İş Başvurusu Yapacaklar Dikkat! (Mülakat Nedir, Nelere Dikkat Edilir?) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İş Başvurusu Yapacaklar Dikkat! (Mülakat Nedir, Nelere Dikkat Edilir?)

1. Mülakat süreci, kampüsünüzün kariyer ofisinde başlar. Okulunuzda kariyer fırsatları ile ilgili tüm kaynaklardan haberdar olduğunuzdan emin olmalısınız.

İş başvurusunda bulunan adaylar:

Mezuniyetten önce potansiyel işverenleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın

Kampüste yapılacak olan şirket tanıtım toplantı ve aktivitelerin tarihini ve zamanını öğrenin

Bu aktiviteler için erkenden kayıt olmaya özen gösterin

Mümkün olduğunca çok sayıda şirketle görüşmeye çalışın

Sistematik bir iş arama planı hazırlayın

Okuldan, kariyer ofislerinden ve işverenlerden tavsiye ve öneriler alın

Bu süreçten geçmiş eski mezunlarla konuşun

Her ne kadar estetik önemli değil, içerik önemli dense de her kurum dış görünüşü değerlendirir. Abartılı olmamak kaydı ile temiz ve resmi bir görünüm yararlı olacaktır. Erkekler için takım elbise ya da pantolon, ceket tercih edilmelidir. Bayanlar içinse başvuracakları işe göre etek gömlek ya da pantolon gömlek iyi bir seçim olacaktır. Bayanlar elbise giymekten kaçınmalıdır.

1054 - İş Başvurusu Yapacaklar Dikkat! (Mülakat Nedir, Nelere Dikkat Edilir?)

· Parti, politika, spor klüpleri, dinsel tercihler gibi uzlaşılması kolay olamayan konulara kendiliğinizden girmemelisiniz. Bu konular açıldığında kendi görüşünüzü başkalarının görüşlerine saygılı bir biçimde belirtebilirsiniz.
    · Güleryüzlü ve sakin olmaya çalışmalısınız.
    · Tanıştığınız kişilerin elini güvenle tutmalı, gözlerine bakarak konuşmalısınız.
    · Sorulan soruları sabırla dinlemeli, diğer kişilerin sözlerini kesmemelisiniz.
    · Yanlış ya da yanlış anlaşılabilecek bilgiler vermemeli, samimi ve güven veren bir tutum izlemelisiniz.
    · Yumuşak bir sesle, tane tane konuşarak görüşlerinizi açıklamalısınız.
    · Mülakat sırasında çevrenizdeki eşyalarla (Örneğin, masa üzerine bırakılmış bir kalem) ya da gözlüğünüzle oynamamaya dikkat etmeli, abartılı el kol hareketlerinden kaçınmalısınız.
    · Mülakat için randevu olmanız halinde pazartesi sabah ve cuma öğleden sonralarını seçmemeniz tavsiye edilir.
    · Mülakatta sorulabilecek tipik sorulara önceden hazırlanmalısınız..
    Mülakat Sırasında Karşılaşabileceğiniz Tipik Sorular

· Gelecek için planlarınız nelerdir?
    · Neden bizim kurumumuzda çalışmak istiyorsunuz?
    · Ne tür bir iş tercih edersiniz?
    · Bu iş için neden diğerlerini değil de sizi tercih edelim?
    · Seyahat etmek ister misiniz?
    · Bize ne tür katkılarda bulunabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Mülakat Çeşitleri

Birebir
    En yaygın mülakat tarzıdır. Aday ve mülakatı yapan kişi karşılıklı 15-45 dakika kadar konuşurlar. Bu tarz bir mülakatta stratejiniz işverenle iyi bir ilişki geliştirerek, sizinle ilgili kararını olumlu etkileyecek bilgiler vermek olmalıdır.

Panel
    Üç veya daha fazla işveren yarım daire biçiminde veya uzun bir masa etrafında otururlar. Masada bulunan herkes size soru sorabileceği gibi içlerinden yalnız biri sözcü olarak size soruları yöneltebilir. Bu tarz bir mülakat çok stresli ve karmaşık olabilir. Ancak size birlikte çalışacağınız insanları görme fırsatını verir. Stratejiniz sakin görünmek ve hata yapmamaya çalışmak olmalıdır. Ayrılmadan önce mutlaka mülakatta bulunanların kartvizitlerini veya isimlerini alın. Bu size başvurunuzu takip ederken kolaylık sağlayacaktır.

Stres
    Bu tarz bir mülakatta mülakatı yapan kişi sizi rahatsız etmek için herşeyi yapar. Adınızı yanlış söylemek, dik dik bakmak, sizi hiç de rahat olmayan bir yere oturtmak gibi. Amacı stres yaratarak nasıl tepki verdiğinizi görmektir. Stratejiniz sabırlı ve saygılı davranmak olmalıdır.

Tur
    Genellikle resmi mülakattan sonra olur. Adaya şirket gezdirilir ve aday çalışanlarla tanıştırılır. Bu aşamaya gelmiş olmanız çok iyi bir işarettir. İşverenin sizi, şirketi gezdirmek için zaman harcayacak kadar sevdiğini gösterir. Turun en zor kısmı isimleri akılda tutmaktır.Bu konuda endişelenmeyin ve dostça görünmeye çalışın.

Mülakat Öncesi Hazırlıklar

Firmayı Araştırın

Mülakatta başarılı olmak için şirketi ve hedeflerini anlamanız gerekir. Şirket hakkındaki bilginiz ne kadar çok olursa sorulara vereceğiniz yanıtlarda o kadar iyi olur. Ayrıca başvuracağınız pozisyon hakkında daha bilgili olacağınızdan hangi niteliklere sahip olmanız gerekiğini de bilirsiniz. Örneğin şirket hizmet verdiği insanların sayısıyla övünüyorsa yoğun bir iş temposuyla çalışmanız gerekecektir. Bunun üstesinden gelebilmek içinde hızlı çalışan ve baskıya dayanabilan bir insan olmalısınız. Eğer değilseniz bunu telafi etmek için neler yapabileceğinizi düşünmeye başlamalısınız. İşverenin sorduğu bir soruya verilen iki yanıtı inceleyelim.
    İşveren: "Çok hızlı bir tempoyla çalıştığımızı biliyor olmalısınız. Bir önceki işinizden çok farklı bir pozisyon. Nasıl başarmayı düşünüyorsunuz."

Birinci aday: "Yapabileceğimden hiç kuşkum yok. Yeni şeylere kolay uyum sağlarım ve bunu denemeye hevesliyim."
    İkinci aday: "Bu gerçekten bir önceki işimden farklı. Bu nedenle benzer bir şey deneyip nasıl olduğumu görmek istedim. Geçen ay bir yardım derneğinde yoğun bir tempoda gönüllü olarak çalıştım ve uyum sağlayabildiğimi gördüm. Bu özelliğimi burdada kullanmayı isterdim."

İlk aday denemeye hevesli ancak ikinci adayda dersine çalışmış ve üstesinden gelecek yeteneğe sahip bir insan profili çiziyor. Şimdi sıra sizde. Zayıf bulduğunuz yönlerinizi yazın. Sonra ayrı bir kağıda bu konularda size yöneltilebilecek soruları yazın. Soruları önceden tahmin etmek ve cevaplarınızı hazırlamak görüşme sırasında beklemediğiniz bir soruyla karşılaşıp duraksama ihtimalini azaltacaktır.

Mülakata hazırlık

Artık karşılaşabileceğiniz soruları biliyorsunuz. Sıra biraz pratik yapmakta. Pratik yapmanın en iyi yolu bir arkadaşınızdan size soru sormasını istemektir. Pratik yapma nedeninizin cevapları ezberlemek değil güveninizi arttırmak olduğunu unutmayın.
    Mülakat Sırasında

Görüşmeye gittiğinizde sekretere geldiğinizi bildirin. Büyük bir olasılıkla size oturmanız için bir yer gösterecek ve kahve ikram edecekdir. Size gösterilen yere oturun ancak içecek teklifini kibarca reddedin. Eğer beklemeniz gerekirse çevrenizi inceleyin. Çalışanların memnuniyeti, telefonun ne sıklıkta çaldığı gibi size işyeri hakkında bilgi verecek ipuçlarını gözleyin. Kesinlikle dergilere ya da gazetelere gözatmayın.

Genel olarak tüm iş görüşmeleri dört bölümden oluşur:
    · Selamlaşma
    · Isınma
    · Soru cevap
    · Kapanış
    Selamlaşma

Çok kısa ama çok önemlidir.
    Gülümseyin
    Göz teması kurun
    Güvenli bir şekilde el sıkışın
    Sizinle görüşen kişinin adını söyleyin. Bu hem mülakatınızı yapan kişinin adını aklınızda tutmanızı sağlar hem de kibarca olur.
    Mülakat öncesi kendinizi tanıtın. Bu hem kibar bir harekettir hem de o iş için çok fazla başvuru varsa, mülakat yapan kişiye yardımcı olur.
    Bu aşamada işverenin ilk izlenimlerinin oluştuğunu unutmayın.

Isınma

Aranızda bağ kurulmasını sağlayacak kısa arkadaşca bir yorum yapın. Bunun gerekli olduğunu ve sizin göreviniz olduğunu unutmayın. Olumlu ve münakaşa yaratmayacak şeyler söylemeye çalışın. Negatif şeyler söylemekten kaçının.
    "Ne kadar güzel bir gün. Harika bir hava var." gibi
    "Fotoğraftaki eşiniz mi?" gibi bir soru sormayın. Eğer o değilse ne olacak?
    Isınma aşamasında işverenin sizin hakkınızdaki düşünceleri gelişir. Eğer sizden hoşlanırsa yolun yarısını geçtiniz demektir.

Soru cevap

İşveren size hazırladığı listeye göre sorular yöneltebileceği gibi sizin verdiğiniz cevaplara göre de soruları yönlendirebilir. Mülakatlarda sıkça sorulan sorulardan bazılarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Kapanış

Gülümseyin, işverenin elini sıkın ve teşekkür edin.
    Mülakattan Sonra

Takip

Kötü geçen bir mülakatın ardından yapacağınız takiple mülakatın olumsuz etkilerini düzeltebilirsiniz. Görüşmeden sonra her hafta telefonla veya mektupla sonucu takip edin. Kendinizi hatırlatın ve istekli olduğunuzu belirtin. Araştırmalar işverenlerin ısrarcı adaylardan etkilendiğini ancak çok az insanın görüşmeden sonra işi takip ettiğini göstermiştir. Işe olan ilginizi kaybedene kadar ya da başvurduğunuz pozisyona bir başkası alınana kadar takibe devam edin. Bu size artı puan kazandıracaktır. Fakat aşırı ısrarcı bir tutum da bazı durumlarda ters etki yapabilir. Şirket prensiplerini gözönünde bulundurarak hareket etmeniz tavsiye edilir. Eğer red cevabı aldıysanız bu sizin aynı pozisyona tekrar başvuramayacağınız anlamına gelmez. Bir veya iki ay sonra pozisyon hala açıksa başvurmaktan çekinmeyin. Geçen süre içinde işverenlerin beklentileri değişebileceği gibi istedikleri gibi bir aday bulamamış olabilirler. Bu olay tahmin ettiğinizden çok daha sık meydana gelir.

Pazarlık

Size teklif yapıldıktan sonra düşünmek için süre istemekten çekinmeyin. Bu garipsenecek bir davranış değildir. Eğer şansınız olursa, telefonda pazarlık yapmak çok daha kolaydır. Çünkü yüzünüzün aldığı şekil hakkında endişelenmezsiniz. Her konuda pazarlık yapamayacağınızı unutmayın. Üzerinde konuşabileceğiniz konular:
    · Ücret
    · Terfiler
    · Sağlık hizmetleri
    · Çalışma saatleri
    · Eğitim masraflarınızın karşılanması
    · Barınma imkanları
    · İzin süresi gibi başlıklar altında toplanabilir.

2. 2010-04-03 #2
    Bize ne katabilirsiniz?

a) Satış (veya finans.veya ...) konusunda 7 yıllık deneyimimle artık bu konuda kendime çok güveniyorum. Üstesinden gelemeyeceğim iş/ müşteri yoktur. Mesela şöyle bir örnek verebilirim. Senelerdir bizimle çalışan bir firma fiyatlarımızın yüksekliğini öne sürerek rakibimizden mal almaya başladığında onlarla konuşarak yeniden bize dönmelerini sağladım.

En iyi cevap değil.

Alanımda iddialıyım diyor ama altını doldurmuyor.

b) Satış alanındaki deneyimimi şirketinizin politikaları ve hedefleri ile birleştirerek en iyi sonuca varmayı hedefliyorum. Müşteri ilişkileri yönetimi, ikna becerim ve müşteriye özel çözümler sunabilme yetkinliğimle şimdiye kadar bu alanda çok başarılı bir geçmişim var. Örneğin, ABC İlaç firmasında bölgemde portföyüme kattığım 27 yeni hekim sayesinde 2004 yılı satış rakamlarımda % 12 artış gerçekleştirdim.

Doğru cevap. Hem başarıları hem yetkinlikleri anlatıyor. Başarılarını somut, ölçülebilir verilerle destekliyor.

c) Sektörü ve yapılacak işi gayet iyi biliyorum. Bu konuda kendime güvenim tam. Yeni müşteri kazanımı en başarılı olduğum alan. Şirketiniz bana ne verebilir?

En iyi cevap değil.

Başarılardan bahsediyor ve bir soruyla bitiriyor. Şirketin aradıklarını sizde bulacağına emin olmasını sağlamadan, siz bana ne katacaksınız diye sormamak gerek. Bu cevapla fazla ukala olarak algılanma ihtimaliniz var.

İşinizde karar verme becerinizi kullandığınız bir durumu anlatır mısınız?

a) Çoğunlukla kararları kendim veririm. Zaman zaman amirime danışırım ancak çok zorlandığım durumlarda. .. yıllık deneyimle artık bir çok şeyi idare edebileceğime inanıyorum.

En iyi cevap değil. Fazla kendine güven var

b) Günlük işlerimde çok fazla karar vermem gerekmiyor. Bu işleri genelde müdürüm yapıyor. Aslında bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum. Umarım şirketiniz bana bu şansı verir.

En iyi cevap değil.

Şimdiye kadar ufak da olsa hiç bir konuda karar vermemiş olamazsınız. Bu cevap karar verme becerisini pratik etmek için bütün umudu yeni işine bağlamış gibi, pasif bir hava yaratıyor

c) Bir keresinde önemli bir müşterinin sevkıyatında sorun vardı. Konuyu kendi uygun gördüğüm şekilde çözdüm, ertesi gün yöneticimle durumu görüştük, sonuçtan memnun olduğunu söyleyerek katkım için teşekkür etti. Neleri farklı yapabilirdim bunun üzerinden geçtik, bana olumlu geri bildirim verdi ve beni bu konuda destekledi.

Doğru cevap. İnisiyatif alma yetkinliğini gösteriyor, olumlu bir sonuçtan bahsediyor.

Sizi en çok ne motive eder?

a) İşler düzenli yürümediğinde rahatsız olurum. Sistemli çalışmayı severim. Bana net bir şekilde benden ne beklendiğinin belirtilmesini isterim. En büyük motivasyonum işimi sevmemdir.

En iyi cevap değil. Kişisel özelliklerden bahsediyor, ama altını doldurmuyor

b)Kurum içinde hedeflerin herkes tarafından bilinmesi ve paylaşılması benim için önemlidir. Nereye gittiğimi bilmeliyim. İş sonuçlarımın görülmesi ve takdir edilmesi de beni motive eder. Kişisel gelişime inandığım için kurum içinde öğrenme ortamının desteklenmesi de diğer bir etken.

Doğru cevap. Açık bir şekilde iyi performans göstermek için neye gereksinim duyduğunu belirtiyor. Ayrıca sonuç odaklı olduğunu vurguluyor.

c) Bana sunulan kariyer fırsatları önemli. Kurum fikirlerime değer vermeli ve ilerlemem için bana yol açmalı. İlerlemediğimi hissettiğimde demotive olurum.

Kısmen doğru ama en iyi cevap değil.

İlerlemenin fazla üzerinde duruyor. Küçük-orta çaplı şirketlerde bu cevap sorun yaratır. Bu cevap kendine güvenli bir mesaj veriyor ancak kurumun kültürü ve temel değerleri ile örtüştüğünden emin olmadan bu kadar iddialı konuşmamakta fayda var.

Bir üst pozisyonun sorumluluklarını üstlenmeye hazır mısınız?

a) Son 6 yıldır gösterdiğim araştırmacı ve problem çözücü kimliğim, ekiple uyumlu çalışmam, iş alanımda kendimi güncel tutmam ve geliştirmem sebebiyle bu pozisyon için kuvvetli bir aday olduğumu düşünüyorum. Yöneticilik pozisyonunun gerektirdiği sorunlarla başa çıkma, koordinasyon ve üst yönetime destek verme konularında başarılı bir geçmişim var. Bölümümde işi büyüttüm ve riskleri en etkin şekilde yönettim.

Doğru cevap. Yetkinlik ve becerileri anlatıyor. Başarılarıyla ilgili somut örnek sunuyor. Yöneticilik deneyimi olduğunu vurguluyor

b) Evet tabi ki. Uzun yıllardır bu işi yapıyorum. Finans ( satış, üretim vs..) konusunda kendime çok güveniyorum. ABC şirketinde ilerlemem beklediğimden uzun zaman aldı çünkü organizasyon buna müsait değildi. Amirim 3 kez yönetime terfi etmem konusunda görüş bildirdi. Uzun zamandır bu pozisyona hazırım.

En iyi cevap değil.

Sizin için olumlu bir şey olan terfi için bir kaç kez önerilmek karşı taraftan farklı algılanabilir. Bu kadar zaman neden terfi ettirmediler acaba diye bir kuşku yaratabilir. Ayrıca kendine güvenin altını doldurmuyor. Geçmişten başarı örnekleri eksik.

c)Kesinlikle. Takipçilik, yenilikçilik, işine bağlılık en önemli özelliklerim. Adeta işine aşık biri diyebilirsiniz bana. Ve her zaman, her yerde işimi en iyi şekilde yapmaya çalışırım. Beni çok az şey engelleyebilir.

İddialı bir cevap ama en iyisi değil. Biraz havada kalıyor. Pozisyona gelecek kişiden tam olarak ne beklendiğini öğrenmeden böyle bir cevap vermek riskli. Burada genel kişilik özellikleri verilmiş, işe dönük daha net beceriler anlatılmalı.

Bugüne kadar en önemli başarılarınız neler?

a) İş yerimdeki çalışma arkadaşlarımla her zaman iyi geçindim. İşimi iyi yaparım, sorun çıktığı zaman amirime danışırım. Günlük işlerim hiç aksamadı. Herkes işine sahip çıkarsa zaten neden sorun çıksın ki? Ayrıca ofis içinde herkes bana güven duyar, başı sıkışan bana gelir, sıcak ve anlayışlı bir kişi olarak tanınırım. En önemli başarım olarak muhasebe sistemi değişiyorken yaşadığımız yoğun dönemde işleri yoluna koymam ve zamanında yeni programa geçişin sağlanmasını verebilirim. Bu konuda Genel Müdür Yardımcı'mızdan bir takdir yazısı ve bölüm olarak akşam yemeği hediyesi kazandık.

En iyi cevap değil.

İşe yönelik spesifik başarılar anlatmıyor. Insan ilişkilerinin kuvvetli olduğunu vurguluyor ancak yeterli değil. Muhasebe sistemi değişikliğinde bu sonuca ulaşılmasında kişinin kendi katkısını net olarak anlatmıyor.

b)Bir önceki iş yerimde satış destek sistemini kurdum, müşteri beklentilerini tam olarak anlayarak buna yönelik bir çalışma şekli oluşturdum. Şirketin ihtiyacını tam olarak karşılamayan sipariş takip programının değiştirilmesini önererek uygulamaya aldım. Bu sayede bölümde % 18 verimlilik artışı sağladık. İnsan kaynakları ile koordineli olarak bölümde çalışanların Müşteri Hizmetleri eğitimi almalarını sağladım. Sorunlu müşterilerle ilgili olarak finans departmanıyla birlikte hareket ederek, tahsil edilemeyen alacaklar oranını 2005 yılı için % 9 azalttık. Olaylara geniş bir açıdan bakarak sistem yaklaşımı benimsemem, ekip çalışmasına inancım ve sonuç odaklı olmam bu başarılarda önemli rol oynadı.

Doğru cevap. Spesifik olarak bir kaç başarı örneği sunuyor. Ölçülebilir sonuçlardan bahsediyor. Ayrıca bu sonuca ulaşmasını sağlayan yetkinlikleri de içeriyor.

c)Başarı ve sonuç odaklı çalışan biriyim. Şimdiye kadar amirlerimden bunu teyit eden bir çok geri bildirim aldım. Aslında pek çok başarım var, isterseniz performans değerlendirme formlarımdan örnek sunabilirim. Birini anlatmam gerekirse, sipariş takip sisteminin değiştirilmesini verebilirim. Bu çalışmaya liderlik ettim. Depo ile sevkıyatı takibimiz kolaylaştı, müşteriye ürünü ulaştırma süremiz kısaldı.

En iyi cevap değil.

Kendini övüyor ama net, somut örnek az. Ayrıca topu performans değerleme formuna atıyor. Sanki detaylı anlatmaya istekli değil gibi bir izlenim veriyor. Verdiği örnekte yaptığı işin sonucu da sayısal, ölçülebilir değil.

Ücret beklentiniz nedir?

a)Bu soruya cevap vermeden önce işle ilgili daha fazla bilgi almam faydalı olur sanıyorum. Benim için ücret ön planda değil, Hedeflerim ve yetkinliklerime uygun bir pozisyonda çalışmaya önem veriyorum

Doğru cevap

b)Son işimde 2.000 YTL alıyordum, beklentim de bunun % 20 üzerinde. Ayrıca özel sağlık sigortam vardı.

En iyi cevap değil. Firmayı iyice tanımadan ve görüşmeler belli bir olgunluğa varmadan direkt ücret belirtmek yanlış olabilir.

c)Benim yetkinliklerime ve deneyimime sahip bir kişi için eminim piyasa ile uyumlu bir ücret seviyeniz vardır. Siz ne önereceksiniz?

En iyi cevap değil. Gücü karşı tarafa veriyor.

3. 2010-04-03 #3
    1- Niçin bizimle çalışmak istiyorsunuz?

2- Kendi hakkınızda bize ne anlatabilirsiniz?

3- Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?

4- Şirketimize pozitif katkınızın ortaya çıkması için sizce ne kadar bir süreye ihtiyacınız var?

5- Çalışma / yönetim şeklinizi bize biraz anlatabilir misiniz?

6- Şu anki (en son) işinizde, sizi en çok mutlu / mutsuz eden neydi?

7- Siz bize başkalarının veremeyeceği ne verebilirsiniz?

8- Yönetici pozisyonunun en zor yanı nedir sizce?

9- CV'nize bakınca bu görev için fazla nitelikli (kalifiye) görünüyorsunuz. Ne dersiniz?

10- Size, yapmakta olduğunuz görevin bütün avantajlarını terk ederek yeni bir görev önerilse, ne yapardınız?

11- İşe alımlarda yanıldığınız oldu mu?

12- Riski sever misiniz?

13- Stresli bir insan olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Acil bir durum, ciddi bir sorun karşısında tutumunuz ne olur genelde?

14- Başvurduğunuz pozisyonu bize tarif eder misiniz.

15- Gereğinde otoriter olmayı bilir misiniz?

16- Uzun dönemli hedefleriniz neler?

17- Şirketimizde ne kadar süreyle çalışmayı hedefliyorsunuz?

18- İyi bir yönetici misiniz? Bir kaç örnek verebilir misiniz?

19- Önceki işinizi niye terk ettiğinizi (terk etmeyi düşündüğünüzü) söyler misiniz.

20- Tepe yönetici olacak potansiyele sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

21- Bu görevin sizce 'artısı' nedir? Ve 'eksisi' nedir?

22- Sizi niye işe alalım sizce? (Siz olsanız sizi işe alır mıydınız? Niye?)

23- Birini işe alırken, neye bakarsınız, ne ararsınız?

24- Bir işte, bir görevde ne ararsınız? Beklentileriniz neler?

25- Sektörümüzde ileriye dönük hangi büyük eğilimleri gözlemliyorsunuz?

26- Başvurduğunuz iş / görev için doğru maaş ne kadardır sizce?

27- Şu anki (veya işe kabulünüz halinde çalışacağınız) üst yöneticiniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

28- Bu yaşta gelirinizin daha yüksek olması gerekmez miydi?

29- Geçmişte personel çıkarmanız gerekti mi? Gerektiyse niçin ve bu süreci nasıl yönettiniz?

30- Küçükken, nasıl bir gelecek, nasıl bir çalışma hayatı hayal ederdiniz?

4. 2010-08-19 #4
    MÜLAKATLARDA SORMANIZ GEREKEN SORULAR

1. Firmanız bir şahıs firması mı ve sahibi kimdir?
    2. Ne kadar sÜredir faaliyet gÖsteriyor?
    3. Kaç tane çalışanınız var?
    4. Hangi bÖlgelerde faaliyet gÖsteriyorsunuz?
    5. Firmanızın karşılaştığı en büyük sorun/sorunlar nelerdir?
    6. Organizasyon şemanızı ve iş tanımının bir kopyasını alabilirmiyim?
    7. Bu pozisyon iç kaynaklarınızdan niye doldurulamadı?
    8. Yeni bir pozisyon mu yoksa bu pozisyonda çalışan kişi ayrılıyor mu, neden?
    9. Pozisyonun en önemli beklentilerini sıralarmısınız?
    10. İşe alım kararını kim verecek?
    11. Mülakat kaç aşamalı olarak gerçekleşecektir?
    12. Eğer işe kabul edilirsem ne kadar süre içerisinde işe başlamam gerekiyor?
    13. İş teklifini yazılımı yapacaksınız ve yazılı bir iş tanımım olacak mı?
    14. İşyerinizi gezmemde herhangi bir sakınca varmı?
    15. Firmanızın finansal durumu ile ilgili bana bilgi aktarmanızda bu aşamada sakınca var mı, yok ise satışlar, bütçe ve satış hedefleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
    16. Bu pozisyona kaç tane başvuru aldınız?
    17. Kısa listenize giren kaç aday var?
    18. İstihdam kararının verilmesi sizce ne kadar bir süre içerisinde gerçekleştirilecek?
    19. Firmanızda personel sirkülasyonu var mı, varsa oranı nedir?
    20. Rakipleriniz kimlerdir?

PERSONEL DANIŞMANLIĞI FİRMALARINA SORMANIZ GEREKEN SORULAR

1. Danışmanlığını yaptığınız bu kuruluşla kaç senedir çalışıyorsunuz?
    2. Danışmanlığını yaptığınız firma ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz?
    3. Yazılı bir iş tanımı var mı, varsa bir kopyasını alabilir miyim?
    4. Pozisyon kime rapor veriyor?
    5. Gizliliğe dikkat ediyormusunuz?
    6. Benim onayımı almadan özgeçmişimi herhangi bir firmaya gönderecek misiniz?
    7. Aynı konuyu sizden başka çalışan danışmanlık firması var mı?
    8. Ön eleme ve mülakat prosedürünüz hakkında bilgi verebilir misiniz?
    9. Bu pozisyon neden boş?
    10. Ne kadar süredir doldurulamıyor?
    11. Ne kadar süredir bu pozisyonla ilgili olarak çalışıyorsunuz?
    12. Pozisyonun maddi olanakları ile ilgili bilgi alabilir miyim? (Ücret, firma arabası, performans değerlendirmeleri, sağlık veya hayat sigortası vs.)
    13. Danışmanlığını yaptığınız firmada beni kim iş görüşmesine alacak? ( Pozisyonu, yönetim tarzı, kişiliği ile ilgili bazı temel bilgiler) ve işe alma kararını kim verecek?
    14. Mülakat öncesi firma hakkında daha detaylı bilgi alabileceğim kaynakları söyler misiniz?

5. 2010-10-18 #5
    10 Mülakat Sorusu

İş arayanların birçoğu mülakatta ne diyeceğini bilemez. Fakat aslında mülakat sorularının çoğu tahmin edilebilir. Buradaki sorulara bir göz atın ve cevaplarınızı önceden planlayın, böylece mülakatta rahatlıkla cevap verebilirsiniz. 1. Zayıflıklarınız nelerdir? Bu en çok korkulan sorudur. Zayıflıklarınızı en aza indirip güçlü yanlarınızı öne çıkararak bu soruyu cevaplayabilirsiniz. Kişisel özelliklerinizden söz etmekten kaçının, işle ilgili özellikleriniz üzerinde durun.

2. Neden sizi işe alalım?

Geçmiş deneyimlerinizi özetleyin: "Finans sektöründe beş yıllık deneyimim ve kâr sağlama konusundaki başarlarımla şirketinizde büyük bir fark yaratacağımı düşünüyorum. Ekibinize çok katkı sağlayacağımdan eminim."

3. Neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Mülakatçılar, bu konuyu biraz olsun düşünmüş olduğunuzu belli eden bir cevap duymak isterler. Sadece iş açığı olduğu için özgeçmişinizi gönderdiğiniz izlenimini yaratmayın. Örneğin; "Amaçları benim değerlerim doğrultusunda olan, elde ettiği başarılar beni heyecanlandıran önemli şirketleri seçtim ve bu şirket de tercih listemde oldukça yüksekte"

4. Hedefleriniz nelerdir?

Uzak bir geleceğe kilitlenmektense kısa ve orta vadeli hedeflerinizden söz etmek daha iyi olur. "Orta vadedeki hedefim büyüme merkezli bir şirkette iş bulmak. Uzun vadedeki hedefim ise çalıştığım şirketin gidişatına göre belli olacak. Sorumluluk sahibi olabileceğim bir konuma gelmeyi hedefliyorum."

5. İşten neden ayrıldınız? (Ya da ayrılıyorsunuz?)

Eğer işsizseniz, son işinizden ayrılma nedeninizi olumlu bir açıdan anlatın: "Çalıştığım şirketin art adra yaşadığı iki krizde konumumu korumayı başardım, fakat üçüncü kriz döneminde işgücü yüzde 20 oranında azaltıldı ve ben de küçülme programına dahil edildim."

Eğer halen bir işte çalışıyorsanız, bir sonraki işinizde ne yapmak istediğinize odaklanın: "İki yıl sonunda, ekip çalışmasına uygun bir şikette çalışmak istediğime karar verdim."

6. İşinizden en çok ne zaman memnundunuz?

İşveren sizi neyin motive ettiğini öğrenmek ister. Severek yaptığınız bir işi ya da projeyi örnek verirseniz, tercihleriniz hakkında bir ipucu vermiş olursunuz. "Son işimden çok memnundum, çünkü orada müşterilerle doğrudan ilişki kurabiliyordum, bu da benim için işin önemli bir parçası"

7. Bize diğer adaylardan farklı ne sunabilirsiniz?

Sizi benzersiz yapan nedir? Bu sorunun cevabı, deneyimleriniz, becerileriniz ve kişilik özelliklerinizin bir karışımı olmalı; kısaca özetleyin: "Sahip olduğum teknik yetenekler ve müşterilerle iyi ilişki kurma becerim mükemmel bir uyum içinde. Böylece bilgileri analiz edip anlaşılması kolay hale getirebiliyorum."

8. Son patronunuzun sizin hakkınızda söyleyeceği üç olumlu şey nedir?

Eski başarılarınızı ve patronunuzun söylediklerini anlatma vakti geldi. Kendinizi başkasının sözleriyle övmenin en iyi yolu budur: "Patronum gördüğü en iyi tasarımcı olduğumu söyledi. Bana güvenebileceğini bilir ve yaratıcılığım da hoşuna gider."

9. Ne kadar maaş istiyorsunuz?

İşveren kabaca bir rakam söylerse bu sizin avantajınıza olur. Sizin alanınızda maaşların ne kadar olduğunu öğrenin, en az ne kadar kabul edeceğinizi ve ne kadara \"tamam\" diyeceğinizi düşünün. Şöyle diyebilirsiniz: "Eminim zamanı geldiğinde uygun bir miktarda anlaşırız. Benim deneyimime sahip elemanlara ortalama ne kadar veriyorsunuz?"

10. Bir hayvan olsaydınız hangisi olmak isterdiniz?

Bu gibi psikolojik sorular hızlı düşünüp düşünemediğinizi ölçmek için sorulur. "Tavşan" cevabı verirseniz, pasif bir etki bırakırsınız. "Aslan" derseniz saldırgan izlenimi verirsiniz. Bu iş için nasıl bir kişiliğe sahip olmak gerekir? Nasıl bir etki bırakmak istiyorsunuz? Buna karar verip, uygun bir yanıt vermelisiniz.

Okunma: 40251 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -