Tunceli Hakkında Genel Bilgiler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Tunceli Hakkında Genel Bilgiler

 1. Türkiyenin ve dünyanın bu doğa harikası keşfedildikten uzun yıllar sonra 21 ARALIK 1971 tarihinde 6831 sayılı kanun kapsamına alınarak ulusal park haline getirilmiştir. 42.000 hektarlık alanı ile Türkiyenin en büyük milli parklarındandır Munzur Vadisi.


  Milli Parklar Yasası derki; " Tabii ve ekolojik denge bozulamaz yaban hayatı tahrip edilemez bu sahaların özelliklerinin kaybolmasına veya değiştirilmesine sebep olan veya olabilecek her türlü müdahaleler ile çevre sorunları yaratacak iş ve işlemler yapılamaz" demektedir.

  Sayısız munzur yaylaları insanlara ve hayvanlara ev sahipliği yapar. Bu dağların doruklarında yamaçlarında ve diplerinde Türkiyenin yabani hayatını görebilirsiniz. Ayrıca yüzlerce bitki ve çiçek türü bu dağları süslemektedir.

  Munzur vadisi milli park olduktan sonra yabani hayvanlar koruma altına alınmıştır.

  Munzur vadisi yapımı düşünülen barajlar munzur vadisi milli parkını ve munzur efsanesini öldürmektedir. İlk bakışta gerek ekonomik girdileri gerek geçici iş olanakları gerekse enerji üretimi ve keban barajının korunması gibi olumlu yönleri gözükse bile olumsuzlukları vahim denecek boyutta büyüktür. Yöremizin Sosyal Siyasal ekonomik ve moral değerler bakımından yıkıma sürükleyecektir. İnsansızlaştırmaya hizmet edecektir.


  Tüm Dünya ülkeleri ve bilim adamları beslenme içme ve kullanma suları ile çevre sorunları gibi sorunlara yönelik önlemler almak için yoğun çabalar harcarken konferanslar düzenleyip uluslararası çözümler ararken Türkiyenin en bakir çevreci açıdan en verimli topraklarını vadilerini ormanlarını hayvanlarını dağlarını ve yamaçlarını öldürmeye kalkmamız bir insanlık suçudur.

  1975 Paris Dünya Kültürel Doğa Mirasının korunması sözleşmesi 1979 Bern Avrupanın yaban hayatı ve yaşama ortamlarını koruma sözleşmesi Rio zirvesijnde ve HABİTAT anlaşmalarında alınan milli parkların ve kültürel değerlerin korunması gibi sözleşme ve anlaşmalara imza koymuş taraf Ülkeyiz. Anayasanın 90. maddesi gereğince bunları yürürlüğe koymak durumundayız.

  2783 ve 6831 sayılı Kanunla Koruma altına alınan " Munzur Vadisi " yasadışı bir uygulama ile karşı karşıya bırakılamaz.

  Geçiminin büyük bir bölümünü tarım ve hayvancılıkla sağlayan yöremiz bu açıdan desteklenabilir. Gerçekçi ve akılcı plan ve projelerle kalkındırılabilir. Bu verimli arazilerin bu yolla devre dışı bırakılması doğru değildir.

  Tunceli ilinden Ulusal ekonomiye daha fazla gelir sağlanmak isteniyorsa yer altı zenginlikleri yeryüzüne çıkarılmalıdır. Muazzam yer altı zenginlikleri ekonomiye kazandırılabilir. İşsizliğe çözüm bulunabilir.

  Tunceli `de gerek iç ulaşım gerekse dış ulaşım tamamen bu vadiler aracılığı ile yapılmaktadır. Diğer bölümler geçit vermez dağlardır. Ulaşım yollarımızın bu şekilde kapatılmasına seyirci kalamayız.

  Bu vadilerde çığ ve heyelan tehlikesi mevcut oldundan barajlar ve santraller tehlike altındadır. Ayrıca Türkiye `nin en önemli deprem fay kuşağı üzerinde olan Tunceli Barajlar açısından risk taşımaktadır.

  Dünya üzerinde azalmakta olan doğal besin kaynakları açısından Tunceli veYöresi çok zengin potansiyel taşımaktadır.

  Milli parkımızı bozmadan 2873 sayılı Kanun gereğini yerine getirdikten sonra mater planlarla planlı programlı Devlet destekli projeler geliştirilip hayata geçirilebilir. Göç durdurularak geriye dönüş sağlanabilir. Doğa tahribatına son verilebilir. Gerçek anlamda Demokratik kurallar uygulanarak yöre halkının inançları moral değerleri sosyal siyasal ve ekonomik durumları göz önünde bulundurularak uygulamalara öyle geçilebilir.  [MAPS]https://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=tr&geocode=&q=Tunceli+&**=& sll=38.4,42.116667&sspn=0.099148,0.154324&ie=UTF8& hq=&hnear=Tunceli,+T%C3%BCrkiye&t=h&z=15[/MAPS]
 2. 2007-02-06 #2
  171 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler

  172 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler


 3. 2007-03-07 #3
  186 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler


 4. 2007-07-20 #4
  1028 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler

  1029 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler

  1030 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler

  1031 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler
  1032 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler
  1033 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler
  1034 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler

  1035 - Tunceli Hakkında Genel Bilgiler


 5. 2007-12-18 #5
  Elİnİze EmeĞİnİze SaĞlik

  Ama BambaŞkadir Benim Memleketİm

  Bu Yaz Kismetse Gİtmeye Nİyetİm Var Belkİ Bende 3-5 Fotogref Çekerİm Sİzİnle PaylaŞirim

 6. 2012-05-01 #6
  emeğe saygı çok güzel olmuş

  Okunma: 6392 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -