Astronomlar, Güneş Sistemi dışında bugüne kadar tespit edilen en `farklı` gezegenlerden birinin bulunduğunu açıkladı.

1257 - Güneş Sistemi Dışında En Farklı Gezegen

ABD`nin Maryland eyaletindeki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü astronomlarından Peter McCullough, son bulunan ve XO 3b adı verilen gezegenin diğerlerine göre birçok yönden çok ilginç olduğunu söyledi.

Honolulu`da yapılan Amerikan Astronomi Birliği`nin konferansında konuşan McCullough, "Bu gezegen bir yıldıza bu kadar yakın yörüngede bulunan en büyük ve en yoğun gezegen" dedi.

McCullough, gezegenin yuvarlak değil de eliptik bir yörüngede bulunmasının da kendilerini şaşırttığını belirtti.

Teksas`taki Rice Üniversitesi astronomlarından Christopher John Krull da XO-3b`nin kütlesinin bir gezegenle, bir `kahverengi cüce` arasında olduğunu söyledi.

Krull, `kahverengi cüce` olarak adlandırılan soğumuş yıldızların nasıl sınıflandırılacağı konusunda astronomların hala görüş birliğine varamadıklarını da hatırlattı.

`Kahverengi cüceler`, hidrojen ve helyumun birleşmesiyle termonükleer reaksiyon oluşmasını sağlayacak kadar yoğun olmayan yıldızlar olarak tanımlanıyor. Bu reaksiyonlar, bizimki gibi güneşlerin parlamasını sağlıyor.

Güneş`in ancak yüzde 6`sı büyüklüğünde kütleye sahip `kahverengi cüce`deki püskürme, yıldızda magma faaliyeti ve manyetik alan bulunduğunu gösteriyor.