Plüton Gitti Eris Geldi

Bilim adamlarının keşfiyle güneş sistemini sarsan ve bu sene 9. gezegen Plüton`u sistemden atan yeni cüce gezegene Yunan tanrıçası Eris`in adı verildi. Bugüne kadar `2003 UB313` olarak adlandırılan sistemdeki en uzak ve buzullarla kaplı gezegene, Yunan mitolojisinde kavga ve nifak tanrıçası olarak bilinen Eris adının verildiği Uluslararası Astronomi Birliği tarafından açıklandı.


Birlik, bundan haftalar önce Çek Cumhuriyeti`nde yaptığı toplantıda yeni tartışmalı kurallar çerçevesinde Plüton`u gezegenlik statüsünden çıkarmıştı.
Plüton`u safdışı bıraktı

Eris`in geçen yıl keşfedilmesi, bir gezegenin özelliklerinin ne olması gerektiği konusunda tartışma başlatmıştı. Astronomlar, evrensel tanımı olmadığı için bir gezegenin tanımının ne olabileceği konusunda ikiye ayrılmıştı. Bazı bilim adamları, Eris´in sistemdeki 10. gezegen olarak kabul edilmesi gerektiğini savunurken, diğerleri Plüton´un bir gezegenin özelliklerini taşımadığını öne sürmüştü.

Bilim adamları birçok tartışmadan sonra geçen ay, Plüton`u Eris ve Ceres asteroitinin bulunduğu `cüce gezegenler` arasına dahil ederek, güneş sistemindeki gezegen sayısını 8`e indirmişti.

Mitolojik tanrıça Eris...
Mitolojide Truva Savaşını başlatan tanrıçalar arasındaki tartışmaya neden olan Eris adını bulan California Teknoloji Enstitüsünden Michael Brown, bu adın iyi bir seçim olduğunu belirterek, Eris`in `geri çevrilemeyecek kadar mükemmel` olduğunu savundu. Plüton`dan yaklaşık 115 kilometre daha geniş olan Eris, güneş sistemindeki en uzak gezegen olarak biliniyor. Eris`in güneşten uzaklığı 14,5 milyon kilometreyi buluyor.