Nasıl Görünmez Olabiliriz - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nasıl Görünmez Olabiliriz

 1. Spiritualizm  clear - Nasıl Görünmez Olabiliriz

  Görünmemezlik olayı insanlara her zaman çekici gelmiştir. H. G. Wells´in görünmeyen adamından Harry Potter´ın görünmezlik pelerinine kadar bütün bilim kurgucular, bunu hayal ettiler. Görünmezlik genelde mükemmel bir saydamlık olarak sergilendi. Oysa bu metod, bilinen ve bizim anladığımız doğa yasalarına ters bir düşünceydi. Üstelik saydam bir insan hareket ederken çok büyük güçlükler yaşayabilir ve temas ettiği herşeyde görünmeze dönüşebilridi. Yani, görünmeyen bir insan için yemek ve içmekte bir sorun olmalı. Dolayısıyla, sindirim sistemide görünmezliğe dönüştüğü için beslenmesi mümkün olamazdı. Çünkü, görünmeyen yiyeceklerinde bu yeni ortama uyum sağlamaları gerekiyordu. Bu sorunun sosyal ortamda ve giysilerde ortaya çıkacağını söylemek ise mümkün değil. Göünmezlik pelerini diye hayal edilen şey, aslında çevremizdeki fotonları yönlendiren veya değiştiren bir aygıt olmalıdır. Bu uçuk düşünce, bilmsel açıdan pek mantıksız değildir ama yanı sıra da bir sürü sorun getirir.Mesela eğer dışarodan bir ışık gelirse, ışık sanıldığı gibi görünmeyen insanın içinden geçmeyecek, yansıyacak ya da yön değiştirecektir. Çünkü ışığın yasalarına göre hiç bir ışık görünmeyen insanın içine ulaşamaz.


  Bu görüşler, geleceğe yönelik olarak ciddi ciddi tartışılıyor. Ekim 2006´da Londra İmperial College´da Prof. Sir John Pendry tarafından verilen bir konferansta tartışıldı. Bu ilginç konferansın ana konusu, basit bir görünmezlik pelerininin gerçekten yapılıp yapılamayacağıydı. İlgi uyandıran bölüm ise temel ışık fiziğinin bu konuda yardımcı olabileceği idi. Üstelik temel fiziği bilen her yüksek okul öğrencisi bunun üzrinde çalışabilirdi. Sir John´un görünmezlik pelerini temelde bir gökkuşağına benzetiliyor. Yani ışığın bir prizmadan kırılması gibi. Aynı şeyi bir bardak suya soktuğumuz kalemdede görebiliriz yani görüntü asıl bulunduğu yerde olmayacaktır. Sir John ve onu destekleyen fizikçiler, ışığın bir objenin etrafında kırılması ile bunun mümkün olabileceği düşüncesindeler. Elbetteki bütün bunlar iddiaları kolayca aşıklamıyor. Her bilim adamı gibi, Sir John´un ne demek istediğini tam olarak sadece kendisi biliyor.


  Sonuç olarak eğer doğru ortam ve materyaller varsa gerçek bir görünmezlik pelerini yapmak mümkün hatta bunun yakın gelecekte denenebileceği de söyleniyor. Sir John bu vaatte bulunuyor.Bütün iddialar halen karmaşık ve ironik. Ama ilgilenmeye değer. DARPA (The defense advanced research projects agency), Sir John´un görünmezlik pelerinini gelecek yıllarda gerçekleştirebilmesi için gereken desteği sağlıyor. Kimbilir bir gün belki de Harry Potter´ın pelerini bir yerlerde satılacak. Ne kadar işe yarayıp yaramadığınıda o zaman anlayacağızdır.
  Kaynak:Bilinmeyenler Forumu 2. 2008-01-10 #2
  Sonunda akıllarına doğru dürüst yararlı şeyler bulmak gelmiş bu görünmezlik olayı gerçek olsun en çok sevinenlerden biri olurum galiba

 3. 2008-01-10 #3
  bencede düşünsenize isyanlıı görünmezsinizdir artık ve bir çok şeyi yapabilirsinizdir hallowen filmi gelmiştir aklıma ama ciddi manadada görünmez olup önce nasaya sonrada şu 51.bölgeye girip neler çevirdiklerini çözmek isterdim.malum 51.bölge tehlikelidir. ancak görünmez olursam girebilirmidir ciddi anlamda

  Okunma: 3053 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -