NASA, Ay'a ve Mars'a astronot taşıyacak yeni kuşak insanlı uzay mekiğinin adını belirledi: Orion.


clear - NASA`nın Yeni MeKişi:Orion

NASA'nın mevcut uzay mekikleri Discovery ve Atlantis'in yerini alacak olan yeni kuşak uzay mekiğiyle ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Orion uzay mekiği yakın gelecekte astronotları Ay'a ve Mars'a taşıyacak. Orion illk uçuşunu Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2014'ten önce, Ay'a ise 2020'den önce yapacak.


Orion'un biçimi için Apollo kapsüllerinden esinlenildi, ancak 1960'ların teknolojisini simgeleyen Apollo'dan farklı olarak Orion, bilgisayar donanım, elektronik, yaşam destek ünitesi, ısıtma ve diğer alanlarda en son teknoloji ürünü olacak. NASA Orion'un koni biçiminde olmasını planlıyor, zira bu şeklin atmosfere girişte daha güvenli olacağı belirtiliyor. Ay'dan Dünya'ya direkt uçacak olan Orion, bugünkü mekiklerden çok daha yüksek bir hızla atmosfere girecek.


Orion, 5 metre çapında ve 25 ton ağırlığında olacak. Yeni kuşak uzay mekiği, Apollo'nun 2.5 katı hacme sahip olacak. Araç kargo ve 6 kişilik mürettebatı taşıyacak. Orion'un taşığı astronotlar Ay'da ve Mars'ta insanlı uzay üsleri kuracak. Ay'a uçuşlarda ise mürettebat 4 astronottan oluşacak.

LOCKHEED MARTİN VEYA NORTHROP GRUMMAN/BOEİNG NASA'nın yeni kuşak uzay mekiğinin yapımı için, Lockheed Martin veya Northrop Grumman/Boeing firmalarından birini 31 Ağustos'ta görevlendirdiğini açıklayacak. Orion çıplak gözle görülebilen en parlak ve en popüler yıldız kümelerinden birinin adı. NASA Orion markasının, 1960 ve 1970'lerdeki Apollo gibi uzay araştırmalarıyla özdeşleşmesini umuyor.Kaynak: NTVMSNBC