Renault Clio Symbol 1.5 dCi Expression
"Hızlı ve ekonomik"
1.5 litre 80 HP'lik dizel motorla donatılan Clio Symbol, artan sürüş performansının yanında yakıt ekonomisiyle de yıldızını daha çok parlatmış.
1557 - Renault Clio Symbol 1.5 dCi Expression

Renault'nun başarılı küçüğü Clio'nun bazında tasarlanıp geliştirilen Clio Symbol ilk olarak 1999'da üretildi. 2001 yılında Clio'nun geçirdiği makyaja paralel olarak görünümü ve tekniğinde iyileştirmeler yapılan otomobil, üçüncü faz olarak adlandırılan hafif makyaj operasyonundan geçerken ürün gamı yeni 1.5 litre 80 HP'lik dizel motor seçeneğiyle zenginleştirildi. Otomobil şu an 1.4 litre 75 HP, 1.4 litre 98 HP, 1.6 litre 110 HP benzinli, 1.5 litre 65 HP ve 1.5 litre 80 HP'lik dizel olmak üzere beş farklı motorla üretiliyor. 80 HP'lik Clio Symbol 1.5 dCi, Expression ve Dynamique donanım versiyonlarıyla satılıyor


Karoser, iç mekan

2001'de geçirdiği makyajın ardından yapılan iyileştirmelerle üçüncü kuşağa geçen Clio Symbol'de arka aydınlatma grubunun lens renkleri değiştirilirken yeni tip jant kapakları kullanılmaya başlandı. Yeni modellerde Megane Sedan'da kullanılan ateş kırmızısı, çağla yeşili, angora beji ve duman grisi renkleri de sunuluyor. Dış görünümünde bunun dışında değişiklik olmayan otomobilin iç mekanındaysa yeni tip koltuk kumaşları ve gri zeminli gösterge tablosundan başka farklılık bulunmuyor.
1558 - Renault Clio Symbol 1.5 dCi Expression


Küçük çaplı değişikliklerle görünümü tazelenen Clio Symbol'de malzeme kalitesindeyse herhangi bir iyileştirme göze çarpmıyor.

Otomobilin 510 litrelik bagajı, sınıfının en büyük ve kullanışlı yükleme alanlarından biri.

Motor, performans

Clio Symbol'ün kaputunun altında yer bulana kadar kendini hatchback kardeşi ve ağabeyi Megane ailesinde kanıtlayan 1.5 litre 80 HP'lik motor, etkileyici yakıt ekonomisi ve sağladığı dinamik sürüş performansıyla çok dikkate değer bir makine. Clio'da uzun zamandır kullanılan 1.5 litre 65 HP'lik dizel motordan farklı olarak turbo basıncı 1.05 bardan 1.2 bara yükseltilen ve işletim sistemi geliştirilen motor, küçük çapta bir performans makinesine dönüşmüş.1559 - Renault Clio Symbol 1.5 dCi Expression


200 Nm'lik maksimum torkunu 1900 d/d'de üreten motor, bu devirden sonra otomobili adeta alıp uçuruyor. Otomobili yüksek hızlara zorlanmadan taşıyabilen motorun aşırı gürültü yapmaması kullanım konforunu arttırıyor. Beklentilerin üzerinde akıcılık gösteren araç deyim yerindeyse ele avuca sığmıyor. Vites geçişleri çok net olmayan otomobilde vites kolunun gaz emirlerine tepki vererek ileri-geri oynaması sinir bozucu.
Test koşullarında 100 km'deki ortalama tüketimi 5.1 litre olan otomobil tam bir ekonomist kimliği taşıyor. Üstelik sürücüsüne performans gibi önemli bir artı da kazandırıyor.

Kullanım, konfor

Sürüş dinamiklerinde herhangi bir geliştirme yapılmayan Clio Symbol, bilindik özelliklerini koruyor. Duyarlılığı düşük direksiyonu az da olsa gecikmeli tepkiler veren otomobilin fren sisteminde de benzer hissizlik seziliyor. Artan torkun etkisiyle virajlarda gaz pedalına yüklenildiğinde önden kayma eğilimi 65 HP'lik kardeşine göre daha da belirginleşen otomobil hızlı dönülen virajlarda da zorlandığında arkasını bırakabiliyor.

Symbol'ün sert ve dozlama hissi düşük fren pedalına alışmak gerekiyor. ABS destekli fren sistemi, 100 km/s hızdan 42 metrelik duruşlar sağlıyor. Bu mesafe güvenlik sınırı olarak kabul ettiğimiz 40 metrenin üzerinde kalıyor. Pedalın sertliği ABS devreye girdiğinde daha da artıyor.

Fiyat, donanım

Clio Symbol 1.5 dCi'nin fiyatı Expression donanımlı versiyonda 26 milyar 504 milyon liradan başlıyor. Eğer, klima, güvenlik ve stil paketleri de alınırsa bu rakam 30 milyar 708 milyon liraya çıkıyor. Dynamique versiyonunun fiyatıysa 30 milyar 892 milyon lira. Expression donanımında, sürücü havayastığı, elektrik kumandalı camlar, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, uzaktan kumandalı ve hıza duyarlı merkezi kilit, immobilizer, elektrik kumandalı ve ısıtmalı aynalar, far yükseklik ayarı standart sunulurken klima opsiyon olarak, ABS ve yolcu havayastığı Güvenlik Paketi, alaşım jantlar da Stil Paketi dahilinde alınabiliyor