Çin'in ilk Ay keşfi uydusu Çangı -1'in çektiği ilk fotoğraf törenle gösterildi. Japonya'nın ve Hindistan'ın da benzer bir Ay uydusunu uzaya göndermeyi planlaması Asya'da uzay yarışlarını başlattı.


Pekin Uzay Uçuş Kontrolü Merkezi Başkanı Wen Jiabao, fotoğrafın, Çin'in 1000 yıllık rüyası uzay yarışında büyük bir adım olduğunu söyledi. Çin'in geçen ay sonunda yerküreden 380 bin kilometre uzakta Ay yörüngesine oturttuğu Çangı 1'in gelecek yılın ilk aylarına kadar Ay yüzeyinin tamamını taraması bekleniyor.


Çangı-1 uydusu Çin'in aya 2012'de yollayacağı insansız araç ve 15 yıl içinde yollayacağı insanlı araç için ay yüzeyinde incelemelerde bulunacak. Çin, 2003'te dağılan Sovyetler Birliği ve ABD'den sonra uzaya insan yollayan üçüncü ülke olmuştu.

ÇİN: UUİ İLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

2005'te uzaya iki astronot yollayan Çin, 2008'de uzay yürüyüşü yapmayı planlıyor. Çin'den kısa süre önce Japonya'nın da benzer bir uydu fırlatmak için çalışmalara başladığını açıklaması, Hindistan'ın da Nisan ayında bir A uydusunu uzaya göndermeyi planladığını bildirmesi, Asya'da yeni bir uzay yarışı başladığı söylentilerine yol açmıştı.

Uzay yarışı iddialarını reddeden Çinli yetkililer, Pekin'in uzay programında diğer ülkelerle beraber çalışmayı arzuladığını, Ulusararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) inşa çalışmalarına da katılmak istediğini belirtiyor.