Yıldız İzleri Nasıldır ? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yıldız İzleri Nasıldır ?

  1. Yıldız İzleri
    Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki batıdan doğuya doğru dönüşü nedeniyle gökcisimleri doğudan doğup batıdan batıyormuş gibi algılanır. Bu nedenle dünya üzerindeki bir gözlemci için gökyüzü sürekli değişir. Bu değişimi çoğu zaman çıplak gözümüzle algılayamayız. Ancak bir teleskop ile yüksek büyütme kullanarak bir gökcismine bakarsanız cismin okülerde hareket ettiğini görürsünüz. Bu dünyanın kendi etrafındaki dönüşünden kaynaklanan bir hareket etkisidir.


    Bu hareketin eksendeki izdüşümü gökyüzünde belli bir noktaya tekabül etmektedir. Bu nokta kuzey yarı kürede yaşayanlar için Kutup Yıldızı olarak bilinen sıradan bir yıldızın yakınında bulunur. Dünya'nın dönüş etkisinden dolayı gece boyunca tüm yıldızlar Kutup Yıldızı'nın etrafında dönüyormuş gibi görünür. Aslında dönen Dünya'nın kendisidir.


    Bu etkiyi uzun poz yapılabilen bir fotoğraf makinesi ile ortaya çıkarmak çok kolaydır. Bir üç ayak ile fotoğraf makinesini sabitledikten sonra fotoğraflamak istediğimiz bölgeyi kadraja alıp istediğimiz poz süresi verilerek istenen uzunlukta yıldız izleri elde edilebilmektedir. Poz süresi ne kadar uzun olursa yıldızların gökyüzünde çizecekleri dairesel çizgilerde o kadar uzun olucaktır. (örneğin 12 saatlik bir pozlama için yarım, 6 saatlik bir pozlama için çeyrek daire meydana gelir.) Ancak gözlem yerindeki ışık kirliliği ve gök parlaklığı yapacağınız pozlamalara direkt etki edeceğinden bu faktörlerin bir arada göz önüne alınması gereklidir.    Güncelleme : 2013-11-24
  Okunma: 1461 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -