Jüpiter ve uydusu Io 'yu gösteren yukarıdaki fotoğraf jüpiter uçuşuna yedi hafta kala 8 ocakta alındı. 50 milyon millik mesafeden bile uydu üzerindeki uzun-erimli keşif görüntüleyicisi(LORRI) gezegenin büyük kırmızı lekesi gibi birçok detayı göstermektedir.


Gezegenler arası boşluktaki 1. yılını doldurmaya hazırlanan NASA 'nın New Horizons(yeni ufuklar) uzay aracı, Temmuz 2015 de ulaşmayı hedeflediği pluto yolunda sorunsuzca ilerlemeye devam ediyor. Şuan uydu saatte 43000 mil gibi bir süratle ilerlerken 28 şubat da Jüpiter ile buluştuktan sonra fazladan bir 9000 mil/saat hız kazanması planlanıyor. Planlanan uçuşun dev gezegenden 1.4 milyon mil uzakdan sürdürülecek olması ile Dev gezegenin manyetosferine kapılmış ölümcül, yüklü parçacıkların güçlü radyasyon dozundan güvenli bir uzaklıkta kalınması sağlanırken,uydu aynı zamanda dev gezegeni ve uydularının detaylarını inceleyebilecek kadarda yakından geçebilecek.


New Horizons 7 adet bilimsel araç taşıyor ve üzerinde bulunan 3 adet görüntüleyici sayesinde Jüpiter sistemini haziran ayı boyunca mercek altına alacak. New Horizons görevinin lideri Alan Stern 'e göre "Jüpiter yakınlaşması bize planlama araçlarını, simulasyon yeteneklerini, ve araç sensörlerini gerçek bir gezegen hedefi üzerinde test etme imkanı sağlayacaktır" diyor.


19 ocak 2006 yılında fırlatılmış olan New Horizons tam olarak yolculuğunun 13. ayında Jüpitere varabilecek ki bu daha önceden dev gezegene yolculuk etmiş olan yedi uzay aracının(Pioneer 10 ve 11, Voyager 1 ve 2, Ulysses, Galileo, ve Cassini) arasında en hızlısı olacak 1993 ve 2003 yılları arasında jüpiter yörüngesinde dolanmış olan Galileo dışındaki tüm uzay araçları jüpiterin güçlü kütle çekimini hedeflerine ulaşmak için kullanmıştır.