ABD Casusluk Amacıyla Ruhçuları mı Kullanıyordur??

Associated Press San Francisco 29 Kasım 1995 20 yıldır, ABD´nin normalötesi güçlere sahip ajanları kullanarak, Libya Lideri Muammer Kaddafi´yi yok etmeye çalıştıkları, Kuzey Kore´de plutonyum aradıkları ve uyuşturucu bağımlılarına yardım etmeye çalıştıkları konuşuluyor ve sonunda CIA ve öteki yetkililer tarafından resmi açıklama yapıldı.


Duyu Dışı Algı (DDA) casusluk operasyonlarına "Stargate-Yıldız Kapısı" kod adı verilmiş ama güvenilmezliği hala sürüyor buna karşın üç medyumik ruhçunun Fort Meade dışında CIA´in programı doğrultusunda çalıştıkları bildiriliyor. Program, görevlilerden Oregon Üniversitesi´den Prof. Ray Hyman´ın açıklamasına göre Hükümet´e 20 milyon $´a malolmuş. Hyman, DDA yeteneklilerinin özellikle uzaktan kontrolda çok başarılı olduklarını ve uzak yerlerden bilgi sağlayabildiklerini de belirtiyor. Söylentiler doğrulanmakta; 1986´da Kaddafi´yi öldürmek amacıyla Libya´nın bombalanmasının öncesinde, altı DDA yeteneklisi Libya liderinin yerini bulmak için görevlendirilmişti. Aynı ekip, 1994´de Kuzey Kore´de çalınan plutonyumun ve kaçırılan General Dozier´in İtalya´daki yerini bulmayı başardı. Kaddafi bombalamadan yara almadan kurtuldu, Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılan Dozier ise, 42 gün sonra İtalyan polisi tarafından kurtarıldı yani DDA´cılar tam anlamıyla başarılı olamamışlardı ya da yeterli değildiler.


Haberlere göre, polis birçok kez bu yoldan yardım aldı. Yapılan çalışmaların zaman zaman başarılı olduğu belirtiliyor. Hyman kuşkucu, ortağı olan California Üniversitesi´den Prof. Jessica Utts ise, çalışmaların umut verici olduğu düşüncesinde. Hyman şöyle diyor; "Vardığım sonuçlar kesin kanıtlar taşımıyor ama bu insanlar hükümete yardımcı olmak için birşeyler yapıyorlar." Utts, yeteneklilerin başarı oranının % 15 olduğunu belirtiyor. Bazı testlerde ise, üçte iki oranda doğru sonuçlara ulaşılıyor. Utts; "Sanırım, başka zekalarla buluştuklarında bu insanlar daha etkili oluyorlar." diyor. CIA sözcüsü Mark Mansfield de, "Stargate" projesini ve çalışmaları doğruluyor yapılan açıklamada şöyle diyor; "CIA parapsikolojik fenomenlere kabul edilebilir programlar çizgisinde saygı duyuyor. Özellikle uzaktan kontrol ve duyu üzerinde duruyoruz. sonuçta bunun anlamı, kullanılabilir düzeyde zihinsel bir toplum demektir."


Mansfield, CIA´in 1970´lerde bu çalışmaların ilk finansörü olduğunu ama o yıllarda umut vermediğini fakat daha sonra işe Savunma Bakanlığı´nın karıştığını da belirtiyor. Her alandaki araştırmacılar, DDA yeteneklilerini kabul ediyorlar ama güvenilir bulmadıklarından tek başına yeterli görmüyorlar. Ama Utts, istatistik sonuçların, çalışmaları sürdürmek için güven verici olduğunu ısrarla vurguluyor. Sonucu zaman gösterecek...