Psikokinezi Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Psikokinezi Nedir?

 1. Etimoloji ve Tarihçe Metafizik terimini ilk olarak Aristo'nun eserlerini kendine göre düzenleyen Yunan Peripatetik filozof Rodos'lu Andronicus'un, MÖ 70 civarinda Roma'da kullandigi saniliyor. Onun düzenlemesine göre, asil adi Ilk Felsefe veya Teoloji olan risale, Fizik risalesinden sonra gelmekteydi. Böylece de, Ilk Felsefe meta (ta) physica, ya da fizigi izleyen, olarak biline geldi ve zamanla kisaltilarak metafizik oldu. Aristo'nun Metafizik'indeki konular (cevher, nedensellik, var olmanin mahiyeti, ve Tanrinin varligi) yüzyillarca metafiziksel spekülasyonlarin içerigini belirledi. Metafizik Ortaçagin skolastik filozoflari arasinda transphysical (fizik ötesi) bilim olarak bilinirdi. Bunun nedeni de onlarin, bir ögrencinin fiziksel dünyadan algilarin ötesindeki dünyaya metafizik vasitasiyla felsefi olarak geçis yapabilecegine inanmalariydi.


  13. yüzyil skolastik filozof ve ilahiyatçisi Aziz Thomas Aquinas, metafizigin amacinin, sonlu ve algilanabilir varliklarin nedensel açidan incelenmesi yoluyla Tanrinin taninmasi oldugunu bildirdi. 16. yüzyilda bilimsel arastirmalarin yükselisiyle birlikte bilim ve imanin uzlastirilmasi gittikçe önem kazandi. Akademik Anlam Metafizik, geleneksel olarak, görünen-görünmeyen tüm gerçekligin esas mahiyetini anlamaya çalisan felsefi bir alandir.


  Metafizikçi, ilahi, insani veya baska ne türlü olursa olsun, her seye uygulanabilecek en temel, esas itibariyle en basit ve her seyi kapsayan bir tanimlama pesindedir. Bu geleneksel ve felsefi anlamda birine metafizikçi demek, onun her seyin neden, öz ve mahiyetini anlamaya çalisan biri oldugunu söylemekle ayni anlamdadir. Bu anlamda fizikçiden tek farki, fizikçinin bu kavramlari açiklamak için gözlenebilen, ölçülebilen ve denenebilen nicelikler aramasi, metafizikçinin ise sadece bunlara basli kalmayip fiziksel alemin ötesindeki, gözlenemeyen, ölçülemeyen ve denenemeyen açiklamalari da kabul etmesidir. Bu da fizikçinin metafiziksel açiklamalari kabul etmeyecegi fakat metafizikçinin fiziksel açiklamalari kabul edebilecegi anlamina geliyor.


  Böyle bakinca, madde ve hareketten baska bir sey yoktur diyen eski materyalistler ve her seyin cansiz ve deneyim kazanamayan enerjiden ibaret oldugunu söyleyen yeni materyalistler kadar, ideler veya zihin ya da ruhtan baska bir seyin var olmadigini benimseyen idealistleri de metafizikçi kategorisine sokmak yanlis olmaz. Popüler Anlam Metafizigin yaygin olarak kullanilan popüler ikincil anlami, bir çok insanin inandigi, fizikselin ötesindeki ve tartismali bir çok olguyu içerir. Popüler metafizik, tamamen ayrilmasi mümkün olmasa da, geleneksel olarak birbirine zit iki alani birbirine baglar : Mistisizm: Nihai olanla (ki buna genel olarak Tanri denir) bir olma deneyimlerine verilen isim (hakk al-yakin veya fena fillah).


  Occultism (Gizli bilimler veya gizlicilik) Telepati, duru-görü veya uza-görü (algilarin ulasamayacagi kadar uzaklardaki olay ve nesneleri görme, clairvoyance), hissi kablel-vuku veya gelecegi bilme (precognition), uzak geçmisi bilme (kaydi olmayan tarihsel olaylar gibi, retrocognition) ve medyumluk gibi bilmenin uzantilarina (duyu ötesi algi, extrasensory perception, ESP) ve telekinezi, psikokinezi, büyü gibi bunlarin tatbikatina verilen isim; çogunlukla normal insan faaliyetlerinin disindadir. Occultün akademik incelenmesi psisik arastirmalar adiyla anilirdi, daha sonra parapsikoloji olarak isimlendirildi
  Güncelleme : 2013-11-19
  Okunma: 3023 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -