HERAKLES

Yunan mitolojisinin en sevilen be en ünlü kahramanlarından biri. (Romalılar tarafından "Hercules" diye de anılmıştır ) Homeros efsanesine göre Thebai'de doğmuştur. Babası Zeus, annesi de Tiryns kralı Amphitryon'un karısı Alkmene'dir. Herakles gençliği ve tüm yaşamı boyunca birbiri ile çelişen iki etki altında kalmıştır. Zeus'un hoşgörüsü ve sevgisi ile Zeus'un karısı Hera'nın düşmanlığı, hatta nefreti. Bütün diğer Yunan mitolojisi kahramanları gibi Herakles'in yazgısıda önceden belirlenmişti.Çok iyi bir eğitim almıştır, çok iyi ok atar, araba kullanır ve güreşirdi. Herakles, başlıca görevi uygar bir dünya kurmak olan yarı tanrılar soyundandı. Cahilliğe ve yabanıllığa karşı verdikleri savaşımda insanlara yardımcı olmak amacıyla Olympos tanrıları tarafından gönderilmiştir. Bütün girişimlerinde bu tanrılar, özellikle de Athena ve Hermes tarafından desteklenir. Onsekiz yaşına geldiği zaman Kitharion ormanında yaşayan ünlü canavarı öldürmüş, kendisine hediye olarak Thebai kralının kızı Megara verilmiştir. Bu kızdan üç oğlu olmuştur fakat Hera işe karışarak Herakles'i çıldırtmış oda karısı ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınabilmesi için Miken kralı Eurystheus'un hizmetine girip onun her isteğini yapmak zorundadır. Kralın Herakles' yaptırdığı 12 işe mitolojide Herakles' in görevleri denir.


Herakles' in on iki görevi :

1. Halkı korkutan canavar Nemea aslanını yakalayıp öldürmektir. Herakles, aslanı öldürür, bu başarısından sonra aslanın postunu yüzerek giyer böylece aslan postu gücünün simgesi olur.
2. Lerne bataklığında ki çokbaşlı canavara ölüm kusan soluğu yüzünden kimse yaklaşamıyormuş, Herakles yeğeni İolaos'un da yardımıyla, kestiği her kafanın boynunu yakarak canavarı öldürür.
3. Erymanthos'da yaşayan dev bir yaban domuzunu canlı olarak yakalamak
4. Artemis'in kutsal hayvanlarından olan Keryneia geyiğini yakalamak. Bu geyiği tam bir sene izler ve sonunda ekinlere zarar vermesini engellemek için öldürür, boynuzlarınıda Artemis'e verir.
5. İnsanlara ve hayvanlara saldıran Stymphalia gölünün kuşlarını ortadan kaldırmak. Bu işte Herakles'e yardımcı olan Athena ve Hephaistos, kuşları korkutmak ve ormandan dışarı çıkartmak için tunçtan ziller yaparlar, Herakles'e de sadece kuşları oklarla öldürmek kalır.
6. Alpheios ırmağının yatağını değiştirerek Elis kralı Augeias'ın uçsuz bucaksız ahırlarını bir günde temizlemek.
7. Girit'te dehşet saçan azgın bir boğayı yakalamak. Herakles boğayı yakalar ve Hera'ya sunmak ister ama Hera kabul etmez.
8. Trakya kralı Diomedes'in insan etiyle beslediği atları yakalamak. Bu atları yakalar ve onlara efendilerini,Kral Diomedes' i parçalatır.
9. Eurystheus'un kızının isteği üzerine Herakles, Amazonlar krallığına gider ve çarpışmada ölen kraliçe Hippolyte'nin kemerini alır.
10. İber kralı Geryon'un sığırlarını ele geçirmek. Bunun için Libya çölünü aşmak, bir adı da "Herakles sütunları" ( Cebelitarık Boğazı ) olan "Herakles kapıları"ndan geçmek zorunda kalır.
11. Kerberos' u ( üçbaşlı köpek ) yeğenine g*türmek. Bunun için de yeraltı ülkesine iner.
12. Son olarak da Atlas'ın ayağının dibinde uzanan Hesperis'lerin bahçesinin altın elmalarını çalmak.Elmaları çalarken birkaç saat süreyle gökyüzünü omuzları üstünde taşır ve zincire vurulmuş Prometheus'u kurtarır.

Nessos'un (daha önce öldürdüğü bir kentauros) zehirli kanına bulaşmış olan gömleğini giyen Herakles'in her yanını dayanılmaz acılar kaplar. Bu acılara son vermek için Oite dağının tepesinde bir odun yığınında kendini yakar.