Poseidon'un Hikayesi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Poseidon'un Hikayesi

 1. POSEİDON

  Yunan mitolojisinde Zeus, Hades ve Poseidon baş tanrı Kronos'un oğullarıdır. (Roma mitolojisinde bu tanrılar Jüpiter, Pluton ve Neptün olarak geçer) Bu üç kardeş babalarını devirerek evreni aralarında bölüşmüşlerdir. Zeus göklerin, Hades yeraltında olduğu varsayılan ölüler ülkesinin ve Poseidon denizler ve ırmakların tanrısı olur. Poseidon, orkinoslarla yunus balıklarının dostudur. Denizatlarının çektiği arabasına binerek kasırgalar estirir, denizleri allak bullak eder. Gemiciler yolculuklarının kazasız belasız geçmeşi için Poseidon'a yakarırlar. Poseidon, elinden bırakmadığı üç çatallı mızrağı (atribu) ile çevresinde ki toprakları sarsar, şiddetli depremlere neden olur. Karısı Amphitriteile birlikte okyanusun dibinde bir sarayda yaşar.


  Bu tanrı çiftinin Triton adındaki çocuklarının vücudunun üst yarısı insan, alt yarısı balık şeklindedir. Birleşme yerinde de bir çift at bacağı vardır. Daha sonraları bu tür deniz canavarlarının hepsine birden Triton denmiştir. Triton deniz kabuğundan (deniz minaresi) borusunu öttürerek, denize hükmederler. Poseidon aynı zamanda atların yaratıcısı ve at yarışlarının koruyucu tanrısıdır. Zaman zaman bir kentin koruyucusu olmak için başka tanrılarla yarışmaya girer. Atina kentinin koruyuculuğu için katıldığı yarışmada Athena'ya yenik düşmüştür. Zeus'u hiç sevmez. Zeus'un krallığını ele geçirmeye ve Zeus'u zincire vurmaya kalkınca, ceza olarak Truva'nın surlarını yapmakla görevlendirilir. Bu işte tanru Apollon ona yardım eder. Truva kralı Laomedon ücretlerini vermeyi reddedince Poseidon selleri ve deniz canavarlarını kentin üstüne salar. Daha sonra da Truva Savaşı sırasında Truvalılar'a karşı Akhalar'ı destekler. Eski Yunan'ın kıyı kentlerinde Poseidon'a adanmış tapınaklar vardı ve onuruna atletizm yarışmaları düzenlenirdi.

 2. 2014-11-23 #2
  Name:	1363185858_poseidon1.jpg 
Views:	18227 
Size:	112,4 KB (Kilobyte) 
ID:	42786

  Ailesi

  Kronos ile Rhea'nın oğlu ve Zeus'un kardeşi olan Poseidon, Amphitrite ile evlenmiştir. Amphitrite deniz dibi tanrıçasıdır. Ve Poseidon ile evliliğinden Amykos, Kyknos, Bentheskyme, Kymopoleia ve Triton adında çocukları vardır. Amykos, Bebryklerin kralıdır. Ülkesinin kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar, yenilenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk'ler iline geldiklerinde Amykos Polydeukes'e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir.Yalnız bir gün kıyıda gezerken zeus un kronosu gördüğü ve posediondan kurtumak için ittifak yaptıkları ve onu izeskmgebil adında bir kayada sıkıştırmaya yemin ettikleri söylenmektedir ama olanları amphiritinin rüyasında görmüş posediona söylemiş ve posedion bu ittifaka karşı önceden pozisyon alarak Troyayı terk etmiştir.

  Kyknos, Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmüş ve babası tarafından kuğuya dönüştürülmüştür.

  Triton ise belden yukarısı insan belden aşağısı balık şeklinde ayakları at ayağına benzeyen bir deniz tanrısıdır.

  Pegasus ile Chrysaor ise vaktiyle Poseidon'un Athena Tapınağı'nda zorla sahip olduğu Medusa'nın kesilen kafasından ya da toprağa sıçrayan kanlarından ortaya çıkan çocuklarıdır.

Konu Etiketleri

hades ne tanrısı, poseidon kimdir, poseidon mızrağı dövmesi, poseidon tanrısı hikayesi, poseidon'un mızrağı, poseidon'un oğlu percy, poseidon'un oğlu perseus

  Okunma: 12526 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -