Güneş Enerjisiyle Yüzecek İlk Gemi Yapılacak

Bilimi topluma yayma amacıyla bugüne kadar pek çok projeyi hayata geçiren TÜBİTAK, bu defa Türkiye'de güneş enerjisiyle yüzecek ilk geminin yapımı için öğrencilere ön ayak oluyor.

TÜBİTAK'ın popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik, çeşitli bilim dallarında eğitim gören öğrencilere güneş enerjisiyle çalışacak bir geminin yapımı için çağrıda bulundu.

Güneş Arabaları Yarışı, Hidrojen Arabaları Yarışı gibi genç kuşaklardan büyük ilgi gören projeleri hayata geçiren Bilim ve Teknik, öğrencilerin önüne bu kez daha iddialı bir hedef koydu. Üniversitelerin gemi inşa, elektrik-elektronik, makine, kimya, malzeme, fizik ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler, genç mühendisler ve araştırmacılar ile tersanelerin, makine ve elektrik sanayicilerinin, enerji kuruluşlarının katılımının beklendiği projede, temel konsept geminin "güneş enerjisiyle yol alması" olarak belirlendi.


Bilim ve Teknik Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin, "güneş gözeleriyle kaplanmış açılır kapanır kanatlar ve bant gibi yapıştırılabilen, organik temelli esnek güneş pillerinin kullanılacağı bir güneş yelkeni" konseptini içerdiğini söyledi.

20 metre boyunda bir gemi konsepti üzerinde durduklarını belirten Gürdilek, gemiye şimdilik "S.S (Solar Ship) Yeni Ufuklara" denildiğini, geminin adının daha sonra bir anketle çalışanlar tarafından konulacağını bildirdi.