Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi konumunda olan Alanya'da son yıllarda artan yapılaşma tarım alanlarını tehdit ediyor.

10 yıl öncesinde yeşil alan olarak görülen bölgelerin beton yığını haline geldiğini belirten yetkililer, bu durumun düşündürücü olduğunu söylüyor. Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, ilçede yaşanan hızlı betonlaşmaya dikkat çekerek, "Birkaç yıl sonra Alanya'da 5 yıldızlı bir otelin geliri ile 5 dönüm kapalı sera alanının geliri eşit olacak." dedi.


Yeşil alanların tahrip edilmesi önlenerek betonlaşmanın önüne geçilmesi gerektiğine inanan Musluoğlu, tarım alanlarının korunması için çalışmalar yapılmasını istedi. Alanya bölgesinin betona yenik düştüğünü ifade eden Ziraat Odası Başkanı, sürekli yapılan oteller ve normalin çok altında gerçekleşen oda satışlarının turizme büyük darbe vurduğunu belirtti. Hızlı yapılaşma ile tarım alanlarının da hızla azaldığına dikkat çeken Musluoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Küresel ısınmanın da etkisiyle üretim azalacak. Bunun yanı sıra tarım alanlarının hızla azalması, betonlaşmanın ve yapılan otel sayısının artması tarım ile turizmi eşdeğer hale getirecek."