Prof. Dr. İlhan Arsel Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Prof. Dr. İlhan Arsel Kimdir?

  1. Prof. Dr. İlhan Arsel, Cenevre (İsviçre) Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde doktorasını yaptıktan sonra, otuz yıldan fazla bir süre boyunca üniversite öğretim üyeliğinde bulundu; Ankara Hukuk Fakültesi'nde "Anayasa Hukuku" dersleri verdi. 1960 İhtilali'nin ardından yeni bir anayasa tasarısı hazırlamakla görevli on kişilik İstanbul Komisyonu'na, ve daha sonra Kurucu Meclis Öntasarısı'nı oluşturan beş kişilik komisyona üye şeçıldı. 1966 yılında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından Cumhuriyet Senatosu'na "Kontenjan Senatörü" olarak atandı. Daha sonra tekrar üniversiteye döndü.


    1971 yılında, merkezi New York'ta bulunan "Inter-University Associate" kuruluşuna danışman ve araştırmacı olarak alındı ve bu kuruluşun "kronolojik yorum" esasına göre yayınladığı "Constitutions of the Countries of the World" (Dünya Ülkeleri Anayasaları) adlı 14 ciltlik yapıtın "Türkiye" ve "Belçika" bölümlerini (1971 yılı itibariyle) hazırladı. 1975 yılında, ders vermekte bulunduğu Ankara Polis Enstitüsü'nden istifa etti. İstifa sebebi, özgür düşünceli bazı öğrencilerin enstitüden atılması oldu. Enstitünün, polis gücünü belirli inançlar uğruna dövüşken olmakta gören zihniyetine karşı bir tepki niteliğini taşıyan bu istifadan bir süre sonra, 1977 yılında Prof. Arsel, Ankara Hukuk Fakültesi'nden de istifa etti. Bu kez istifa sebebi, şeriatçı zihniyetin tehlikeli şekilde güçlenmesine karşı suskun kalan üniversite öğretim üyelerinin yetersizliklerini kamuoyu önünde sergilemek arzusuydu. Bu tarihten itibaren araştırma ve öğretim faaliyetlerine devam etti ve özellikle şeriatın olumsuzluklarını ortaya vuran yayımlarda bulundu. Prof. Dr. İlhan Arsel, serbest düşüncenin Türk fikirsel hayatına kazandırılmasındakı çabalarıyla tanınmıştır.
  2. 2011-03-03 #2
    Hayret!.. Milyon kez hayret!.. Allah Düşmanı bir adamın, adında İslam kelimesi bulunan bir sitede ne aradığının cevabını bulamadığım için hayret!.. Beyler!.. Hanımlar!.. Biraz samimi olalım....

  Okunma: 4594 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -