Galvaniz - Paslanmaz Çelik (Galvanik Korozyon) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Galvaniz - Paslanmaz Çelik (Galvanik Korozyon)

1. merhaba,

bir sorunum var. araştırdımi soruşturdum ama kendi durumum ile ilgili net bir cevap alamadım.

7 yıl önce bir derin sondaj kuyusu vurdurduk. kuyu yaklaşık 200 mt derinlikte. kuyuya 1 parmak galvaniz boru indirdik. en aşağıyada bir tane paslanmaz çelik derin sondaj kuyu pompası koyduk. bu gazlvaniz boruların yaklaşık alttan 30-40 metresi sürekli suyun içinde.

ancak bu yaz sonu bir sorunla karşılaştık. kuyuya indirdiğimiz galvaniz boruda bir delinme olmuştu. bu delinme paslanmaz çelik kuyu pompası ile ona bağlanan ilk galvaniz borunun açılmış dişlerinin hemen bitim noktasındandı... galvaniz borularının iç çeperleri gayet temiz. dış çepherleri ise kahve rengi bir çamur tabakası ile kaplıydı. kuruyunca pul pul döküldüler. ancak suya değen boruların hiç bir yerinde incelme ve delinme gibi bir problem yoktu.

sadece pompa ile ona bağlanan borunun hemen birleşim yerinde bir delinme ve ciddi bir incelme vardı.
    borunun resmi ektedir.

bu işi bilen insnalarla konuştuk , genelde pompa ile galvaniz boru arasına "pompa başı" diye bir ara parça konurmuş. zannedersem oda paslanmaz çelik malzemeden ama emin değilim. her iki tarafına yine diş açıp pompaya sabitlediler(sanayide). daha sonra pompayı kuyuya indiren tesiatçı arkadaş bu pompayı galvaniz borulara sabitleyerek tekrar kuyuya indirdi.

bu delinme pompanın kuyuya inmesinden yaklaşık 6-7 yıl sonra oldu. ancak bir ayrıntı daha var. bu kuyu sürekli kullanımadığı için(15 günde bir gibi) , pompa 15 gün sonra ilk çalıştığında suyun tadında metalik bir koku ve tat alıyorsunuz. 15 gün sonra ilk kullanıda aldığınız bu tat ve koku yaklaşık 1 yıl sonra oluştu. yaklaşık 6 yıl sonrada delinme oldu.

ben bu olaydan sonra şöyle bir fikir geliştirdim.
    kuyulara gelen su genelde tortulu olur. toprak , kum, kil vs.. pompa çalışmadığı zaman sürekli sabir kalan suyun içindeki toprak gibi malzemeler galvaniz borunun dış çepherine yapışıyor ve korozyonoluşturuyor. ancak bu delinme sebep verecek kadar değil... (6-7 için)
    ancak pompa başındaki delinen boru için durum farklı. pompanın galvaniz boru bağlanan kısmı , sudaki bu toprakların oturacağı bir zemin oluşturuyor. dolayısı ile pompanın üst kımına zamanla toprak-çamur birikiyor. pompa çalıştı zaman ise santrfüj etkisi ile bir miktarı suya karışsa bile bir kısmı pompanın üstüne yapışmış kalıyor. burada da zaten galvaniz borunun deline bağlantı kısmı var. dolayısı ile galvaniz borunun pompaya giren kısmının bir bölümü sürekli çamur içinde bulunuyor. buda delinmeye sebep olacak kadar bir korozyon oluşturuyor.
    benim tespitim bu idi.

daha sonra korozyon konusunda uzman birisi ile konuştuğumda bana ilginç bir şey söyledi.
    paslanmaz çelik ile , galvaniz boru birbirine bağlandığında su içinde birbirlerine korozyon etkisi yaparlar ve korozyon oluşur. bunun için ikifarklı malzemeyi bağlamak için araya conta kullanıyoruz falan dedi.

ben internet yaptığım araştırmada bu korozyona , galvanik korozyon dendiğini öğrendim. ancak bu korozyonun olması için bir elktrik akımının olması gerektiği bellirtiliyor.

bu kadar uzun açıklamadan sonra size sormak istediği konu şu;
    paslanmaz çelik bir pompaya galzaniz kaplı çelik bir boru bağladığımda , paslanmaz çelik ile galvaniz çelik boru arasında bir korozyon oluşurmu ? olşursa çözümü nedir ?
    benim kuyu suyumu ilk kullandığımda oluşan koku ve tadın sebebi nedir ?
    çözümü nedir ?

yardımlarınız bekliyorum...

Resim Galerisi Resim Galerisi Name:	resim.jpg 
Views:	2737 
Size:	32,3 KB (Kilobyte) 
ID:	2872  
  2. 2007-12-15 #2
    öncelikle galvanik korozyon olması için elektirik akımının olmasına gerek yoktur. iki farklı metal çifti bir araya geldiğinde elektrokimyasal gerilim serisine bakıldığında eğer aralarında potansiyel farkı var ise yani biri diğerine göre daha soy bir metal ise bu durumda korozyon hücresi oluşacak ve daha az dirençli olan malzemede yenim (korozyon) daha fazla oluşacaktır. örneğin çeliğe civatalı bir birleştirme yaptınız ve kullandığınız civata da diyelim ki bakır. bu durumda bakır malzeme daha dirençli olduğundan çelik malzemede korozyon daha fazla oluşacaktır. sizin durum da buna benziyor. yani farklı iki malzeme kullanılması nedeniye ortamda galvanik korozyon oluşmuş.. bu tür çalışma ortamlarında tasarım yapılırken galvanik dizide birbirlerinden uzak metal veya alaşimlarin eşlenmesi olanaklar ölçüsünde önlenmeye çalişilmalidir. yani ya her ikiside paslanmaz olmalı ki daha doğrudur..Sağlığın söz konusu olduğu yerlerde kesinlikle paslanmaz çelik öneririm ha biraz pahalı olabilir ama çok daha uzun sürelidir ve güvenlidir. Ancak yinede bu tür bir eşleşmeyi yapmak zorunda kalırsanız yalitkan conta veya ara parçalari kullanarak izole edilmelidir. Veya korozyonu dan korumamnın en basit yöntemlerinden birisi olan yüzey kaplama yöntemi olan koroyona uğrayan yüzeyi boyamayı kullanabilirsiniz. Conta kullanıldığı zamanda bu sefer eğer iyi bir yalıtım yapılmazsa orda ki su birikintisi nedeniyle aralık veya çukurcuk korozyonu dediğimiz korozyon türü de ortaya çıkabilir ama diğeri kadar kısa sürede malzemenin bozulmasına neden olmaz.

Sizin anlattıklarınızdan çamur vb. söz konusu ise ortamda galvanik korzoyonun yanında mikrobiyolojik korozyonda etkili olabilir.

metal öğretmeni ve paslanmaz çelik kaynağı ve korozyonu üzerine çalışmalar yapan birisi olarak paslanmaz çelik kullanmanızı tavsiye ederim. 316 serisi işinizi görür.

Güncelleme : 2007-12-15
  3. 2012-02-22 #3
    Alıntı:
    stst Nickli Üyeden Alıntı
    öncelikle galvanik korozyon olması için elektirik akımının olmasına gerek yoktur. iki farklı metal çifti bir araya geldiğinde elektrokimyasal gerilim serisine bakıldığında eğer aralarında potansiyel farkı var ise yani biri diğerine göre daha soy bir metal ise bu durumda korozyon hücresi oluşacak ve daha az dirençli olan malzemede yenim (korozyon) daha fazla oluşacaktır. örneğin çeliğe civatalı bir birleştirme yaptınız ve kullandığınız civata da diyelim ki bakır. bu durumda bakır malzeme daha dirençli olduğundan çelik malzemede korozyon daha fazla oluşacaktır. sizin durum da buna benziyor. yani farklı iki malzeme kullanılması nedeniye ortamda galvanik korozyon oluşmuş.. bu tür çalışma ortamlarında tasarım yapılırken galvanik dizide birbirlerinden uzak metal veya alaşimlarin eşlenmesi olanaklar ölçüsünde önlenmeye çalişilmalidir. yani ya her ikiside paslanmaz olmalı ki daha doğrudur..Sağlığın söz konusu olduğu yerlerde kesinlikle paslanmaz çelik öneririm ha biraz pahalı olabilir ama çok daha uzun sürelidir ve güvenlidir. Ancak yinede bu tür bir eşleşmeyi yapmak zorunda kalırsanız yalitkan conta veya ara parçalari kullanarak izole edilmelidir. Veya korozyonu dan korumamnın en basit yöntemlerinden birisi olan yüzey kaplama yöntemi olan koroyona uğrayan yüzeyi boyamayı kullanabilirsiniz. Conta kullanıldığı zamanda bu sefer eğer iyi bir yalıtım yapılmazsa orda ki su birikintisi nedeniyle aralık veya çukurcuk korozyonu dediğimiz korozyon türü de ortaya çıkabilir ama diğeri kadar kısa sürede malzemenin bozulmasına neden olmaz.

Sizin anlattıklarınızdan çamur vb. söz konusu ise ortamda galvanik korzoyonun yanında mikrobiyolojik korozyonda etkili olabilir.

metal öğretmeni ve paslanmaz çelik kaynağı ve korozyonu üzerine çalışmalar yapan birisi olarak paslanmaz çelik kullanmanızı tavsiye ederim. 316 serisi işinizi görür.
    bende mikrobiyolojik korozyon çalışan biri olarak anlattıklarınızın mikrobiyolojik korozyondan kaynaklandığını düşünüyorum.Özellikle bahsettiğiniz tat ve renk sülfat indirgeyen bakterilerin oluşturduğu bileşiklerden kaynaklanmış olabilir.

Okunma: 9034 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -