Dorothy Edith Smith sosyoloji; özellikle feminist teori, aile çalışmaları ve yöntem bilimi içermek üzere sosyoloji alt dalları ile kadın çalışmaları, psikoloji ve eğitim çalışmalarını içeren diğer disiplinler üzerinde önemli etkilerde bulunan Kanadalı sosyologtur. Bir sosyoloji alt dalı olan kurumsal etnografya alanının kurucusudur.


İlk Yıllar

Smith 6 Haziran 1926 tarihinde Kuzey Allerton, Yorkshire İngiltere'de Dorothy F. Place ve Tom Place çiftine doğmuştur. Üç erkek kardeşi vardır: Kardeşlerinden biri, Ullin Place, bir beyin süreci olarak bilinç üzerine çalışmaları ile tanınmaktadır, diğer bir kardeşi, Milner Place, ise tanınmış bir İngiiz şairidir.

Eğitimi


Lisans eğitimini Londra Ekonomi Okulu'nda yapmış, doktorasını 1963 yılında Kaliforniya Üniversitesi'nde (Berkeley) tamamlamıştır.


Kariyeri

1967 yılında British Columbia Üniversitesi'nde çalışmak üzere Vancouver'e taşınmış ve sözkonusu üniversitede Kadın Çalışmaları Programı'nın kurulmasında önemli etkisi olmuştur.
1977 yılında Ontario Eğitim Çalışmaları Enstitüsü'nde çalışmak üzere, iki oğluyla birlikte Toronto, Ontario'ya taşınmıştır. Emekli olana kadar bu kurumda çalışmayı sürdürmüştür. Bu arada kurumsal etnografya alanındaki çalışmalarını sürdürdüğü Victoria Üniversitesi'nde profesör olarak görev almıştır.