John 5 (asıl adı John Lowery
, d. 31 Temmuz 1971, Michigan, ABD) ABD'li gitarist.

Gençlik

John 5 bir televizyon programından etkilenerek yedi yaşında gitar çalmaya başladı. Ailesi de onu notlarını yüksek tutması karşılığında barlarda çalmasına izin vereceğini söyledi. 18 yaşında müzik hayatına başlamak için los Angeles'a gitti. Bir kaç grup denemesinden sonra en önemli grubu olan Ozzy Osbourne'un bateristi olan Randy Castillo ile Red Square Black adlı bir grup kurdu.


Müzikte yükseliş

Lowery, 1996'da Marilyn Manson seçmelerine katıldı ancak gruba seçilemedi. Daha sonra eski Judas Priest vokali Rob Halford ile Two grubunu kurdu ve Trent Reznor prodüktörlüğünde bir albüm kaydetti. Daha sonra da eski Van Halen vokali David Lee Roth için şarkılar yazdı ve onun The DLR Band albümü için gitar çaldı.


Marilyn Manson dönemi

1998'de Zim Zum'un ayrılmasıyla Marilyn Manson ona gruba girip konserlerde çalmayı teklif etti. John Lowery gruba girince İncilden bir bölüm olan John 5 adını aldı. Daha sonra Marilyn Manson için şarkılar yazmaya başladı ve Holy Wood ve The Golden Age Of Grotesque albümlerinde gitar çaldı. 2003'te Fender ile anlaşıp kendi adını taşıyan bir Telecaster çıkarttı. 2004'te ise gruptan ayrıldı.

Solo albümler

Sanatçı, gruptan ayrıldığı yıl Vertigo adlı ilk solo albümü çıkardı. Otobiyografik özellikler taşıyan albümde, Lohn 5 gitar yeteneklerini gösterdi. 2005 tarihli Songs For Sanity ve 2007 tarihli Devil Knows My Name albümlerinde başarılarını devam ettirdi ve Steve Vai ve Joe Satriani gibi isimlerle düet yaptı. Bu sırada da Rob Zombie'nin gitaristliğine başlayan John 5 2005 tarihli Educated Horses albümünde gitar çaldı.