Baharat Kızlar (1996-1998/2000/2007 - ) tüm zamanların en çok satan kız grubudur.İngiltere`de ortaya çıkmış, kısa bir süre içinde tüm dünyada tanınan bir grup haline gelmiştir. 1996 - 1998 arası ortalığı salladıkları dönem olmuştur. Grubun lideri Geri Halliwell'ın gruptan ayrıldığı yıl olan 1998`den 2000`e dek bir kayıt yapmamışlar, 2000 yılındaki dönüşleri ise hayal kırıklığıyla sonuçlanmış, grup dağılmıştır.Grup dünya çapında 55 milyon albüm satmıştır.28 Haziran 2007'de yaptıkları basın toplantısında,yeni bir dünya turnesi için biraraya geleceklerini açıkladılar.1 ekimde satışa sunulan Londra konser biletleri 38 saniyede tükenince,grup dünya turnesinin İngiltere ayağına 13 konser daha eklemek zorunda kaldı.Kasım ayında piyasaya sürülecek The Greatest Hits albümünü takiben "Headlines" adlı single piyasaya çıkacak.Single'ın tüm geliri kimsesiz çocuklar vakfına bağışlanacak.


Kuruluşu
Grubun ortaya çıkışı; 1994 yılında bir İngiliz gazetesine verilen bir ilan sonucu başvuran yüzlerce genç kız arasından seçilen Geri Halliwell, Melanie Brown, Emma Bunton, Victoria Adams ve Melanie Chisholm'un hizmet ettiği "ortak hedef" çerçevesinde alışılmışın dışında bir şekilde gerçekleşti.


Üyeleri

 • Emma Bunton

1976,Takma Adı: Baby Spice Gruba en son katılan ve en genç üye Emma,özellikle çocukların favori Spice'ıydı.Çocukken aldığı eğitimi sayesindeki danstaki becerisi ve kadife sesiyle Spice Girls şarkılarına renk katan önemli bir eleman oldu.Grup dağıldıktan sonra "A Girl Like Me"(2001),"Free Me"(2004) ve "Life In Mono"(2006) adlı 3 solo albüm çıkardı.Aralık 2006'da nişanlısı Jade'den bebek beklediğini açıkladı.Bebeğin Temmuz sonu-Ağustos başı gibi doğması bekleniyor.

 • Geri Halliwell

1972,Takma Adı: Ginger Spice Baharat Kızlar'ın gerçek "baharat"ı Geri,kızlar arasındaki en büyük ve en tecrübeli üye.Kızıl-sarı saçları ve Madonna ve Wonder Woman karışımı ilginç kostümleriyle gruptaki en ilgi çeken Spice'dı.Seksi sesiyle söylediği her şarkıyı "baharatlayan" Geri,31 Mayıs 1998'de Spice Girls'den ayrıldı."Schizophonic"(1999),"Scream If You Wanna Go Faster"(2001),"Passion"(2005) adlı 3 başarılı solo albüm yaptı.Mayıs 2006'da,Traffic filminin senaristi Sasha Gervasi'den Bluebell Madonna adlı bir kız çocuk dünyaya getirdi.2007/2008 turnesi için Spice Girls'ün biraraya gelmesindeki en büyük etken olduğu söylenen Geri,ayrıca önümüzdeki yıl Ugenia Lavender isimli çocuk kitapları serisi çıkartacak.

 • Melanie B:

1975,Takma Adı: Scary Spice Grubun siyahi elemanı Mel B,baharatlar arasındaki en vahşi görünendi.Leopar desenli giysileri,kabarık saçları ve platform ayakkabılarıyla 90'larda 70'ler modasını geri getirmişti.En iyi dans eden Spice'tı.Spice Girls'den sonra "Hot"(2000) ve "L.A.State Of Mind"(2005) adlı 2 albüm çıkardı,fakat pek ses getirmedi.1999'da Spice Girls dansçısı Jimmy Gulzar'dan Phoenix Chi,2007'de ünlü oyuncu Eddie Murphy'den Angel Iris isminde iki kız çocuğu dünyaya getirdi.
 • Melanie C:

1975,Takma Adı: Sporty Spice Kaslı ve enerjik Spice,Melanie C,başlarda en sessiz,sakin baharat kızdı.Hiç kuşkusuz kızlar arasında en iyi sese sahip olan da Mel C'nin ta kendisiydi.Grubun ara verdiği sırada yaptığı "Northern Star"(1999) albümünün başarısının ardından "Reason"(2002) ve "Beautiful Intentions"(2005) adlı 2 albüm daha yaptı ama sonuç hayalkırıklığı yarattı.
 • Victoria Adams/Beckham:

1975,Takma Adı: Posh Spice Spice Girl'lerin en şık ve havalısı Victoria,vokal kabiliyeti en az olan Spice'dı ama başarılı bir dansçıydı.1997'de nişanlandığı David Beckham ile 1999'da evlendi ve çift günümüzün en ünlü çifti haline geldi."Victoria Beckham"(2001) adını taşıyan bir solo albüm yapsa da,hep moda ikonu olarak kaldı.Brooklyn,Romeo ve Cruz adlı 3 çocuğu var.

Londra'da kendilerine tutulan bir evde yaşayıp, besteler yapmaya çalışan bu "şanslı" 5 genç kız, onlara sonsuz bir inançla bağlı olan menajerleri Simon Fuller'ın desteğiyle Virgin Records ile anlaşma imzaladı ve dans dersleri, şan dersleri, imaj derken, tam anlamıyla "bir gecede yıldız" oldular.

Başlangıç ve başarı

1996 yazında piyasaya sürüldüğü gibi patlayan "Wannabe" 45'liği, birbirlerinden hem görünüş hem de tavır olarak farklı oldukları için kendilerine taktıkları Spice Girls ismini İngiltere listesinde 7 hafta zirveye kazıdığında eleştirmenler tarafından pek ciddiye alınmamıştı. Grubun bu beklenmedik başarısını hitap ettikleri kitlenin yaş ortalamasının oldukça küçük olmasına bağlanmıştı,ta ki Kraliçe Elizabeth bile bir Spice Girls hayranı olduğunu itiraf edene kadar. Baharat Kızlar'ın şöhreti dalga dalga tüm dünyaya yayılırken, ilk çıktıklarında onlara eleştiriler yağdıranlar susarak onların bir açığını yakalamayı beklediler."Wannabe" 37 ülkede listebaşı oldu ve 1996'nın adeta marşı haline geldi.

Topluluğun zirve keyfi yaşayan "Say You'll Be There","2 Become 1" gibi günümüzde pop klasiği olarak nitelendirilen çalışmaları içinde barındıran ilk albümleri "Spice" 90'ların en çok 1 numarada kalan albümü unvanına sahip, 25 milyon satmış bir çalışma olunca haliyle kimse "one hit wonder" diyemedi bu kızlar için.

Esas bombanın, her İngiliz için "rüya" olan Amerikan müzik piyasası üzerinde yarattığı, benzerine yalnızca The Beatles zamanında yaşanmış başarılar zinciri olduğunu da unutmamak gerekir. "Wannabe"nin Billboard Hot 100'e 11 numaradan girerek -ki bu tüm zamanların İngiliz debut single rekoru- hemen listebaşına yerleşmesi ve aynı anda albümün patlaması grubun çokça kez "Beatles'ın tahtının sahibi" olarak anılmasına neden oldu. "Spice" albümünün Atlantik'in iki tarafında da 1 numara olması beraberinde kızlara star unvanını da getirdi. Onlar İngiltere'nin müzik arenasındaki gururlarıydılar.

İnsanlar bu 5 çılgın kız hakkında her şeyi merak ediyorlardı. Çok kısa bir sürede kırılmadık rekor bırakmayan Spice Girls tv programlarının, gazete ve dergilerin vazgeçilmez konu mankenleri oldu. Özel hayatları didik didik edilen kızlar,dünyanın ünlü ve zengin erkekleriyle de anılıyorlardı. Dönemin bir başka başarılı popçusu Kavana, grubun "sportif" kızı Mel C ile,r&b şarkıcısı Jade "bebek" baharat Emma ile birlikte magazin gündemini süsledi. Geri ise şüphesiz spicelar arasında en çapkın olanıydı. Grubun beyni olarak bilinen ve üyeler arasında yaşça en büyük olan Geri giysileri, şovları ve aşklarıyla kızlar arasında en çok dikkat çeken isimdi.

Attıkları her adım olay olan Spice Girls'ün 2.albümleri "Spice World" 97'nin en çok satan albümlerinden biri olsa da, hem dinleyici hem de eleştirmenlerce "vasat" olarak nitelendirmesi kızları yıldırmadı, çektikleri aynı adlı filmle Cannes film festivaline katıldılar. Hemen her şarkıcı gibi Spice Girls'ün de Hollywood hayalleri "en kötülerin" değerlendirildiği Altın Ahududu adaylıklarıyla suya düştü.

Özellikle "Spice World" döneminde, albümün ve filmin adına yakışır bir şekilde "pazarlama harikası"na dönüşen grubun yan sektörleri oluştu ve hayranların büyük ilgisini çeken oyuncak bebekleri, t-shirtleri,çantaları vs. Spice Girls fenomeninin yansıdığı eşyalardan sadece birkaçı...

Bu sırada başlattıkları görkemli dünya turnesi, Spice Girls'ün dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hayranına seslenmesini sağladı. 100'ün üzerinde konser içeren turne, İstanbul'da başlamıştı. Otellerde yarattıkları dağınıklık, havaalanlarında ettikleri kavgalar gittikleri şehirlerde adım adım izlenen Spice'ların basına yansıyan diğer yüzü oldu. "Girl Power" tuttu ama bu ne kadar samimi bir slogandı? Onlar her yerde kızların birbirlerini kollamasını, hep dayanışma içinde olmasını savunan baharat kızlar değil miydi?

Etkisi

Grup, öyle bir fenomen yarattı ki, Spice Girls'ün başarısını ağızlarının suları akarak izleyen paragöz plak şirketi sahipleri, girl band formatında yeni kızları müzik arenasına sürdü. Spice Girls için "fabrikasyon" tanımlamasını kullanan All Saints kızları "Never Ever" 45'liğiyle listelerde kendini gösterirken, manken fizikli Close II You, İrlanda'nın şirin köy kızları B*Witched, orijinallik yoksunu No Angels ve Popsie gibi gruplar, Spice'ların takipçisi oldular. Tabi ki hiçbir girl band, Spice Girls'ün tahtını ele geçiremedi. İngiliz tabloid basını bu gruplar sayesinde yüksek tirajlar yapmaya başladı. Hemen her gün manşetlere Spice Girls ve bir diğer grubun arasındaki ağız dalaşı taşınıyor, eğer gruplar singlelarını aynı hafta çıkarıyorsa liste savaşları başlatılıyor, Geri mi güzel yoksa All Saints'den Nicole mu gibi haberler gündemi belirliyordu.

Geri Adım

"Spice Up Your Life", "Stop", "Too Much" gibi single'lar Spice Girls'ü bir süre daha gündemde tutsa da, topluluğun zirve günlerini "hızlı yaşarak" tüketmeye başlaması 1998'in ilkbaharına denk geldi. Spice'ların ilk handikapı menajerlerini kovmak oldu. Konserlerinde playback yapan, her çıktıkları programda skandal yaratan, Prens Charles'a bile laubalice davranan kızların hata üstüne hata yapmaları insanların tahammül sınırlarını zorlamaya başladı. İnternet üzerinde yayınlanmaya başlayan Anti-Spice adı verilen Spice Girls karşıtı sitelerin ve clubların sayısında hatırı sayılır bir artış gözlenirken, onları ilk günden beri destekleyen medya bile zaman zaman grubu eleştirir oldu. Grubun sürüklendiği girdabı fark eden liderleri Geri Halliwell, Mayıs ayında Spice Girls'den ayrıldı. Geri'nin ayrılması,grubun "Girl Power" imajını zedeleyerek, her birinin tek başına anılmasına yol açtı. Victoria'nın David Beckham'la olan ilişkisi, Melanie B'nin hamileliği derken grup '98 sonunda bitirdiği Amerika turnesinin ardından müziğe ara verdi.

Solo Çalışmalar

1999'dan beri solo çalışmalar deneyen Spice Girls elemanlarından Melanie C ve Geri Halliwell kendi ayakları üstünde durmayı başarabilenler olurken, diğerleri show dünyasının tanıdık yüzleri olarak hatırlandılar. Geri'nin "If Only" adlı kitabı 500.000 satışla '99'un Avrupa genelinde en çok satan otobiyografisi oldu. Spice Girls'ün müzik yaşamına da ışık tutan kitapta anlatılanlar grupla Geri'nin arasını bir kez daha açmış oldu. Ayrıca Halliwell "Schizophonic" adını taşıyan solo albümünü piyasaya sürdü. "Schizophonic" yüksek tiraj başarıları getirmese de, grubu terk ettiği günden beri dünyanın en çok konuşulan kadını olan Geri'nin yalnızca magazin yönüyle değil,şarkılarıyla da varolabileceğini gösterdi. Melanie C ise ilk solo albümünden çıkardığı "Never Be The Same Again" ve "I Turn To You" hitleriyle listelerde kendine yer buldu.Victoria otobiyografisi "Learning To Fly" ile bestseller olurken,Emma "What Took You So Long",Mel B ise "I Want You Back" ile İngiltere'de 1 numaraya yükseldi. Ama onların bu kısa süreli başarıları,Spice Girls'ün baş döndürücü çıkışına yaklaşamadı bile.

Dağılma

2000'de Halliwell dışındaki üyeler bir araya gelerek "Forever" adını verdikleri 3.albümlerini çıkardılar. Bu kez, önceki albümlerdeki pop soundunu, r&b'ye geçiş yaparak yıkan Spice Girls, büyük bir risk almış oldu. Albümün zirveye oynaması beklenirken sonuç tam bir hayalkırıklığı yarattı. "Holler/Let Love Lead The Way" double single'ı 1 numaraya oturdu oturmasına ama, Spice Girls cephesi bu gerileme dönemini atlatamadı. Tüm eleştirmenlerin "ruh yoksunu" bir albüm olduğu konusunda ortak kanıya vardığı "Forever" kendilerini "Dünyanın en büyük grubu" olarak tanımlayan Baharat Kızlar'ın tartışılmaz bir prestij kaybı yaşamasına, hayranlarının onlara sırtını çevirmesine 5.000.000 satmasına rağmen kötü bir promosyonla çoğu kimsenin haberi olmadan gelip geçmesine neden oldu. Aynı yıl, Brit Awards'ın kendilerine verdiği, efsanelere layık görülen "Hayat Boyu Başarı" ödülü, Spice Girls'ün müzikal sürecini tamamladığına işaret ediyordu. Grup üyeleri Şubat 2001'de yollarını ayırsa da,hiçbir zaman dağıldıklarını resmi olarak açıklamadı.

Geri Dönüş ve 2007/2008 Turnesi

Yıllarca 5 Baharat Kız'ı birlikte görmek isteyen hayranların rüyaları, 28 Haziran 2007'de gerçek oldu. Londra 02 Venue'da basın toplantısı yapmak için 9 yıl sonra ilk kez bir araya gelen Geri Halliwell, Melanie Brown, Victoria Beckham, Melanie Chisholm ve Emma Bunton, Aralık 2007'de başlayacak yeni turneleri hakkında bilgi verdi. Los Angeles'tan Köln'e, Arjantin'den Cape Town'a 11 ülkeyi ve 6 kıtayı kapsayacak olan turne, Noel'de piyasaya sürülecek "The Greatest Hits" toplama albümü ve grubun perde arkasını anlatacak belgesel filmle desteklenecek. Aralarındaki kimyanın 10 yıl öncesinden farksız olduğu gözlenen Baharat Kızlar, 2005 yılında geri dönen Take That grubuyla kıyaslanmak istemediklerini, sadece hayranlarına teşekkür etmek için bir turne hazırladıklarını belirttiler. Geri dönüş turnesi için 1 günde 1 milyondan fazla insanın bilet başvurusunda bulunması göz önünde bulundurulduğunda, Spice Girls'ün eski şaşalı günlerine döneceği konusunda kimsenin şüphesi yok.

Spice Girls Diskografi

Albümler

 • Spice (1996) #1 İNGİLTERE,#1 AMERİKA
 • Spiceworld (1997) #1 İNGİLTERE,#3 AMERİKA
 • Forever(2000) #2 İNGİLTERE

Singlelar

 • Wannabe (1996) #1
 • Say You'll Be There (1996) #1
 • 2 Become 1 (1996) #1
 • Mama/Who do you think you are (1997) #1
 • Spice Up Your Life #1
 • Too Much #1
 • Stop #2
 • Viva Forever #1
 • Goodbye #1
 • Holler/Let Love Lead The Way #1