Sistem bölümleri ve önyükleme bölümleri, Windows'un başlatılırken kullandığı sabit disk bölümleri veya birimleri için kullanılan adlardır. Bu teknik terimler yalnızca, bilgisayarınız üzerinde yüklü birden çok işletim sistemi (genellikle çift önyükleme veya birden çok önyükleme yapılandırması olarak adlandırılır) olduğu durumda önemlidir.

Sistem bölümü, bilgisayara, Windows'u başlatmak üzere arama yapması gereken yeri gösteren donanımla ilgili dosyalar içerir. Önyükleme bölümü, Windows dosya klasöründe bulunan Windows işletim sistemi dosyalarını içeren bir bölümdür. Bilgisayarınızda yalnızca bir işletim sistemi yüklüyse bunlar genellikle aynı bölümdür. Birden çok önyüklemeli bir bilgisayarınız varsa, birden çok önyükleme bölümüne sahip olursunuz. Ek bir terim olan etkin bölüm, bilgisayarınızın başlamak için hangi sistem bölümünü (ve dolayısıyla hangi işletim sistemini) kullandığını tanımlar.

Bilgisayarınız açıldığında, başlamak için sistem bölümünde depolanan bilgileri kullanır. Aynı bilgisayarda yüklü farklı Windows sürümleri olsa bile, Windows tabanlı bir bilgisayarda yalnızca bir sistem bölümü bulunur. Ancak, Windows haricindeki işletim sistemleri farklı sistem dosyaları kullanır. Windows harici bir işletim sistemi kullanan birden çok önyüklemeli bir bilgisayarda, bilgisayarın sistem dosyaları Windows sistem bölümünden ayrı biçimde kendi bölümünde bulunur.

Önyükleme bölümü, Windows işletim sistemi dosyalarını içeren bir bölümdür. Örneğin Windows'un bu sürümünü ve Windows XP'yi içeren birden çok önyüklemeli bir bilgisayarınız varsa, bu birimlerden her biri önyükleme bölümü olarak değerlendirilir.

Sabit diskiniz üzerindeki sistem bölümünü bulmak için:

Bu adımları uygulayabilmeniz için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.

1. Başlat düğmesi , Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve Yönetimsel Araçlar'ı tıklatıp ardından Bilgisayar Yönetimi'ni çift tıklatarak Bilgisayar Yönetimi'ni açın.* Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

2. Gezinme bölmesinde, Depolama'nın altında Disk Yönetimi'ni tıklatın.

3. Durum sütununda, sistem bölümü, (Sistem) ile belirtilir.