Bilgisayara yüklü veya takılı bir donanım düzgün çalışmadığında, bu durum genellikle sürücü sorunundan kaynaklanır. Burada, sürücülerle ilgili bazı genel sorunların çözümleri bulunmaktadır.

Yeni bir donanım aygıtı taktım, ancak aygıt gerektiği gibi çalışmıyor.

Aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

*Taktığınız donanım aygıtının bilgisayarınız ve bilgisayarınızdaki Windows sürümüyle uyumlu olduğundan emin olun. Aygıt uyumlu değilse, doğru sürücüyü bulmanız gerekir. Aygıtınızla gelen bilgilere bakın. Ayrıca aygıtı Windows Vista Donanım Uyumluluk Listesi (HCL) web sitesinde de arayabilirsiniz. Bu web sitesinde Windows Vista ile birlikte çalışmaları sınanmış kapsamlı bir bilgisayar ve aygıt listesi bulunur.

*Birçok aygıtın düzgün çalışması için özel sürücüler gerekir. Aygıtla birlikte gelen yazılım disklerini yüklediğinizden emin olun.

*Bilgisayarı yeniden başlatın. Sürücü bunu gerektirirse veya sürücü doğru bir şekilde yüklenmediyse bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir.

*Aygıt, evrensel seri yol (USB) aygıtıysa aygıtı çıkarıp farklı bir USB bağlantı noktasına takın. Windows aygıtı algılayıp sürücüleri yüklemelidir. Aygıt sürücüleri gerektiği gibi yüklenmezse Windows bunu size bildirir.

*Güncelleştirilmiş sürücüler Windows Update üzerinden edinilebilir. Windows Update'e gittiğinizde, sizin aygıtınız için güncelleştirilmiş bir sürücü olup olmadığını belirlemek üzere Kullanılabilir güncelleştirmeleri görüntüle'yi tıklatın.

Aygıtım çalışıyordu, ancak artık çalışmıyor.

Aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

*Güncelleştirilmiş sürücüler Windows Update üzerinden edinilebilir. Windows Update'e gittiğinizde, sizin aygıtınız için güncelleştirilmiş bir sürücü olup olmadığını öğrenmek üzere Kullanılabilir güncelleştirmeleri görüntüle'yi tıklatın.

*Windows Update veya üreticinin web sitesi yoluyla yeni sürücü bulamazsanız aygıtla gelen diski bulup bunu bilgisayarın CD sürücüsüne yerleştirin. Disk, CD sürücüsünün içindeyken aygıtın sürücüsünü güncelleştirin.

Sürücülerimi güncelleştirmek için Internet'e bağlanamıyorum.

Bu adımları uygulayabilmeniz için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.
Internet bağlantınız yoksa ağ bağdaştırıcısı sürücünüzü el ile güncelleştirmeniz gerekebilir. Aygıtla gelen disk sizdeyse, bu diski CD sürücüsüne yerleştirip sürücüyü el ile güncelleştirme adımlarını izleyin.

Diski bulamazsanız, Internet'e başka bir bilgisayardan bağlanıp aygıtı aygıt üreticisinin web sitesinden yüklemeyi deneyin. Aygıt sürücüsü dosyalarını edindiğinizde sorunlu bilgisayara kopyalayın. Sürücüyü el ile güncelleştirmek için bu adımları uygulayın.

1. Başlat düğmesi , Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Aygıt Yöneticisi'ni tıklatarak Aygıt Yöneticisi'ni açın.* Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

2. Aygıt Yöneticisi'nde, Ağ bağdaştırıcıları'nın altında aygıtı bulun ve ardından aygıt adını çift tıklatın.

3. Sürücü sekmesini tıklatın ve ardından Sürücüyü Güncelleştir'i tıklatın.

4. Sürücü Yazılımını Güncelleştir sihirbazında Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat'ı tıklatın.

5. Gözat düğmesini tıklatın ve yeni sürücü dosyalarını bilgisayarınızda kaydettiğiniz konuma gidin.

6. Tamam'ı tıklatın ve ardından sürücüyü yüklemek için İleri'yi tıklatın.

Internet protokolü (IP) bağlamalarıyla ilgili bir hata iletisi alıyorum.

IP bağlama sorunlarına genellikle eski bir ağ bağdaştırıcısı sürücüsü neden olur. Bu sorunu düzeltmek için, aşağıdaki adımları izleyerek ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncelleştirin:

1. Başlat düğmesi , Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Aygıt Yöneticisi'ni tıklatarak Aygıt Yöneticisi'ni açın.* Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

2. Ağ bağdaştırıcıları'nı çift tıklatın.

3. Ağ bağdaştırıcısı adını sağ tıklatın ve sonra Sürücü Yazılımını Güncelleştir'i tıklatın.