Casus yazılım önleme ve kaldırma aracı kullanma

Bu Windows sürümü ile birlikte gelen Windows Defender, kötü niyetli yazılımların, casus yazılımların ve olası istenmeyen yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını engeller. Windows Defender açıkken, bir casus yazılım veya olası istenmeyen yazılım bilgisayarınızda çalışmaya veya kendisini yüklemeye çalışırsa uyarı alırsınız. Algılanan her öğeyi yok sayabilir, karantinaya alabilir veya kaldırabilirsiniz.


Virüsten koruma programları genellikle casus yazılım tarayıcılar içerir. Önceden bir virüsten koruma programı yüklediyseniz, bu programda casus yazılım koruması özellikleri olup olmadığını veya güncelleştirme ile bunları eklemenin mümkün olup olmadığını denetleyin ve ardından bilgisayarınızı düzenli olarak tarayın. Microsoft Evde Güvenlik web sitesinde, diğer casus yazılım koruması programlarının listesini bulabilirsiniz.


Casus yazılımları el ile kaldırma

Casus yazılımlar, bazen bilgisayarınızda sorunsuzca temizlenmesi güç alanlara bulaşabilirler. Casus yazılım önleme programı casus yazılımı kaldıramadığını bildirirse, programın yönergelerini izleyin. Bu işe yaramazsa, aşağıdaki seçenekleri deneyin.

*Yüklü Programlar'da bilgisayarınıza ait olmayan öğeleri denetleyin.
Bu yöntemi uygularken dikkatli olun. Denetim Masası'nda, casus yazılım olmayan çok sayıda program listelenebilir. Pek çok casus yazılım programı, Yüklü Programlar'da görünmemek için özel yükleme yöntemleri kullanır. Bazen casus yazılım programı, kaldırma seçeneği sunar ve bu yöntemle kaldırılabilir. Yalnızca casus yazılım olduğundan emin olduğunuz programları kaldırın ve çok sık kullanmasanız bile saklamak isteyebileceğiniz programları kaldırmayın.


*Windows'u yeniden yükleyin.
Bazı casus yazılımlar kendilerini o kadar iyi gizlerler ki, kaldırılmaları mümkün olmayabilir. Casus yazılım önleme programıyla kaldırmayı denemenize karşın hala casus yazılım izleri görürseniz, Windows'u ve programlarınızı yeniden yüklemeniz gerekebilir.


Windows'u yeniden yüklemek casus yazılımları kaldırır, ancak dosyalarınızla programlarınızı da siler. Windows'u yeniden yüklemeniz gerekirse, belgelerinizle dosyalarınızı yedeklediğinizden ve programlarınızı yeniden yüklemek için yükleme disklerinin bulunduğundan emin olun.