Gerçek zamanlı casus yazılım koruması, casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar bilgisayarınızda kendilerini yüklemeyi veya çalışmayı denedikleri zaman sizi uyarır. Uyarı düzeyine göre, yazılıma uygulamak için aşağıdaki eylemlerden birini seçebilirsiniz:Yoksay. Yazılımın bilgisayarınızda yüklenmesine veya çalışmasına izin verir. Bir sonraki tarama sırasında yazılım hala çalışıyorsa veya yazılım bilgisayarınızda güvenlikle ilgili ayarları değiştirmeye çalışırsa, Windows Defender bu yazılım hakkında sizi yine uyarır.


Karantinaya Al.Windows Defender yazılımı karantinaya alınca, onu bilgisayarınızda başka bir konuma taşır ve daha sonra siz onu geri yüklemeyi veya bilgisayarınızdan kaldırmayı seçene kadar yazılımın çalışmasını engeller.


Kaldır. Yazılımı bilgisayarınızdan kalıcı olarak siler.


Her Zaman İzin Ver. Yazılımı Windows Defender izin verilen listesine ekler ve bilgisayarınızda çalışmasına izin verir. Windows Defender, yazılımın gizliliğiniz veya bilgisayarınız üzerinde oluşturduğu riskler hakkında sizi uyarmayı durdurur. Yalnızca yazılıma ve yazılım yayımcısına güveniyorsanız yazılımı izin verilen listesine ekleyin.

Ayrıca yazılım önemli Windows ayarlarını değiştirmeye çalışırsa da uyarı alırsınız. Yazılım bilgisayarınızda zaten çalışır durumda olduğu için, aşağıdaki eylemlerden birini seçebilirsiniz:

İzin Ver. Yazılımın bilgisayarınızda güvenlikle ilgili ayarları değiştirmesine izin verir.

İzin Verme. Yazılımın bilgisayarınızda güvenlikle ilgili ayarları değiştirmesini engeller.

Windows Defender'ın izlemesini istediğiniz yazılımları ve ayarları seçebilirsiniz, ancak aracılar adı verilen gerçek zamanlı koruma seçeneklerinin tümünü kullanmanızı öneririz. Aşağıdaki tabloda tüm aracılar ve neden önemli oldukları açıklanmaktadır.

Gerçek zamanlı koruma aracısı
Amaç

Otomatik Başlat
Bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik olarak çalışmasına izin verilen programların listesini izler. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, Windows başladığında otomatik olarak çalışmak üzere ayarlanabilir. Bu şekilde, sizin bilginiz dışında çalışarak bilgi toplayabilirler. Ayrıca, bilgisayarınızın yavaş başlamasına veya çalışmasına neden olabilirler.

Sistem Yapılandırması (Ayarlar)
Windows'da güvenlikle ilgili ayarları izler. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, donanım ve yazılım güvenlik ayarlarını değiştirerek, bilgisayarınızın güvenliğine zarar vermek için kullanılabilecek bilgiler toplayabilirler.

Sistem Bilgisi nedir?
Internet Explorer Eklentileri
Internet Explorer'ı başlattığınızda otomatik olarak çalışan programları izler. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, kendilerini web tarayıcısı eklentileri olarak tanıtarak sizin bilginiz dışında çalışabilirler.

Tarayıcı eklentileri bilgisayarımı nasıl etkiler?
Internet Explorer Yapılandırmaları (Ayarlar)
Internet üzerindeki kötü niyetli içeriğe karşı ilk savunma hattınız olan tarayıcı güvenlik ayarlarını izler. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, sizin bilginiz dışında bu ayarları değiştirmeye çalışabilirler.
Internet Explorer Yüklemeleri

ActiveX denetimleri ve yazılım yükleme programları gibi Internet Explorer ile birlikte çalışmak üzere tasarlanan dosyaları ve programları izler. Bu dosyalar tarayıcı tarafından yüklenebilir, kurulabilir veya çalıştırılabilir. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, bu dosyalara eklenerek sizin bilginiz dışında yüklenebilir.

Hizmetler ve Sürücüler
Windows ve programlarınızla etkileşimde bulunan hizmetleri ve sürücüleri izler. Hizmetler ve sürücüler, temel bilgisayar işlevlerini (aygıtların bilgisayarınızla çalışmalarına izin vermek gibi) gerçekleştirdikleri için, işletim sisteminde önemli yazılımlara erişebilirler. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, bu hizmetleri ve sürücüleri kullanarak bilgisayarınıza erişebilir veya olağan işletim sistemi bileşenleri gibi bilgisayarınızda algılanmadan çalışmayı deneyebilirler.

Uygulama Yürütme
Programların başlama zamanını ve çalışırken gerçekleştirdikleri işlemleri izler. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, kötü niyetli veya istenmeyen yazılımları sizin bilginiz dışında çalıştırmak için, yüklediğiniz programların açıklarını kullanabilirler. Örneğin, sık kullandığınız bir programı başlattığınızda, arka planda casus yazılım kendi kendine çalışabilir. Windows Defender, programlarınızı izler ve şüpheli etkinlik algılarsa bunu size bildirir.

Uygulama Kaydı
Programların yalnızca Windows'u veya başka bir programı başlattığınızda değil, istedikleri zaman çalışmak üzere kaydolabilecekleri işletim sistemindeki araçları ve dosyaları izler. Casus yazılımlar ve olası istenmeyen yazılımlar, bir programı örneğin her gün zamanlanan bir saatte, bildirim yapılmadan başlayacak ve çalışacak şekilde kaydedebilirler. Bu, programın siz ve bilgisayarınız hakkında bilgiler toplamasına veya sizin bilginiz dışında işletim sistemindeki önemli yazılımlara erişmesine olanak verir.

Windows Eklentileri
Windows için eklenti programlarını (yazılım yardımcı programları olarak da bilinir) izler. Eklentiler, güvenlik, tarama, verimlilik ve multimedya gibi alanlarda bilgisayar deneyiminizi geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Ancak eklentiler, siz ve çevrimiçi etkinlikleriniz hakkında bilgiler toplayan ve hassas, kişisel bilgileri genellikle reklamcılara duyuran programlar da yükleyebilirler.