Grigori Jefimoviç Rasputin (Rusça Григо́рий Ефи́мович Распу́тин* 22 Ocak (10 Ocak J.T.) 1869 Pokrovskoye doğumlu; † 29 Aralık (16 Aralık J.T) 1916) doğa-üstü yeteneklere sahib, ünlü bir Rus hristiyan din Adamıydı.


Özgeçmişi
Grigorij Jefimoviç Rasputin 22 Ocak 1869 da, Ural Dağlarının yakınında Pokrovskoye adlı bir köyde doğdu.

Babası Jefim Jakoviç ve Annesi Anna Wasiljevna, çiftçilerdi. Kendilerine ait topraklara sahiblerdi ve köyün önde gelen şahıslarına sayılıyorlardı.

1886 dan 1901 e kadar Rasputin 15 sene boyunca ülkede gezip heryerde Vaaz verdi. En uzak yolculuğunda hatta Yunanistanin Athos Dağına kadar gitti.

Rasputinin Kariyeri
1905 te St. Petersburgda büyük bir dini Toplantı oldu. Bu Toplantıya Rasputinde geldi. Orda Johann von Kronstadt gibi meşur Din Adamlarıyla tanısştı ve kısa zaman icinde kendiside meşur bir Dinci oldu, ona hatta Çarın Sarayına kadar tüm Kapilar acıldı.

1907 yılında Carın oglu Alexei ağır hastalandı. Alexei Hämophilie hastalığına yakalanmısştı. Doktorlar iç kanamalarını durduramayınca artık Tıp'ın sınırlarına vardığını ve oğlanın yakiın zamanda öleceğini ilan ettiler.

Bu arada Ermişligi ile günden güne daha meşur olan Rasputini, Çariçe Saraya çağırdı. Rasputin kücük Alexei'in iç ve dış kanamalarını bir iki dakika içinde dua ederek ve elleriyle dokunarak inanılmaz şekilde durdurdu.

Rasputin o günden itibaren Çar ailesi icin çok önemli bir şahıs oldu. Rasputin bu Tedavilerini ölüm Yili olan 1916 ya kadar sürdürdü. Rasputin alehtarlara göre kendisinin Cilysler topluma bağlı olduğnu iddia ediliyor.