Zeytin Yağının Faydaları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Zeytin Yağının Faydaları

 1. Name:	zeytin-yaginin-faydalari.jpg 
Views:	25775 
Size:	14,5 KB (Kilobyte) 
ID:	30945


  Ben Bir EGE insanıyım ve öneriyorum....

  Bugün dünyanın en önemli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığından çikan sgualene adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur Günde 100 cl . zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar sgualene alınır. Zeytinyağı kanser riskini % 50'ye yakın azaltmaktadır.

  Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korur.

  Zeytin yağı üretim aşamasında ısıyla temas etmemesi gerekiyor. Bu nedenle sağlıklısı Riveriya değil, Sızma olanıdır. Aslında en doğrusu, kokusuna alışıp mümkün olduğunca az veya hiç rafine edilmemişi kullanmaktır.

  Zeytin ağacının dalları, yaprakları ve reçinesi olduğu kadar, yağıda yıllardır ilaçların bileşimlerinde yer alan doğal maddelerden birisidir, doğal bir ilaçtır.

  Yiyeceğin yanısıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondurda.

  Zeytinyağı, derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

  Sindirim sistemini etkiler; ister soğuk olsun, ister sıcak olsun zeytinyağı mideyi çepeçevre koruyucu bir tabakayla sararak mide asitini azaltır. Yemek öncesi veya sonrası alınan bir kaşık zeytinyağı, mide zarını örtüp alkolün işlemesini önleyeceği gibi, karışık içkilerin yol açtığı sarhoşluğuda azaltır.

  Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin yardım sağlar. Hazmı en kolay olan zeytinyağı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenler. Isıtılmış olsun yada olmasın zeytinyağı gastrik asiditeyi azaltabilmektedir. Tahriş giderici etkileri ülsere karşı koruma sağlar. Bağırsaklardan yiyecek geçişini kolaylaştırmak suretiyle konstipasyona engel olur.

  Zeytinyağı safra kesesinin kontraksiyonlarını (kasılma) ve safra salgılanmasını uyararak safra taşı oluşum riskini azaltır, hazmı kolaylaştırır. Dalakta taş oluşumunu önler. Sarılığa ve karaciğer sancılarına iyi gelir. Oruç tutanlar, sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı içerse safra kesesi ve barsakları rahatlatacaktır.

  Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı -basit kronik kabızlığa - iyi gelir (daha iyi netice için suyla karıştırılabilir). Basur şikayetlerini giderir; sıcak olarak içilir.

  Anne sütündede bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, normal kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.

  Zeytinyağı yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hemde beyin fonksiyonları üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.

  Yüksek tansiyonu düşürür; yaprakları ve dallarından çay yapılır. Taze yada kuru zeytin yaprağını 300 gram suda 15 dakika kaynatıp, süzdükten sonra şeker ilave ederek 15 gün boyunca her sabah akşam sıcak içmek faydalıdır.

  Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardım eder.

  Ağrı, romatizma, burkulma ve adale incelmelerinde; zeytinyağı sürülür veya 200 gr taze çiçek ve yaprak, 100 gr sarı papatya ile 1 kg zeytinyağını arada sırada karıştırarak iki saat 'benmari' içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzüp ağrı veren yerler ovulur. Kapalı yanıklarda zeytinyağı sürülerek kullanılır.

  Kötü kolesterol LDL'yi azaltırken, iyi kolesterol HDL'yi artırır. (Yüksek LDL kolesterolü seviyesine bağlı olarak yükselen kolesterol seviyesinin aterosklerotik kalp hastalığında nedensel rol oynadığı kuşkusuzdur .Epidemiyolojik veriler koroner kalp hastalığı vakalarındaki düşüşün total veya LDL kolesteroldeki düşüş ile beraber olduğunu göstermektedir.)

  Diyetle alınan doymuş yağ asitlerinin (DYA) total kolesterol seviyesini yükseltettiği iyi bilinmektedir. DYA ile tetiklenen kolesterol yüksekliği çoğunlukla LDL kolesterolündeki yüksekliğe bağlıdır. DYA ve hayvansal yağdan zengin diyetler HDL kolesterolü ve apo A-1 de de yükselmeye yol açar.

  Yüksek karbonhidratlı ve düşük yağlı diyet tüketen toplumlarda düşük HDL kolesterol ile düşük LDL kolesterolün birlikte bulunması koroner riski artırmazken, yüksek DYA içeren diyete bağlı olarak LDL'nin yükseldiği toplumlarda daha yüksek HDL seviyesine rağmen koroner riski yüksektir.Yüksek hayvansal yağ içeren diyetlerin LDL- HDL oranını, düşük yağ içeren veya çoklu doymamış yağ asitinden (ÇDYA) zengin diyetlere kıyasla daha fazla yükselttiği görülmüştür. Laurik, miristik ve palmitik asit birlikte tüm DYA ların başında gelirken, mistrik asit tereyağında, hurma çekirdeğinin yağında, hindistan cevizinin yağında bulunmaktadır.Son ikisi aynı zamanda çok yüksek oranlarda laurik asitte içerirler.Bu üç yağdan hangisinin kolesterol yükseltme potansiyelinin en fazla olduğu hala tartışma konusudur. Her üçününde LDL kolesterolünü yükselttiği yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. DYA yerine linoleik asit konulduğunda total kolesterolde düşüşe neden olmaktadır. Diyetteki başlıca tekli doymamış yağ asidi oleik asittir.Oleik asit zeytinyağında hakim olan yağ asididir. Düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı diyetler total ve LDL kolesterol konsantrasyonlarını anlamlı olarak düşürürken aynı zamanda kesinlikle HDL seviyesinde de düşüşe neden olur. Zeytinyağı sağlıklı lipid düşürücü diyete yararlı katkıda bulunur.

  Kalp dostu;zeytinyağı hayvansal yağların tersine kandaki kolesterol miktarını ve dolayısıyla kalp krizi riskini azaltır. Kan plateletlerinin toplanmasına engel olarak kan pıhtılaşması riskini de yok eder.

  İçerdiği linoleik asit yüzdesi nedeniyle anne sütüne benzeyen zeytinyağı, inek sütüne katıldığında anne sütüne yakın değer elde edilir.Sütü kesilen anneler yağsız inek sütüne biraz zeytinyağı katıp bebeğe verilebilir.

  Günde birkaç damla zeytinyağı bebeğin gelişimine büyük katkı sağlar.

  İçerdiği E, A, K vitaminleri ile her yaştaki çocuğun gerekli ihtiyacına yanıt verir. Bu vitaminler kemiklerin doğal gelişimine ve mineralleşmeye yardımcı olup, güçlenmesini hızlandırır. Her yaştaki insan için yararlıdır.

  Böbreklerin ıslahında,taşları düşürmede, bağırsak kurtlarını düşürmede, karın ağrısında sıcak su ile içilmesi iyi gelir.

  Çocukları raşitizmden korur. Siyatik, mafsal ağrılarına iyi gelir; zeytinyağı tortusu sürülür.

  Ağızda çalkalandığında ,dişlerin beyaz olmasını sağlar,diş etlerini korur, diş çürümelerini önler.

  Zeytinyağı sağlık ve güzellik kaynağıdır. Cilde ve saçlara çok faydalıdır. Cildi besler, korur ve yumuşatır.

  Saçları dökülenlere; 1 yumurta sarısı ve zeytinyağı karışımını saç diplerine sürerek 1 saat bekletilip daha sonra yıkanması, arada bir tekrarlanması gerekir.
   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-04-06 #2
  slm benim böbrek lerimde taş var zeytin yağı yumurtanın sarısı limon karıştırıp içsem bana faydası olurmu acaba

 3. 2011-06-11 #3
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  slm benim böbrek lerimde taş var zeytin yağı yumurtanın sarısı limon karıştırıp içsem bana faydası olurmu
  acaba

  tam bilmiom doktora danışın

 4. 2012-02-11 #4
  Reyya zeytinyağı Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile en kutsal kimliğe sahiptir Zeytinyağı. Modern teknolojinin sınırlarından binlerce yıl geri dönüp, zeytinyağının en saf, en doğal halini yeniden keşfettik, sizler için!
  En seçkin lezzet ustalarına gerçek -Gurme Tadında- Zeytinyağı deneyimini büyük bir zevkle takdim ediyoruz. Rengi ile, nefaseti ile, tüm doğallığı ile...
  Binlerce yıl öncesi gibi!

 5. 2012-02-20 #5
  çok teşekkür ederim sosyal bilgiler ödevim için çok yardımcı oldu ........ ve böbrek taşı olan arkadaşada gecmiş olsun :(

 6. 2012-06-20 #6
  uzun zamandır saçımda egzama sorunu vardı.bazen sinirsel olarak bazen de kullandığım şampuanlardan dolayı çoğalıyordu.asla siyah renk giysiler giyemiyordum.omuzlarımda kepeğimsi kabuklar gördükçe çıldırıyordum…bir dergide zeytinyağının mucizelerinden bahseden bir yazı okudum ve hemen denedim…ortalama üç aydır ne zaman duşa girecek olsam yarım saat önceden saç diplerime ve saç uçlarıma zeytin yağı ile masaj yapıyorum.saçtan arınması zor olsada sonucu görmeye gerçekten de değer <3 <3 ne varsa ALLAH'IN nimetlerin de var KİMYASAL ÜRÜNLER DE DĞİL…:)

 7. 2012-10-07 #7
  6 yaşında lösemi hastası kızım var ,zeytin yağının vücut yenilediğini duydum .okudum ve fazlasıyla faydasına rastladım hemen kaldığım yerden kızıma bakıma devam .....ayrıca riksli günleri çok geride bıraktık sevgiler

 8. 2012-10-13 #8
  Bende zeytin yağını kulandım başta çok iyi geldi saçıma ama bir kaç ay kulandıktan sonra saç derimi kurutu olan saçlarda giti :-(

 9. 2012-11-10 #9
  Merhaba evet zeytinyaığnın birden fazla faydası vardır ama burda önemli olan şey en faydalı zeytinyağının hangisi olduğunu bulmaktır.
  Soğuk sıkım yötemiyle yapılan ve bundan başka erken hasatta elde edilen zeytinyağları besin değeri en yüksek en faydalı zeytinyağlardır.Gurmelerin bu yağları terciğindeki tek sebep sadece lezzetli olması değil aynı zamanda sağlıklı olmasıdır da.

 10. 2012-11-17 #10
  Çok geçmiş olsun zeytinyağının kızınıza bu kadar iyi gelmesine çok sevindik çok bilinçli ve araştırmacı birisisiniz tebrikler.

  Bu sitenin detaylı bilgi vermesi ve araştırmaları sayesinde kim bilir ne kadar insan zeytinyağından fayda gördü .

 11. 2012-11-17 #11
  Merhaba evet zeytinyaığnın birden fazla faydası vardır ama burda önemli olan şey en faydalı zeytinyağının hangisi olduğunu bulmaktır.
  Soğuk sıkım yötemiyle yapılan ve bundan başka erken hasatta elde edilen zeytinyağları besin değeri en yüksek en faydalı zeytinyağlardır.Gurmelerin bu yağları terciğindeki tek sebep sadece lezzetli olması değil aynı zamanda sağlıklı olmasıdır da.

 12. 2012-11-27 #12
  Fakat burada zeytinyaginin faydalari yok.biraz daha guzel yaz"MİSAFİR" salagi

 13. 2013-02-04 #13
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  slm benim böbrek lerimde taş var zeytin yağı yumurtanın sarısı limon karıştırıp içsem bana faydası olurmu acaba
  Yumurta sarıs +ı limon karıştırıp içseniz mideniz iyice bulanacak.Bol bol su içmeniz gerekir.İp bulun bir yerden ip atlayın taşlarınız düşsün diye .Ultrason çektirdikten sonra uzman size belli hareketler verebilir onları yapmak gerekir.İlk aklınıza gelecek şey su içmektir.Düzenli olarak zeytinyağıyla beslenmenizin de faydasını göreceksiniz www.zeytinyagibutigi.com

 14. 2013-04-12 #14
  Eskiden yunan askerlerinin savasa cikmadan once 1 bardak zeytin Yagi ictigini biliyormusunuz..bu onlari savas boyunca guclu ve tok tutuyormus

  Okunma: 95248 - Yorum: 13 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 1