Şimdi de ABD'li bilim adamları biraz kilolu olmanın uzun yaşamın garantisi olduğunu söylüyor.

Yıllar süren anti obezite kampanyalarından sonra, yapılan ciddi bir tıbbi araştırmanın sonuçları kilolu insanların daha uzun yaşadığını gösterdi.Amerikalı araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmanın, geleneksel bilgilerin aksine kilolu olmak sağlık için faydalı olabilir temelli sonuçları tıp camiasında hayretle karşılanıyor.


Dün ABDnin saygın Amerikan Tıp Birliği bülteninde yayınlanan çalışma, nerdeyse alışılagelmiş diğer tüm görüşlerin aksine, çok olmamak kaydıyla, biraz kilolu olmanın uzun bir yaşam için gerekli olabileceğini gözler önüne serdi. Raporda, “aşırı kilo diyabet veya böbrek hastalıklarından ölme ihtimalini ortadan kaldırmazken, bu durum kanser ve kalp hastalıklarında içinde olduğu bir dizi ölümcül sonuçlar doğurabilen rahatsızlığı kapsamayabilir” cümlesinin altı çiziliyor.


Bu araştırmaların da fast-food zincirleri tarafından desteklenmediğini hatırlatmakta da fayda var.

Nitekim, yaşam kısaltan bir dizi hastalık incelendiğinde, dengeli bir şekilde kilolu olmak sağlık açısından iyi bir şey. Bilim adamlarına göre, aşırı olmamak kaydıyla kilolu olanların, zayıf, obez ve en ilginci normal kilolu insanlara göre ölüm oranları oldukça düşük.

Bulgular ise göz ardı edilemeyecek cinsten. ABDnin Atlantadaki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) federal araştırmacıları tarafından yapılan veri taramasının sonuçlarına göre de normalin bir miktar üzerinde fazla kilosu olan insanların ölümcül hastalıklar neticesinde hayatlarını kaybetme oranları diğerlerine göre önemli bir oranda düşük.