ABD'deki Stanford Üniversitesi İktisat Fakültesi profesörü Anne Krueger, 1 Eylül 2001'de Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Bu göreve getirilmeden önce aynı zamanda Stanford Üniversitesi Ekonomik Gelişim ve Reform Politikaları Araştırma Merkezi Başkanı olan Anne Krueger, Hoover Enstitüsü'nde de araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürdü. 1982 ile 1986 yılları arasında Minnesota ve Duke Üniversitelerinde ders verdi ve bu dönemde Dünya Bankası'nda Ekonomi ve Araştırma konusunda Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Oberlin Koleji'nden mezun olan Krueger, master ve ekonomi doktorasını ise Wisconsin Üniversitesi'nden aldı.


Anne Krueger, Amerikan Ekonomi Derneği'nin eski Başkanı ve onursal üyesidir. Ayrıca, Milli Bilimler Akademisi (National Academy of Sciences) üyesi ve National Bureau of Economic Research (NBER) araştırma kurumunda kıdemli araştırmacıdır. Kendisi ekonomi alanında birçok ödül sahibidir ve gelişmekte olan ülkelerde reform politikaları, uluslararası ekonomilerde çok taraflı kurumların rolü ve ticaret politikalarının ekonomi siyaseti alanlarında çeşitli yayınları mevcuttur.


Türkiye'yle ilgili birçok ekonomik araştırma ve danışmanlık yapan Krueger'in Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi, Avusturalya'da Monash Üniversitesi ve Georgetown Üniversitelerinden aldığı onursal doktoraları bulunmaktadır.

Türkiye'yi yakından tanıyan Krueger, ayrıca sık sık İstanbul'a gelerek Boğaziçi Üniversitesi profesörlerine da destek olmaktadır. Uluslarası ekonomi ve ekonomi gelişimi alanında uzman olan Krueger, Türkiye, Hindistan, Kore, Meksika, Brazilya ve Papua Yeni Gine hakkında araştırma ve danışmanlık yapmıştır. Krueger halen dünya çapında üniversiteleri ziyaret ederek profesörlerine destek vermektedir.

Anne Krueger, IMF Birinci Başkanlığı görevine getirilirken, o dönemde Türkiye'de ve Arjantin'de patlak veren krizler türünden krizlerin önlenmesinden ve yönetilmesinden sorumlu olacağı ifade edilmişti. Cumhuriyetçi Partili muhafazakar bir iktisatçı olan Prof. Krueger'in, "IMF'nin kriz sonrası kurtarma operasyonlarından çok, bu tür krizlerin çıkmasını önlemeye odaklanan bir politika izlemesinden yana olan ABD Başkanı George W. Bush'un görüşlerine" yakın durduğu da kaydedilmişti.