Ferdinand Porsche Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ferdinand Porsche Kimdir?


 1. Alman otomobil tasarımcısı sonraları "böcek" adı altında dünya çapında satış rekorları kıran KdF- Wagen'i (otomobil) 1935'ten itibaren üretmeye başladı. Porsche, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk spor otomobili geliştirdi. Porsche, Maffersdorf/Bohemia'da musluk tamircisi bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Boş zamanlarında teknik ve elektrikle uğraştı. Liseyi bitirdikten sonra Viyana'ya giderek Teknik Üniversiteye dinleyici öğrenci olarak yazıldı. İlk işini elektrik motorları üreten bir işletmede buldu.


  Otomobil tutkusunun farkına burada vardı. Lohner-Porsche Porsche 1900'daki Paris Fuarı'nda, kendi buluşu olan ve dingillerindeki elektrik motorlarıyla çalışan otomobili sergiledi. Taşıt aracını Viyana saray arabaları yapımcısı Lohner şirketinin elemanı olarak yaptığı için, bu yeni otomobil Lohner-Porsche olarak tanındı. Bunun hemen ardından düşüncesini daha da geliştirerek elektrik motorlarını bir benzin motoru aracılığıyla besledi. Bu yeni tahrik biçimiyle şanzıman dişlisine gerek kalmıyordu.


  Porsche teknik müdür olarak Viyana Neustadt'taki Austro-Daimler şirketine geçti. Burada tanınmış bir uzun mesafe yarışı olan Prinz-Heinrich-Fahrt için yaptığı otomobille yarışı bizzat kazandı. Porsche ayrıca uçak motorları ve Birinci Dünya Savaşı'nda topları taşıyan çekici araç tasarımcısı olarak kendisine bir isim yaptıktan sonra, savaşın ardından tasarladığı iki binek otomobiliyle Austro-Daimler'deki son başarılarına imza attı. 1923'te firmanın Stuttgart'taki merkezine teknik müdür ve tasarımcı olarak geçti. Avusturya'daki Steyr şirketinde kısa bir süre (1928-30) çalıştıktan sonra, 55 yaşında bağımsızlığı seçti.


  Kendi Şirketi Uluslararası bir şöhrete sahip olan Porsche, yorulmak bilmeksizin daha başka teknik yenilikler de geliştirdi ve çeşitli firmalar için komple yeni otomobiller tasarladı. Esnekliği dolayısıyla yüklenme halinde dönebilen bir amortisör elemanı olan döner çubuk yaylanıcısını (süspansiyonunu) buldu. Sıkışık parasal durumunu, ardından gelen yıllarda Nasyonal Sosyalist rejimin önemli bir taşıt aracı danışmanı olarak düzeltti. İyi kişisel ilişkilerinin ve ortak çıkarlarının bulunduğu Hitler'in buyruğuyla Porsche, geniş halk kitlelerinin satın alabilecekleri sağlam bir otomobil tasarımına başladı.


  Hitler'in diğer koşulları şunlardı: Saatte 100 kilometrelik hız, 4-5 kişilik yer,100 kilometrede en fazla 8 litrelik benzin tüketimi, 1.000 RM'nin (Reichsmark) altında satış fiyatı. 1936'da 4 silindirli Boxer motorlu, 22 beygir güçlü ve 984 cc hacimli ilk 3 test otomobili hazırdı. Sonradan "Volkswagen" (böcek) olarak adlandırılan hava soğutmalı otomobil, önce Alman İşçi Birliği çerçevesindeki Nasyonal Sosyalist Yardım Kuruluşu "Kraft durch Freude"den (Neşeden güç doğar) esinlenerek "KdF-Wagen" olarak piyasaya çıktı. Porsche genelde bu otomobilin mucidi olarak kabul edildiği halde asıl konstrüksiyon planları, tasarımını 1925'ten itibaren geliştiren ve Porsche'ye 1932'de bunları boş yere öneren Çekoslavakya'lı Bela Barenyi'ye aitti.


  Savaş İçin Tasarımlar 1937'de NSDAP'ye (Alman Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi) giren Porsche bir yıl sonra SS'e de katıldı. Buna karşın, yalnız işini düşünen ve politikayla ilgisi olmayan bir insan olarak tanındı. Basit bir tasarımcıyken Wolfsburg'daki Volkswagen AG'nin kurucusu ve yöneticisi oldu. Porsche burada "böcek"in seri üretimine başladı. Yeni teknik gelişmelere tutkun olan Porsche, İkinci Dünya Savaşı'nda askeri araç üretimine ağırlık verdi. Alman Devleti'nin en büyük ulusal onur madalyasını aldıktan sonra "profesör" ünvanını kullanabilen zırhlı araç tasarımcısı olarak ön plana geçti. Ayrıca Volkswagen'i askeri amaçla cip ve yüzer araç haline getirdi. Porsche'nin işletmesi savaşın bitmesine bir yıl kala Gmünd/ Karnten'e nakledildi.

  Almanya'nın teslim oluşundan sonra tutuklanan Porsche bir Fransız cezaevinde kaldı. 1947'de kefaletle serbest bırakıldı. Bundan böyle, oğlu Ferry'nin yönetimi altında onarım işleri ve yedek parça üretimiyle ayakta kalmaya çalışan Karnten'deki fabrikasına kendini adadı. 1948'de kendi adı altında tanınan, 40 beygir gücündeki bir VW motoruyla donatılmış olan ilk spor arabasını piyasaya çıkarttı. İşletmesi 1950'de tekrar Stuttgart'a nakledildi ve Porsche burada 75 yaşında öldü.


 2. 2007-11-25 #2
  Prof. Dr. Ferdinand Porsche, 1875 doğumlu, Avusturya asıllı otomotiv mühendisi ve tasarımcısı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, kendi adıyla anılan, ilk spor otomobili geliştirdi.

  3 Ekim 1875'te, Maffersdorf, Bohemia, Avusturya'da, musluk tamircisi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Porsche, boş zamanlarında mekanik ve elektrikle uğraşırdı. Liseyi bitirdikten sonra, Viyana'ya giderek, teknik üniversiteye dinleyici öğrenci olarak yazılan Porsche, ilk olarak, elektrik motorları üreten bir işletmede çalışma hayatına atıldı.
  1900'deki Paris Fuarı'nda, kendi buluşu olan ve dingillerindeki elektrik motorlarıyla çalışan otomobili sergileyen Porsche, taşıt aracını Viyana saray arabaları yapımcısı, Lohner şirketinin elemanı olarak yaptığı için, bu yeni otomobil Lohner-Porsche olarak tanındı. Bunun hemen ardından düşüncesini daha da geliştirerek elektrik motorlarını, bir benzin motoru aracılığıyla besleyen Porsche'nin, buluduğu bu yeni tahrik biçimiyle, şanzıman dişlisine gerek kalmıyordu.

  Teknik müdür olarak, Viyana, Neustadt'taki, Austro-Daimler şirketine geçen Porsche, ayrıca uçak motorları ve Birinci Dünya Savaşı'nda topları taşıyan çekici araç tasarımcısı olarak da kendisine bir isim yaptıktan sonra, savaşın ardından tasarladığı, iki binek otomobiliyle, Austro-Daimler'deki son başarılarına imza attı.

  1923'te, firmanın Stuttgart'taki merkezine teknik müdür ve tasarımcı olarak geçen Porsche, Avusturya'daki Steyr Şirketi'nde 1928 - 1930 yılları arasında çalıştıktan sonra, 55 yaşında bağımsızlığı seçti.

  Şirketi uluslararası bir şöhrete sahip olan Porsche, başka teknik yenilikler de geliştirdi ve çeşitli firmalar için yeni otomobiller tasarladı. Esnekliği sayesinde, yüklenme halinde dönebilen bir amortisör elemanı olan süspansiyonunu icad eden Porsche, sıkışık parasal durumunu, ardından gelen yıllarda Nasyonal Sosyalist rejimin önemli bir taşıt aracı danışmanı olarak düzeltti. İyi kişisel ilişkilerinin ve ortak çıkarlarının bulunduğu Adolf Hitler'in buyruğuyla Porsche, geniş halk kitlelerinin satın alabilecekleri, yeni, ucuz ve sağlam bir otomobil tasarımına başladı.

  Hitler'in koşulları doğrultusunda, 1936'da, 4 silindirli Boxer motorlu, 22 beygir güçlü ve 984 cc hacimli ilk 3 test otomobili hazırdı. Sonradan "Volkswagen" olarak adlandırılan hava soğutmalı otomobil, önce Alman İşçi Birliği çerçevesindeki Nasyonal Sosyalist Yardım Kuruluşu "Kraft durch Freude"den esinlenerek "KdF-Wagen" olarak piyasaya çıktı. Porsche genelde bu otomobilin mucidi olarak kabul edildiği halde asıl konstrüksiyon planları, tasarımını 1925'ten itibaren geliştiren ve Porsche'ye 1932'de bunları öneren Çekoslavakya'lı Bela Barenyi'ye aitti.

  1937'de Alman Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi'ne giren Porsche, bir yıl sonra SS'e de katılmasına karşın, yalnız işini düşünen ve politikayla ilgisi olmayan bir insan olarak tanınan basit bir tasarımcıyken, Wolfsburg'daki Volkswagen AG'nin kurucusu ve yöneticisi haline geldi.

  Yeni teknik gelişmelerin tutkunu olan Porsche, burada "böcek"in seri üretimine başlamasının ardından, İkinci Dünya Savaşı'nda askeri araç üretimine ağırlık verdi.

  Alman Devleti'nin en büyük ulusal onur madalyasını aldıktan sonra "profesör" ünvanını kullanabilen zırhlı araç tasarımcısı olarak ön plana geçen Porsche, Volkswagen'i, askeri amaçla arazide rahat ilerleyebilen ve yüzebilen bir araç haline getirdi. Porsche'nin işletmesi savaşın bitmesine bir yıl kala, Gmünd, Karnten'e nakledildi.

  Almanya'nın teslim oluşundan sonra tutuklanan ve bir Fransız cezaevinde kalan ve 1947'de kefaletle serbest bırakılan Porsche, daha sonra kendisini, oğlu Ferry'nin yönetimi altında, onarım işleri ve yedek parça üretimiyle ayakta kalmaya çalışan, Karnten'deki fabrikasına adadı.

  1948'de kendi adı altında tanınan, 40 beygir gücündeki bir VW motoruyla donatılmış, ilk spor arabayı piyasaya çıkarttı.
  1950'de, işletmesi tekrar Stuttgart'a nakledilen Porsche, 30 Ocak 1951'de, burada 75 yaşında öldü.

  Okunma: 1902 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -