malzemeler:4 kişilik


4 adet 12 cm. yada 10 cm. çapında tart kalıbına ihtiyaç var.

4 adet hazır milföy hamuru
3 yemek kaşığı zeytinyağı
500 gram sarı kabuklu soğan
1 adet defne yaprağı
2 dal taze kekik
tuz
yarım çay kaşığı safran
4 adet kiraz domates
4 adet ançüez yada çemensiz pastırma
tarif:
soğanların kabuklarını soyun ve 5mm. kalınlığında piyazlık doğrayın.
genişçe bir tavada yağı kızdırın ve soğanları ekleyin ve üzerine bir fiske tuz serpin.
İlk etapta bir kaç dakika çevirmeden soğanların rengi değişene kadar bekleyin. Sonra alt üst edin ve renginin değişmesini bekleyin. Kavrulmaya başlayınca defne yaprağını, kekiği ve safranı ekleyin. Yaklaşık 15 dakika yanmamasına ve püre olmamasına dikkat edip altın rengi olana kadar kavurun. Ocaktan alın ve iyice soğutun. İçinden defne yaprağını ve kekik dallarını çıkartın.
fırını 200 dereceye getirin.
milföy hamurlarını buzluktan çıkarın, oda sıcaklığında bir kaç dakika bekletip hafifçe yumuşatın.
merdane yardımıyla, kalıplara sığacak kadar genişletin. Hamurları kalıplara yerleştirin. Parmaklarınızla kenarlarına baştırın. Sarkan yerleri kesmek için merdaneyi kalıbın üzerinde yuvarlayın. Hamurlu kalıpları tekrar buzdolabına koyup 10 dakika bekleyin.
Kalıpları buzdolabından çıkarın. Soğuyan soğanları kalıplara paylaştırın. Domatesleri ikiye bölün, kağıt havluyla suyunu alıp soğanların üzerine yerleştirin. Ançüezleri uzunlamasına üçe bülün, domateslerin yanına yerleştirin. (eğer pastırma kullanıyorsanız, 4 dilim pastırmayı ince ince kesin ve hafifçe yağlayarak soğanların üzerine yerleştirin.)
Fırında 20 dakika, altın rengi olana kadar pişirin.
alternatif: Safran kullanmayabilirsiniz ve 20 cm. çapında tart kalıbında, 4 adet milföyü birleştirerek büyük boy tart yapabilirsiniz. Kalıbınız yoksa milföylerin üzerine malzemeyi koyun ve dört bir kenarını 2 şer cm. katlayın, köşelerinden hafifçe bastırın, öyle fırınlayın.