XP ve Vista nın Gizli Güncellemeleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

XP ve Vista nın Gizli Güncellemeleri

 1. XP ve Vista nın Gizli Güncellemeleri

  1027 - XP ve Vista nın Gizli Güncellemeleri

  CHIP Online, son günlerde MS hakkında çıkan "gizli güncelleştirme yüklüyor" iddiasını inceledi…
  Microsoft, Windows PC'nize gizlice güncelleştirmeler yükleyebilir. Bu adi-gizli güncellemeler "otomatik güncelleştirmeler" kesin bir şekilde kapatıldıktan sonra bile PC'nize gizlice sokulabiliyor. CHIP Online sizlere bu davetsiz misafirlerden nasıl kurtulacağınızı gösterecek.

  Skandal, utanmazlık, casus yazılım - kullanıcı forumlarındaki tepkiler son derece açık ve netti. Gizlice yüklenen Windows güncellemeleri ile ilgili haber binlerce kullanıcıyı ayaklandırmıştı. İddia: Otomatik güncellemeler tamamen kapansa bile, izinsiz bir şekilde Microsoft'tan yeni sistem dosyaları alınıyordu.


  Microsoft'un kullanıcıyı kısıt altına alma çabalarından biri daha mı yoksa Windows'ta bir arka kapı mı? Haberlere göre bu durum Windows Vista ve XP'yi ilgilendiriyor. İki sistem üzerinde de ağustos ayının sonunda kullanıcının bilgisi olmadan sistem dosyalarının yamalandığı iddia ediliyor.
  CHIP Online, Vista ve XP yüklü iki test sistemi ile bu iddianın doğruluğunu araştırdı.

  1028 - XP ve Vista nın Gizli Güncellemeleri

  Windows güncellemelerini "tam otomatik" olarak indirip kurmayanlar, sistemine neyin kurulduğunu bilmek isterler. Ama Microsoft her yamayı bildirmiyor, hatta güncelleme yazılımının kendisi bile gizlice güncellenebiliyor.


  Denetim masasında "Otomatik Güncelleştirmeler" de (Windows XP) veya "Windows Update" (Vista) kısmında kullanıcılar dört güncelleme modundan birini seçebiliyorlar. Seçenekler ise şunlar: Herşeyi otomatik indir ve kur, yeni güncellemeleri indir ama kurmadan önce sor, her şeyi yapmadan önce bilgilendir veya hizmeti tamamen kapat.

  CHIP Online test için XP ve Vista'yı sanal makinelere yükledi, sistemi bilerek eski bir noktaya geri yükledi ve dört farklı güncelleme seçeneğini denedi. Sonuç: Kim her şeyi otomatiğe bağlarsa aynen onu alıyor: Tüm yamalar sorgusuz sualsiz yükleniyor.

  Ancak testimiz şunu da gösterdi: "Devre dışı bırakmak" seçeneği gerçekten de kelime anlamına sonuna kadar bağlı kalıyor. Bu durumda hiçbir güncelleme yüklenmiyor.

  Peki diğer uzlaşma-ayarlarından biri seçildiğinde ne oluyor? Mesela sadece güncellemeleri indir veya her hareketi bildir… bu iki durumda Microsoft kesin bir bilgilendirme olmadan, güncellemelerden sorumlu "update" yazılımının yeni sürümünü otomatik olarak yüklüyor. Elbette WindowsUpdate.log dosyasında bunun yapıldığına dair bir kayıt düşülüyor ama bizim "doğru bilgilendirmek" ile kastettiğimiz tam olarak bu değil.
  Peki, neden bir sistem üzerinde kullanıcı bunu istemese de otomatik güncellemeler çalışır? Microsoft'a mantıklı bir açıklama yapmak düşüyor. Windows Update takımının blogunda "Müşteri Beklentileri" kısmında, mükemmel bir güncelleme yazılımının kullanıcıyı yanlış bir güvenlikten korumak için son derece önemli olduğu söyleniyor. Ama neden bu sürecin tam olarak "otomatik" gerçekleştirildiği ise muallâkta.

  1029 - XP ve Vista nın Gizli Güncellemeleri

  Eğer sisteminize neler yüklendiğini gerçekten kontrol etmek istiyorsanız Otomatik-Güncellemeler sizin için yasak - hangi yazılım üreticisinden olursa olsun. Önümüzdeki durumu göz önünde bulundurduğumuzda güncellemeleri tamamen devre dışı bırakmak yardımcı oluyor.


  asit bir şekilde her şeyi kapatın ve geriye yaslanın: Otomatik yamalama yapılırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız yapmanız gereken Otomatik Güncelleştirmeleri komple devre dışı bırakmak. Ama dikkat: Bu durumda iş size düşüyor çünkü güvenlik güncelleştirmeleri her sistemde yüklü olmalı. Bunları manüel olarak indirip kurmanız gerekecek.

  Test şunu gösteriyor: Kim yarı otomatikten yana kararını kullanırsa "Update" yazılımının sorgusuz sualsiz güncellenmesine göz yummak zorunda kalacak.

  Microsoft'un, güncelleme-programı için çıkardığı bir yamayı neden tüm diğer yamalarda olduğu gibi kullanıcıya bildirmediği ise bir süre daha belirsiz kalacak.


 2. 2008-08-03 #2
  yazıdan anladığım kadarıyla sadece update güncelleniyor.diğerleri ise otomatik değil.problem nerde anlamadım ama özellikle bazı internet sayfalarında şunu görüyoum:microsofta iftira atmak için ne yapacaklarını şaşrıdılar.özellikle linuxçular.tamam kabul linux ücretsiz diyelim ki microsofttan daha güvenli windowsu bırakıp onu kullanalım diyelim.ben programcılıktan anlamıyorum nerden bileyim bunu fırsat bilen birinin içine casus birşey yapmayacağını.açık kaynak oduğundan anlaşılır ama programcılıktan anlamayan bir insan kodlarından nasıl.anlar.
  bir zamanlar komşuda beğendiğimiz bir kaseti teybimizde çektiriyorduk.şimdi ise müyap mp3 indirten site yakalamayagörsün o site bitti.yarın öbür gün ücretsiz güvenli diye övünülen o linuxun da böyle olmayacağını nerden bileyim.kullanım ornanı bir artsın görün ne virüsler üretilir linux için.
  diyelim ki microsoft bilgilerimizi ele geçiriyor.benim bilgilerimi ele geçirse ne olacak mafyalarla işbirliği yapıp beni mahvedecekmi yoksa devletin güvenliği mi tehdit altında olacak.
  polis değilim asker değilim elimde devlet belgesi olsun.kaldıki onların bile evlerinde devlet belgesi bulunmaması lazım.çeteleşenlerde çıkıyor o ayrı bir konu.
  diyelim ki microsoft casusluk yapıyor yarın öbür gün linuxçuların yapmayacağını nerden bileyim.her bilgisayar bilen progrmacı olmak zorunda mı.
  belki biraz kaba oldum ama hiç kusura bakmayın.linux a da şöyle bir göz attım.bırakın linuxu çok övülen firefox internet tarayıcısında,internet explorerda dinlediğim radyoları dinleyemiyorum ayrıca bazı sayfaları mesela telefonumun ayrıntılı faturasına bakarken randumanlı açmıyor.winamp var demesin birisi çıkıpta adamlar winamp bağlantısı vermiyor.mecbursun internet tarayıcısına.
  birgün pişman olup microsoftu arayacaksınız böyle giderse keşke casusluk yapsaydı on kat pahalı olsaydı da windows kullansaydık daha da olmadı crack kullanıp hırsızlık yapsaydık ta windows kullandaydık diyeceksiniz böyle giderse.
  o çok övünen,bilgisayar kullanmasını bilmeyenleri salak yerine koyan,kendini annesinin karnında öğrenmiş zanneden linuxçulara duyurulur.

  Okunma: 4419 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -