5 kadından biri evinde doğum yapıyor

Sağlık Bakanlığı'nın, AB'nin malidesteğiyle, anne ve bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla başlattığı "Bebeğim Sağ Olsun" kampanyasının sözcüsü Dr. Sadiye Eren, Türkiye'de halen 5 kadından birinin evde doğum yaptığını ve her bin yeni doğanbebekten 17'sinin hayatını kaybettiğini bildirdi.


Eren, Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenen basın toplantısında anneölümlerinin yüzde 62'sinin önlenebilir nedenlerle gerçekleştiğini söyledi.

Dr. Sadiye Eren, bu ölümlerin önlenmesi için kadınların gebe kalmadan önce doktora başvurmaları, gebe kaldıktan sonra ise sağlık ocakları, Sağlık Bakanlığının Aile Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) merkezlerine düzenli olarak sağlık kontrollerine gitmeleri gerektiğini vurguladı.

Bu merkezlerde, kadınlara, hamilelik sırasında problem oluşturabilecek hastalıkların belirlenmesi için gebelik öncesi testler uygulandığını, gebelik sırasında ise kan ve idrar sayımı gibi temel nitelikli hizmetler verildiğini ve hamilelikte kullanılması gereken demir ve folik asit ilaç desteklerinin ücretsiz sunulduğunu anlatan Eren, "Türkiye'de halen 5 kadından biri evde doğum yapıyor ve her bin yeni doğandan 17'si hayatını kaybediyor" dedi.


Eren, sadece kadınlara ulaşmanın yeterli olmadığını belirterek, Türkiye'de kadınların tek başına hekime ya da sağlık kuruluşlarına başvuramadıklarını dile getirdi.

Sadiye Eren, yeni annelerin ölümünü önlemek adına kayınvalidelere büyük görev düştüğünü anlatarak, erkeklere de eşlerini hekime götürme çağrısında bulundu.

Kadınlara da seslenen Eren, vücudun 2 sene içerisinde yeni bir gebeliğit aşıyabilecek yapıya dönüştüğünü, bu nedenle kadınlara bu süre içerisinde tekrar hamile kalmamalarını tavsiye etti Eren, doğumların evde değil, sağlık kuruluşlarında yapılmasının önemine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı AÇSAP Genel Müdürlüğü Kadın Sağlığı Daire Başkanı Dr. Rukiye Gül de kampanyanın bakanlığın hizmetlerini tanıtmak ve anne-bebek ölümleri konusunda toplumda farkındalık oluşturmak açısından önemli olduğunu söyledi. Gül, kampanyanın başarılı yürütüldüğünü belirterek, geri bildirimleraldıklarını ve kampanyanın amacına ulaşacağını düşündüklerini dile getirdi