Japonlar HD TV'nin 4x4'ünü hazırlıyor - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Japonlar HD TV'nin 4x4'ünü hazırlıyor

 1. Japonlar HD TV'nin 4x4'ünü hazırlıyor


  Tam HD televizyonlar Türkiye'de yeni yaygınlaşırken, Japon mühendisler bunun 4x4'ü niteliğindeki Super Hi-Vision (SHV) yayını için geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.


  Japonya'daki araştırma geliştrimeciler, Türkiye'de bugünlerde çok reklamı yapılan tam HD televizyonları normal binek otolar düzeyine geriletecek 4x4'ler için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni teknoloji, tam HD'nin 1920x1080 (piksel) çözünürlüğünün yerine 7680x4320 (piksel) çözünürlük getirecek.
  NHK (Nippon Hoso Kyokai) Science and Technical Laboratories'in Japon mühendisleri, gelecekte HDTV teknolojisinin yerini alacağı düşünülen SHV teknolojisi ile ilgili son gelişmeyi geçen hafta gösterdi.
  Şirket, teknolojiyi en son gösterdiği yıldan bu yana yaptığı çalışmalar sonucunda; TV kameraları için tüm bir SHV ekranını çekebilecek görüntü sensörü geliştirdi. 4320 yatay ve 7680 dikey satırdan oluşan bir SHVgörüntüsü, düz bir mantıkla değerlendirildiğinde; 16 tane HDTV ekranın kare şeklinde dört yatay, dört de dikey olmak üzere yanyana getirildiğinde sağlayacağı görüntüye eşit kalitede görüntü anlamına geliyor.


  SHV formatında çekim yapabilmek, bu formatta yayın yapılabilmesinin önündeki engellerden sadece birini oluşturuyor. Sıkıştırılmamış bir SHV işaretin, aktarılması için saniyede 24 gigabit bağlantı hızının bulunması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, bu formatın yayınının oldukça uzak olduğu anlaşılıyor. Bu yüzden sıkıştırma gerektiren bu formatın, sıkıştırıldığında ise gerçek zamanlı kodlanması ve kodun açılması aşamasında zorluklar yaşanıyor.

  Bu sorunları ortadan kaldırmak için birlikte çalışan NHK ve Fujitsu firmaları, en azından işin gerçek zamanlı kodlama ve kodun çözülmesi kısmını çözmüş bulunuyor. Çözüm için 16 kodlayıcıyı birbirine paralel bağlayan Nippon ve Fujitsu, bir SHV işaretini, MPEG-4 AVC/H.264 sıkıştırma formatını kullanarak gerçek boyutunun 200'de biri boyutuna dönüştürdü. Sonuçta ortaya çıkan boyut, saniyede 128 Mbitlik aktarımı hızını gerektiren bir noktaya getirildi.

  Tabii, bu bağlantı hızının Japonya'da HD yayın için kullanılan bant genişliğinin bile yaklaşık altı katına eşit olduğu düşünüldüğünde, ülkemizin mevcut altyapısının katetmesi gereken mesafe daha net ortaya çıkıyor.

 2. 2008-06-17 #2
  paylaşım için saol

  Okunma: 3010 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -