Dünyada 10 milyonun üzerinde kadın, bulaşıcı HPV virüsünün neden olduğu rahim ağzı kanserinden korunmak için aşı oldu.
Kadın sağlığında devrim yaratan rahim ağzı kanseri aşısı, başta ABD, Avustralya, Kanada olmak üzere Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre gibi bilimsel çalışmalara önem veren 31 Avrupa Birliği ülkesi ve Türkiye'nin de dahil olduğu 80'den fazla ülkede kullanılmaya başlandı.


312 - Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi'nin 2006 Temmuz'unda onaylandığı rahim ağzı kanseri aşısını, o günden bugüne 10 milyondan fazla kadın kullandı.

HPV bulaşıcı, yaygın ve belirti göstermeyen bir virüs
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre bugüne kadar 630 milyon kişinin HPV ile infekte olduğu tahmin ediliyor. Virüsün bu kadar yaygın olmasının sebebi olarak belirti göstermemesi ve infekte olan insanların farkında olmadan başka insanlara bulaştırması gösteriliyor.

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan HPV, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere kadın sağlığını tehdit eden genital bölgedeki diğer kanserlerinde sebebi. Her yıl yaklaşık 500 bin kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor ve bunlardan 300 bini hayatını kaybediyor. Rahim ağzı kanserinin en önemli sonucu hayat kaybı olabileceği gibi, doğurganlığı engelleyerek, başka ciddi sonuçlara da yol açabiliyor.

HPV hayatın kaybına neden olabiliyor
HPV virüsünün neden olduğu rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü. Ve bu kanser her iki dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Dünyada her yıl 500 bin rahim ağzı kanseri teşhisine ek olarak; 40 milyon kadında rahim ağzı kanseri öncesi lezyonlar tespit ediliyor ve yine her yıl 30 milyon yeni genital siğil olgusu ortaya çıkıyor. Genital siğillerin tedavisi kadınların psikolojilerini etkileyecek kadar ağrılı ve rahatsızlık verici olabiliyor. Gözlemlenen vakalarda ise tedaviden sonra gerileyen genital siğillerin yaklaşık % 60'ının tekrar ortaya çıktığı görülüyor.

Bugüne kadar kadınların hayatlarını risk altında tutan HPV'nden korunmak için uzmanların ilk önerisi, ergenlik ve sonrası için davranışsal eğitim, düzenli doktor kontrolü ve PAP testi idi. Şimdilerde ise tıp dünyası, sağlık kurumları, hekim dernekleri ve sağlık örgütleri her yıl 300 bin kadının ölümüyle sonuçlanan rahim ağzı kanserine karşı öncelikli olarak aşılanarak korunmayı ve sonrasında da PAP testi ile düzenli takibi öneriyor.

Hastalığa yakalanmadan önce yapılması gereken koruyucu aşı, sadece 3 doz olarak koldan uygulanıyor. HPV virüsünün belirli tiplerinin neden olduğu birçok hastalığa ve en önemlisi rahim ağzı kanserine karşı % 100 koruma sağlıyor.