Marsta Hayat Verisi 30 Yıl Önce Gelmiş - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Marsta Hayat Verisi 30 Yıl Önce Gelmiş

 1. Viking uzay aracının 30 yıl önce gönderdiği verileri yeniden inceleyen bilim adamları gezegen üzerinde bir tür mikro organizmik yaşamın olabileceğini öne sürdü.

  Almanya'nın Giessen kentindeki Justus-Liebig Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Joop Houtkooper, yıllar önce bu verileri inceleyen bilim adamlarının ellerinde şimdiki bilgilerin olmaması nedeniyle bu izi değerlendiremediklerini söyledi. Hootkooper'e göre Viking'den gelen verilerde yaşamını hidrojen peroksidle sürdüren bir tür yaşam formunun izleri vardı.

  Viking aracının Mars toprağında yaptığı incelemede 0.1 oranında biyolojik orjine rastladığı bunun da Antartika'da bir tür bakterinin yaşayabildiği biyolojik ortamla benzeştiği belirtildi.

  ABD'nin Seattle kentinde hafta sonunda düzenlenen Amerikan Astronomi Vakfı toplantısında görüşlerini sunan Alman astrobiyologlar Dirk Schulze-Makuch ve Joop Houtkooper, sorunun 1976 ve 1977 yıllarında Mars'a gönderilen Viking uzay seferlerinin bilimsel sonuçlarını değerlendiren araştırmacıların, yanlış yaşam türünü aramaları ve bunu tanıyamamaları olduğunu ifade etti.

  Marslı organizmalar öldürüldü mü ?

  Viking seferlerinin sonuçlarının gözden kaçırıldığını düşündüğünü belirten Alman araştırmacılar, Mars'ın su ve güçlü bir oksidan olan hidrojen peroksit (H202) karışımında yaşayan mikroorganizmalara ev sahipliği yaptığı tezinden hareket ettiklerini açıkladı.

  Böyle bir karışımın bu tip organizmalar için Mars gibi çok soğuk ve kuru bir çevrede pek çok avantaj sağladığını kaydeden Alman bilim insanları, sudaki yoğunlaşmasına göre, H2O2'nin sıfırın altında 56 derecede sıvı kalabildiğini belirtti ve H2O2'nin atmosferde bulunan su buharını çekme özelliği bulunduğunu, bunun da sıvı suyun çok ender olduğu Kızıl Gezegen'de yaşamsal bir özellik olduğunu vurguladı.

  İki Alman astrobiyolog, ayrıca Viking seferlerinin verilerinin bilimsel deneylerdeki kullanımında Marslı mikroorganizmaların bilmeden tahrip edilmiş olabileceğini belirtti. Uzmanlar o dönemde yapılan bir dizi kimyasal deneye dayanarak, Mars toprak örnekleri üstüne dökülen suyun H2O2'ye bağlı bu organizmaların boğulması veya yanmasına yol açmış olabileceğini iddia etti.

  O dönemde varlığı bilinmiyordu

  Araştırmacılar, Dünya'da topraktaki mikropların güçlü bir H2O2 konsantrasyonuna tolerans gösterebildiğinin ve mikroorganizmaların asetobakterlerinin metabolizmalarında H2O2 kullandığının altını çizdi.


  70'li yıllarda Viking uzay araçlarının sağladığı veriler üzerinde çalışan bilim insanları, o dönemde varlığı bilinmeyen H2O2 ortamında yaşayan mikroorganizmaların bulunup bulunmadığı konusunda bugüne dek herhangi bir araştırma yapmamıştı.
 2. 2007-10-25 #2
  marsla ilgili bilgiler nasada kayıtlıdır ama bunlarla ilgili detaylı bilgi veren yoktur bence .en çok yaşam belirtisinin olduğu gezegen mars gezegenidir yani kızıl gezegen.ama bu gezegenle ilgili araştırmaların doğru dürüst yapılmadığını düşünüyorumdur.H2O nun rastlandığı tek gezegen....oralarda daha önceden bir yaşam olduğu bellidir kanımca H2O nun olduğu yerde mutlaka yaşamdan izler bulunur ne olursa olsun.(mikroorganizmalar , bakteriler ,bitkiler belkide uzaylılar)ayrıca nasanın bu mikroorganizmaları neden yokettiğini anlamıyorumdur.birde since dergisinde nasa yanlışlıkla mars da canlı ezdi diye bir başlık atılmıştı geçenlerde .ilginç ve düşündürücüdür kanımca. abartıyormuyumdur acaba hıı
  Okunma: 1870 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -