Kara Delik Mırıldanıyor - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kara Delik Mırıldanıyor

 1. Kara delik mırıldanıyor
  Uluslararası astronomlar, devasa bir kara deliğin yaydığı ses dalgalarını ilk kez gözlemlemeyi başardılar.
  250 milyon ışık-yılı ötedeki kara delik, si bemolden söylüyor. Ses dalgalarının enerjisi, milyonlarca süpernovanınkine eşit.

  Washington'da açıklama yapan uzmanlar, Dünya'ya 250 milyon ışık-yılı mesafedeki Perseus galaksisinin içinde bulunduğu kümenin merkezindeki kara delikten gelen ses dalgalarını, Amerikan uzay teleskopu Chandra'yla tesbit ettiklerini bildirdiler. Uzmanlar, kara delikten yayılan sesin, insan kulağının duyabileceğinden bir milyon kere milyar kat daha pes olduğunu belirttiler.


  NASIL OLUP DA SOĞUMADI?
  Astronom Bruce Margon'un, NASA'da düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgiye göre, x ışınıyla çalışan Chandra teleskopu sayesinde saptanan ses dalgaları, astronomların yıllardır kendilerine sordukları sorunun yanıtlanmasını sağlayabilecek: Bu kümenin göbeğindeki sıcak gazlar, aradan 10 milyar yıl geçtiği halde nasıl olup da soğumadı? Astrofizikçi Kim Weaver, konuyu açıklarken şunu söyledi: "Ses dalgaları gazların içinden geçerken absorbe ediliyor, enerjileri hararete dönüşüyor... Bu da, gazların niçin soğumadığını gösteriyor..."


  Sİ BEMOLDEN SÖYLÜYOR
  Ses dalgaları, özel bir görüntüleme tekniği sayesinde görselleştirildi. Uzmanların hesabına göre, kara delik piyonun ortasındaki do'nun 57 oktav altındaki si bemole denk düşebilecek bir ses yayıyor. Kıyaslama yapılacak olursa, piyano 7 oktavdan oluşuyor.

  İngiliz astronom Steve Allen da, ses konusuna değinirken, "Perseus'un ses dalgaları, sadece akustik bir konu olarak geçiştirilemez. Bunlar, galaksi yığınlarının nasıl olup da şiştiklerini anlamanın anahtarı olabilir" diye konuştu.
  ENERJİSİ, MİLYONLARCA SÜPERNOVANINKİNE EŞİT


  Güncelleme : 2014-02-02
 2. 2007-10-25 #2
  zati karadelik sadece muazzam yoğun bir enerjiden oluşuyordur.süpernovanın enerjisi kardeliğin enerjisinin küçük bir parçası olabilir sadece.çünkü karadelikte o kadar yoğun bir çekim gücü vardır ki herşeyi çekim alanına alıp sonrada enerji olarak dışarı veriyordur.buda enerjisinin derecsini ortaya koyuyordur zati.yeride belli değildir ayrıca evrenin heryerinde bir karadelik ortaya çıkabilir araştırmalara göre.ayrıca bazı yoğunluğu güneşe yakın olan yıldızlar içlerine çökerek karadeliği oluşturuyorlardır.süpernovaysa gelişmesini tamamlamış yaşlı yıldızların patlamasıyla oluşan uzaya dağılmış yıldız partikülü demektir dolayısıyla karadeliğin enerjisi.bir süpernovanın enerjinden kat kat fazla olacaktır.ama çıkardığı sessleri tesbit etmeleri enteresan ve ilginç bir gelişmedir kanımca

  Okunma: 2432 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -