Kainatın Çapı Ne Kadardır ? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kainatın Çapı Ne Kadardır ?

 1. Kâinatın çapı belli sonu ise muamma

  ABD'li bilim adamları, kâinatın çapının tam 156 milyar ışık yılı olduğunu buldu. Kâinatın sonu olup olmadığı ise belirlenemedi.

  ABD'deki Montana Üniversitesi gökbilimcileri, şu an için en geçerli teoriye göre kâinatı oluşturan 'Big Bang'in (Büyük Patlama) hemen sonrasında ortaya çıkan kozmik ışıkları inceleyerek, kâinatın çapını 156 milyar ışık yılı olarak ölçtüklerini açıkladılar.

  Kâinatın çapının hesaplanmasında kullanılan ve bilimsel adıyla Kozmik Arka Plan Radyasyonu, halk dilindeki ifadesiyle de Big Bang yankısı olan bir bakıma fosilleşmiş bu ışık demetleri, evrenin ilk 400 bin yıllık dönemini gösteriyor.

  ABD'li gökbilimci Neil Cornish, kâinatın çapını, yaklaşık 13.7 milyar yıl yaşında olduğu hesaplanan evrenle, ilk oluşan yıldızlardan gelen ışıkları karşılaştırarak hesapladıklarını belirtti.

  İlk evren 1000 kat küçüktür
  Cornish'in verdiği bilgilere göre, hesaplamanın en kritik yönünü söz konusu fosil ışıkların dünyaya geliş sürecinde, evrenin de genişlediğinin göz önünde bulundurulması oluşturdu. Başka bir deyişle, ilk ışıklar dünyaya 13.7 milyar ışık yılı uzaklıktan gelmiyor. Evren bu sürede sürekli genişlediği için, ışığın kat ettiği yol hep artıyor. Gökbilimciler, genç evrenin şimdikinden 1000 misli küçük olduğunu, bu nedenle şu anda bir ışık yılı uzaklığın da, erken evre kâinattaki ışık yılı uzaklığının 1000 katı olduğunu belirtiyor. Yani, dünyaya şimdi ulaşan bir ışık parçacığı, aslında 78 milyar ışık yılı öteden geliyor. Bu da, kâinatın yarı çapının 78 milyar ışık yılı olduğunu ortaya koyuyor. Hesabı yapan bilim adamları, ayrıca, kâinatın sonlu veya sonsuz olduğuna dair hiçbir ipucu elde edemediklerini belirtiyor.

  Güncelleme : 2013-11-24
 2. 2007-10-25 #2
  bilim adamları, ayrıca, kâinatın sonlu veya sonsuz olduğuna dair hiçbir ipucu elde edemediklerini belirtiyor.
  kanımca bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceklerdir.evet evren sıfır noktasındayken yani küçücük bir noktadan patlayarak şimdiki konumuna gelmiştir kısacası bing bang teorisi bunu kanıtlıyordur zati.nerden başladığı bellidir hatta bu da ilginçtir küçük bir noktayken patlayarak genişlemesi ve bunu sürdürmesi sonrada bu muazzam çapa sahip olması ki dünyada bu koskoca uzay sisteminin bir yerini dolduran bir noktadır bana göre. bunun sonunun olduğunu sanmıyorumdur.karadelik ve akdelik arasında bir sistemdir desek yine mantıklı olmaz bunu kimse bilemez biri çekiyor diğeri itiyordur.kaldıki karadeliğin bu sistemde nerede olduğu ve sonu belli değildir.dolayısıyla kainatın sonu yok dipsiz ve gizemli bir sonsuzluktur bu .ABD'li bilim adamları, kâinatın çapının tam 156 milyar ışık yılı olduğunu buldu. Kâinatın sonu olup olmadığı ise belirlenemedi.

 3. 2018-04-24 #3
  BÜTÜN BİLİM DÜNYASI İLK BAŞLANGIÇ OLARAK BİNG BANG OLAYINI ELE ALIYORLAR. PEKİ BEN ŞİMDİ BİR SORU SORMAK İSTİYORUM,BING BANG OLAYINI BAŞLATA HERŞEYİN BÜTÜNÜ O ANDA HANGİ ORTAMDA VE HANGİ ŞARTLAR İÇİNDE BULUNUYORDU. CEVABINI MERAK ETTİĞİM BU SORUNUN AYDINLATMASINI YAPACAK BİR KİŞİ VARSA MEMNUN OLACAGIM. TEŞEKKÜRLER.

  Okunma: 3619 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -