Photoshop Basılı İşlerden Yapılan Taramayı Düzeltme - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Photoshop Basılı İşlerden Yapılan Taramayı Düzeltme

 1. 3049 - Photoshop Basılı İşlerden Yapılan Taramayı Düzeltme

  3050 - Photoshop Basılı İşlerden Yapılan Taramayı Düzeltme

  3051 - Photoshop Basılı İşlerden Yapılan Taramayı Düzeltme

  3052 - Photoshop Basılı İşlerden Yapılan Taramayı Düzeltme


  Bazı resimleri 2 hamlede düzeltmek mümkün. Yukarıda gördüğünüz örnekler için:

  1.) Filter / Noise / Despackle filtresi uygulandı.

  2.) Image / Adjust / Curve penceresinden Auto seçeneği tıklandı.

  8479 - Photoshop Basılı İşlerden Yapılan Taramayı Düzeltme

  Hepsi bu kadar...
  Tabii resimlerde yapılabilecek daha düzeltmeler var. Ama onlar daha farklı işlemler gerektiriyor. Buradaki amacımız, en kısa yoldan olabildiği kadar düzeltmek olduğu için, burada bırakıyorum.
  Tarama aşamasında yapacağınız bir ayar daha sonra düzeltme yapmanıza gerek bırakmayabilir. Descreen ayarını 200 - 250'ye getirmeyi deneyin. Resmin özelliğine göre bu ayar değişebilir. Tararken bir iki deneme yapıp sonuçlarına bakmak, sizi daha sonraki uğraşlardan kurtaracaktır.

  Bir püf noktası daha :

  Ekonomik fiyatla aldığınız bir masaüstü scanner kullanıyorsanız çok başarılı sonuçlar almayabileceğinizi biliyorsunuz. Buna rağmen renkler konusunda daha iyi sonuç almanızı sağlayacak bir yöntem var.

  Tarayacağınız resimde siyah ve beyaz renkler olmayabilir. Oysa tararken scanner'ınız bu renkleri rehber olarak alır. Diğer renkler buna göre doğru olarak oluşturulur. Bu durumda sizin yapacağınız resimle olmayan siyah ve beyazı oluşturmak. Bunun için minik siyah ve beyaz bir parça kağıdı resmin içine yerleştirip öyle tarayabilirsiniz... Yalnız o kısmı daha sonra kesip atacağınız için uygun bir yere koyun.

  Taramanız bitince, curves penceresini açın. Üsteki resimde 1 No da gördüğünüz siyah damlalıkla, resmin üzerindeki siyah kağıda, 2 No da gördüğünüz beyaz damlalıkla beyaz kağıda tıklayın. Resmin diğer renklerin de daha doğru olarak oluştuğunu farkedeceksiniz.

  Crop'la sonradan eklediğiniz bu parçaları kesip atın, ya da resminiz uygunsa ve siz kağıdı o uygun yerlere koymayı başarmışsanız, doku taşıyarak oralarını doldurun.


  Güncelleme : 2007-10-22
  Okunma: 1533 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -