eMule NEDİR ?
Merkur isimli biri orjinal eDonkey2000 istemcisinden memnun degildi ve 13 Mayis 2002 tarihinin safaginda daha iyisini yapabilecegine inandi. Ve böylece yapti. Diger gelistiricileri etrafina topladi ve eMule Projesi dogdu. Amaçlari, eDonkey 'nin meshur olmadan önce, tonlarca özellik eklenmis ve çok güzel GUI (Graphic User Interface, Grafiksel Kullanici Arabirimi ) olan bir istemciyi kullanilir hale getirmekti. Bu kararin ne etki edecegini hayal bile edemezdi.


Bugün ise, eMule dünyadaki en büyük tek ve en saglam kisiden-kisiye dosya paylasim istemcisidir. Açik kod politikasi sayesinde her yayimi ile agin daha randimanli çalismasini saglayan, projeye katkida bulunabilen birçok gelistiriciye tesekkürler.

eMule ne anlama gelir?

"eMule" adi donkey (esek ) ile benzer bir hayvan adi olan "Mule" 'dan yani Türkçesi "Katir" 'dan gelir

eMule'nin bir kaç özelligi...

Istemciler güvenilir bir ag olusturmak için birçok ag kullanir. (ED2K, Kaynak Degisimi, Kad )

eMule tamamen ücretsizdir. eMule ayrica tamamen Reklam, Casus yazilim gibi unsurlari barindirmaz. Biz bunu eglence ve bilgi için yaptik, para için degil.

Her dosya indirilirken hatasiz dosya olmasi için bozulmalara karsi kontrol edilir.

eMule'un Akilli Bozukluk Saptama Denetimi bozuk parçalarin hizli bir sekilde düzeltilmesine yardimci olur.

Otomatik öncelikler ve Kaynak yönetimi size bir çok indirmeyi izlemeye gerek kalmadan baslatmaniz için olanak saglar.

Önizleme islevi tamamlanmadan önce Hareketli Görüntülere ve Arsivlere bakmaniz için olanak saglar. Görüntü önizlemek için biz Video Lan Istemcisi'ni öneririz.

eMule'un özellikleri web hizmeti ve web sunucusu internet üzerinden hizli erismenize olanak saglar.

Indirmelerinizi düzenlemek için kategori olusturabilirsiniz.

Bulmak istediginiz dosyalar için eMule mümkün olan genis bir alanda arama sunar. Bu alanlar: Sunucular (Yerel ve Genel ), web tabanli (Jigle ve Filedonkey ), ve Kad.

Düşük/Yüksek ID Ne Demektir?

eMule ile sunucuya (server ) bağlanıldığında, sunucu tarafından ID değeri atanır. ID'nin amacı iki kullanıcı (client ) arasında uygun iletişimin mümkün olup olmadığı konusunda bir indikasyon vermektir.

Bağlandıktan sonra ID değerini sunucular iconuna (üst soldan 3. icon ) bastığımızda çıkan pencerenin sağındaki "Bilgim" penceresinde "eD2K ağ" altında "Yüksek ID" veya "Düşük ID" şeklinde görürüz.

Ayrica ID'miz ekranın sağ alt köşesindeki dünya üzerindeki okların rengindende anlaşılabilir. Yeşil oklar "Yüksek ID", sarı ve kırmızı oklar "Düşük ID" göstergesidir.

Yüksek ID tercihler->baglantı (default TCP:4662/UDP:4672 ) menüsünde seçilen portun açık ve kolaylıkla ulaşılabilir olduğu anlamına gelir.

Düşük ID ise bu portun bloke veya ulaşılamaz olduğu anlamına gelir. Bunun sebebi;

Güvenlik Duvarı (firewall )
Port Ayarı (router )
Proxy Server
olabilir. Bu konu aşağıda detaylı anlatılmıştır.

Düşük ID dezavantajları;

1. Düşük ID sahibi iki kullanıcı birbiriyle bağlantı kuramaz, iki farklı sunucu üzerinden iletişim kuramazlar buda download sırasında daha az sayıda kaynağa sahip olmalarına sebep olur.
2. Sunucularda aşırı yüklenmeye sebep olduklarından, Lugdunum's sunucular tarafından düşük ID'li kullanıcıların sayıları limitte tutulur yada banlanır.
3. Özellikle yoğun olan sunucularda, eMule sorgulama gelişmesi veya download talepleriyle ilgili bilgileri kaybedebilir. Bu daha az kredi alınmasına ve daha kötü download yapılmasına sebep olur.

NOTLAR;

Düşük ID'ye sahip olmak upload yada download yapamazsınız anlamına gelmez.
ID sadece kullanıcılar arasındaki mesaj değişimini etkiler, gerçek data transferi kullanıcılar arasında sağlanır. Yani bir kez kaynağa bağlandığınızda ID'niz download hızınızı etkilemez.
Eğer yüksek ID alamıyorsanız düşük sayıda kullanıcılı sunuculara bağlanmayı tercih edin, çünki bu tip sunucuların düşük ID'lere ayıracak daha fazla kaynakları vardır.
Normalde yüksek ID alırken çok yoğun sunuculara bağlandığınızda düşük ID aldığınızı görebilirsiniz, bu durumda diğer sunuculara yönlenmenizde yarar vardır.
Şayet yüksek ID almışsanız onun ne kadar yüksek olduğunun bir anlamı veya size bir yararı yoktur.
Aynı şekilde düşük ID sahibiyseniz ne kadar düşük olduğunun bir önemi yoktur. 16777216 altındaki değerler düşük ID'dir.
IP değerinizle, Yüksek ID'yi mukayese etmede asağıdaki formülden yararlanabilirisiniz.
IP=A.B.C.D ise Yüksek ID=A+256*B+256*256*C+256*256*256*D

Düsük ID'nin Sebepleri

Doğru ayarlanmamış güvenlik duvarları (firewallar ) Düşük ID için bir sebeptir. WindowsXP güvenlik duvarı etkinse yada ayarlanmamışsa Düşük ID alınmasına sebep olur.
Router kullanılıyorsa sorun genellikle portlarla ilgilidir. Portlar açık ve LAN-IP nize yönlendirilmiş (forward edilmiş ) olmalıdır.
Pek çok ISS internet servis sağlayıcısı (ISP internet service provider ) portları blok ve filtre etmeye başlamıştır. Buda ağa (network ) servisi geciktirir yada eMulede olduğu gibi Düşük ID alınmasına sebep olur.

IP ADRESİ NEDİR ?

Temel olarak IP adresi bilgisayara verilen için isimdir. Internet üzerinde veri alıp vermek isteyen her bilgisayarın mutlaka bir IP adresine sahip olması gerekir. Internette iki bilgisayar aynı IP adresine sahip olamaz.

Her IP adresi bir çok porta bölünmüştür. Bir bilgisayar diğer bilgisayara veri gönderdiğinde, bilgisayar IP adresi üzerindeki bir porttan diğer IP adresi üzerindeki bir porta veri gönderir.

Dahili ağlardaki (internal network ) bilgisayarlar, NAT (Network Address Translation ), diye tanımlanan birşey tarafından internetten ayırılırlar. NAT arkasındaki bilgisayarlar internet üzerinde IP adresine sahip değildirler.

Dahili ağ (internal network ) için ayrılmış bazı IP adresleri vardır. Çok bilinen bazıları şöyledir; 192.168.x.x ve 10.0.x.x Burda x denilen 0-255 arası herhangi bir sayı olabilir.

Birden çok programın aynı anda veri gönderip alabilmesi için IP adresleri portlara bölünmüştür. Çünki her seferinde bir port, sadece bir program tarafından kullanılır. Çok sayıdaki portlar sayesinde, aynı anda örneğin e-mailinize bakarken webde arama yapabiliriz. Çünki web araması port 80 i kullanırken e-mailleriniz port 110 dan gelir.

NAT NEDİR ?

NAT, Network Address Translation kelimelerinin kisaltılmışıdır. NAT bir IP adresini alır ve bir çok IP adresine böler.Yandaki resimde bir harici IP adresi (external IP address ), iki dahili IP adresine (internal IP address ) bölünmektedir. Birinci dahili IP adres (internal IP1 ) ağ geçiti (gateway ) için kullanılırken 2. dahili IP adresi (internal IP2 ) 1.bilgisayar için kullanılmaktadır. Benzer şekilde 2. bilgisayara dahili IP3, 3.bigisayara dahili IP4 verilebilir.

Resme dikkat edersek routerimizin iki tane IP adresi olduğunu görürüz. Birisi harici IP adresi (external IP ) ikincisi ağ üzerindeki her bilgisayarın sahip olduğu gibi dahili IP adresdir (internal IP1 ).

Dahili ağ (internal network ) üzerindeki bilgisayarlar sadece dahili IP adresleri (internal IP addresses ) görebilirler. Bu nedenle dahili ağ (internal network ) üzerindeki bilgisayarlar ağın dışındaki bilgisayarlara veri gönderemezler. Ağ üzerindeki bir bilgisayar ağ dışındaki bir bilgisayara veri göndermek istediğinde verileri ağ geçitine (gateway ) gönderir. [Burda ağ geçitinin (gateway ) routerimizin dahili IP adresi (internal IP1 ) olduğunu hatırlayalım].

Ondan sonrada Routerde bu verileri alır ve internet üzerindeki bilgisayarlara gönderir. Yani Router verileri harici IP adresinden (external IP address ) dışarı gönderirler. Aynı şeyler internet üzerindeki bilgisayarlar içinde doğrudur. Ağın (network ) dışındaki bir bilgisayar, ağın (network ) içindeki bir bilgisayarı göremez. Onlar sadece routerimizin harici IP adresini (external IP address ) görüp veri gönderebilirler. O zamanda routerin bu verileri ne yapacağına karar vermesi gerekecektir. Allahtan NAT bizim için işin büyük bölümünü üstlenir. NAT'in birlikte çalışmak için tasarlanmadığı bazı programlar vardır. İşte bu tür programlar (eMule vb. ) için port forward (port yönlendirme ) ayarları yapmamız gereklidir.

Şimdi ağ (network ) hakkında genel kavramları anladığımıza göre port forwardingi anlamamız çok kolaylastı. İnternet üzerindeki bir bilgisayar, routerin harici IP adresine (external IP address ) veri gönderdiğinde, router gelen verileri ne yapacağını bilmesi gerekir. Basitçe Port forwarding, routerimize yerel ağımızdaki (local area network ) hangi bilgisayara veriyi göndereceğini söyler. Port forwarding kuralları ayarına (port forwarding rules setup ) sahip olduğunuzda, router harici IP adresinden (external IP address ) verileri alır ve dahili IP adrsine (internal IP address ) gönderir. Port forwarding kuralları her port için ayrı ayrı oluşturulur. Örneğin port 53 için oluşturulan bir port kuralı sadece port 53 için çalışır.

Bir port her seferinde yalnızca bir program tarafindan kullanılır!. Bu kuralın NAT ile bir birlerini nasıl etkilediğini düşünün. Simdi routerinizde yalnız bir tane harici IP adresine (external IP address ) sahipsiniz. Bilgisayar-1 port 500 ü kullanırken dahili IP adresi üzerindeki port 500 ü kullanır. Şayet bilgisayar-1 ve port 500 için bir port forwarding kural ayarına sahipseniz, harici IP adresinizin port 500 ayarıda kullanımda olacaktır. Bunun anlamı siz her seferinde sadece ağ üzerindeki bir bilgisayardaki port 500 ü kullanabilirsiniz. Aynı anda iki bilgisayardaki port 500 kullanımı program kuralını bozacaktır ve verilerinizin karışmasına sebep olacaktır. Yalnızca bu nedenle pek çok router, sizden bir dahili IP adresine port önceliği (to forward ports to ) tanımlamanızı ister. (Bazılarının istemediğinide bilmek gerek ). Her seferinde port öncelik kuralları (port forwarding rules ) sadece bir bilgisayar için çalışacaktır.