Bağıl Nemlilik, Sisler, Buharlaşma ve Bulutluluk - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bağıl Nemlilik, Sisler, Buharlaşma ve Bulutluluk

 1. 1-) BAĞIL NEMLİLİK

  Hava için kullanılan nemlilik terimi, havada bulunan su buharı miktarını ifade eder. Ancak havada bulunan su buharı miktarı havanın sıcaklığı ile orantılıdır. Hava ısındıkça havanın aldığı nem miktarı artar, soğudukça azalır.

  Bir hava kütlesinin bulunduğu sıcaklık derecesine göre alacağı en fazla nem miktarı veya nem sınırı vardır. Bu sınıra havanın "Doygunluk Noktası" denir. Bunun üzerindeki nemi hava ne alabilir ne de taşıyabilir. Hava nem yönünden doygunluk noktasını aştığında yoğurma ürünü yağış başlar.

  Bağıl nem veya nispi nem, belli sıcaklıkta bir hava kütlesinde bulunan su buharı miktarının, o sıcaklıkta bir hava kütlesinin alabileceği en yüksek su buharı miktarına olan oranına denir. İfadeyi kolaylaştırmak açısından bu oran yüzde olarak ifade edilir.oran % 100 olduğunda hava alabileceği en yüksek nemi almış, yani en yüksek nem miktarına ulaşmıştır. Nispi nem miktarı aynı zamanda havanın doygunluk durumunu ve doyma noktasına ulaşabilmesi için gerekli açığı da gösteriri.


  Bağıl nemin değerlendirilmesinde sıcaklığında dikkate alınması gerekir. Çünkü bilindiği gibi havanın alabileceği nem miktarı sıcaklıkla artar. Örneğin, Erzurum'da 0c'de bir metreküp havada 2 gram nem taşıyan havanın bağıl nemi ile Antalya'da 35c'de 12-13 gram nem taşıyan havanın bağıl nem değeri % 50 dolayındadır.


  Yıllık ortalama bağıl nem % 75'in üzerinde olmak üzere Karadeniz ve Marmara bölgelerinin kuzey kesimlerini kapsar. Bunu 5 70-75 ile yine Karadeniz bölgesinin güney kesimleri ve Marmara Bölgesi, % 65-70 ile Ege, Akdeniz kıyıları ve Anadolu'nun kuzey kesimleri izler. Daha sonra %55-60 ile İç Anadolu'nun Orta kesimi ve Göller yöresi, en düşük bağıl neme sahip olan sahaları % 55 ile Güneydoğu Anadolu izler.


  Bu değerlere göre Anadolu'nun iç kısımları, özellikle Güney Doğu Anadolu ile kıyı bölgelerimiz arasında çok büyük farklar görülür. Bilhassa, İç ve Güney Doğu Anadolu'da yazın bazı günler bağıl nem% 65'in altına ve hatta Şanlıurfa ve Diyarbakır'da %1'e kadar düşer.

  Devamı ektedir.

  Eklenmiş Dosya

   Konuyu Beğendin mi?
  Okunma: 1462 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0