Geniş Kalça-Meme Kanseri İlişkisi Bulundu - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Geniş Kalça-Meme Kanseri İlişkisi Bulundu

 1. Anneleri geniş kalçalı olan kadınlar, meme kanserine diğerlerine göre 3 kat daha fazla yakalanıyor. Ergenlik döneminde fazla kadınlık hormonu salgılanması sonucu genişleyen kalçaların bu riski gelecek nesillere taşıdığı tespit edildi.


  NTV'nin haberine göre, İngiltere'de South Hampton Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, annesi geniş kalçalı olan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, meme kanseri riskinin temellerinin ergenliğe girilen dönemlerde atıldığını, fazla kadınlık hormonu salgılanması sonucu genişleyen kalçaların bu riski gelecek nesillere taşıdığını tespit etti.


  6 bin kadın üzerinde yapılan araştırma, geniş kalçalı kadınların çocuklarının meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

  İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, annesi geniş kalçalı olan kız çocukları, diğerlerine oranla 3 kat daha fazla riskle karşı karşıya.

  Çocukların kendilerinden önce bir ya da daha fazla kardeşi olması durumundaysa risk 7'ye katlanıyor.

  Bilim adamları bu durumu yüksek östrojen, yani kadınlık hormonu seviyesine bağlıyor.

  Bilim dünyasında yıllardır, yüksek östrojenin kanser riskini artırdığı biliniyordu.

  Ancak araştırmayla, gelecek nesillere taşınan bu riskin temelinin daha anne adayının ergenliğinde, yani kalçaların genişlemeye başladığı dönemde atıldığı ilk kez tespit edildi.

  Zira, sonraki süreçte, meme dokusu oluşurken hamile kadının kanındaki yüksek östrojen embriyoya aktarılıyor.

  Bu durum da geniş kalçalı kadınların çocuklarını yüksek bir riskle karşı karşıya bırakıyor.


 2. 2007-10-16 #2
  ya bayanın kalça yapısı genişse?? östrojen olayı tamam ama bence sadece fiziksel yapıya bağlı değildir kansere yakalanma olasılıkları..

 3. 2007-10-16 #3
  Kanser 'le ilgili çalışmalarda aileden gelen kalıtsal özelliklerin kanser riskini arttırdığı ortadadır. Ailesinde kanser olan insanların fiziksel olarak aile bireylerine yakın olması (aşırı kilo,çok büyük gögüsler vs) kansere yakalanma riskinide arttırıyor.

  Okunma: 5117 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -