Ankara (AA)- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Arsan, yararlarının bilinmesine rağmen bebeklerin anne sütünü yeterince alabilmelerinin önünde hala bazı engeller bulunduğu bildirdi.


Arsan, yarın başlayacak Dünya Emzirme Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, bebeğin büyümesi, gelişmesi, enfeksiyonlardan korunması ve ruhsal olarak sağlıklı bir erişkin olabilmesi açısından anne sütünün öneminin yadsınamayacağını ifade etti.

Anne sütünün alınmasının en doğal yolunun bebeğin annesinin memesini emmesi, yani emzirme olduğunu anlatan Arsan, ''Günümüzde 'emzirme engelleyici' olarak tanımlayabileceğimiz bir takım faktörler nedeniyle bebekler yeterince anne sütü alamıyor'' dedi.

2415 - Dünya Emzirme Haftası Başlıyor

Bu faktörlerin başında, gelişmekte olan toplumların önde gelen sosyo-ekonomik sorunu olan yoksul ve yoksun kesimdeki annelerin gerek evde gerekse ev dışında ağır çalışma koşullarına maruz kalmalarının geldiğini belirten Arsan, ''Doğumların sık olduğu kesimdeki anneler gerek evde gerekse ev dışında ailelerine katkı sağlamak için ağır iş yükü altına giriyorlar. Bu psiko-sosyal ve fiziksel yük emzirmenin önündeki başlıca engellerden birisi'' şeklinde konuştu.


Orta ve üst sosyo-ekonomik düzeye sahip annelerin emzirmesinin önünde ise başka ''emzirme engelleyici'' faktörler bulunduğunu kaydeden Arsan, ''Bunlar arasında 'anne sütünün yeterli olmayacağı, ek gıdalara erken başlamanın gerekli olduğu, mamaların büyümeye katkı yaptığı' şeklindeki ön yargılar başlıcalarıdır'' dedi.

Yeni doğum yapan bir annenin sütünün bebeği için yetersiz kalacağı kaygısının gereksiz olduğunun altını çizen Arsan, şöyle konuştu:

''Bir anne cerrahi operasyonla her iki memesini de yitirmemişse veya kanser ilaçları kullanmıyorsa bebeğine sütünü verememesi, hatta ikiz veya üçüz sahibi annelerin bile sütünün yetmemesi söz konusu olamaz. Bir annenin süt üretimi, emzirdiği bebek veya bebeklerin ihtiyacına göre ayarlanan biyolojik ve hormonal bir sürecin ürünüdür.''

Bebeklere ilk 6 ayda sadece anne sütü verilmesi gerektiğini, bu süre içinde herhangi bir ek gıdaya gerek olmadığını belirten Arsan, ''Çoğunluğun düşündüğünün aksine ek gıdaların büyüme ve gelişmeye katkısı anne sütü kadar yoktur'' dedi.