2414 - Hayvansal Gıda tüketenler daha zeki

'Hayvansal gıda tüketenler daha zeki'
SAMSUN (İHA) - Samsun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Harun Pir, "Yeterli miktarda hayvansal gıda alan insanlar bitkisel gıda tüketenlere oranla daha zeki" dedi.

Dünya Gıda Günü nedeniyle, gıda tüketimi hakkında bilgi veren Harun Pir, günümüzde birçok kişinin açlık ve yoksulluk sınırları içinde yaşadığını, böyle bir toplumda beslenmenin önemenin büyük olduğunu söyledi. Doğru ve yeterli beslenmenin öncelikli olması gerektiğini dile getiren Pir, genç nüfusa sahip Türkiye'de, özellikle okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı, hijyenik, doğal hayvansal gıdalarla beslenmesi gerektiğine dikkat çekti.


Hayvansal gıdaların içerdiği proteinin, hücrelerin yenilenmesini vücut sağlığı ve metabolizmanın faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirebilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Pir, "Hayvansal gıdalardan alınan proteinlerin en önemli görevlerinden biride beynin çalışırken tükettiği proteinlere olan gereksinimidir. Hayvansal protein aynı zamanda çocuklarımızdaki zeka gelişimini sağlayan önemli unsurlardan biri olup yeterli miktarda hayvansal gıda alan insanların bitkisel gıda tüketenlere oranla daha
zeki olmalarıdır. Çabuk bozulma, enfeksiyon ve intoksikasyon riski bulunan hayvansal kökenli gıda maddeleri insan beslenmesinin temelini oluşturduğundan gıda kontrolünün içersinde önemli bir yer tutmaktadır" diye konuştu.

"Sağlıklı nesillerin yetişmesi sağlıklı hayvansal gıda tüketiminden geçmektedir" diyen Pir, "Günümüzde özellikle çocuklarımızın beslenme anlayışlarına müdahale edilmeli en azından ilköğretim çağında bulunan tüm çocukların yeterli miktarda hayvansal gıda ve protein almaları sağlanmalıdır. Sağlıklı beyinler ve gelecek vaat eden nesiller yetiştirmek için ülkemizin önemli sorunlarından biri olan yetersiz ve dengesiz beslenme ve hayvansal protein eksikliği konularında ulusal politika geliştirilmesi
gerekmektedir" dedi.