Kiraz yiyerek zayıflayabilir, formunuzu koruyabilirsiniz.

Kiraz oldukça lezzetli ve besleyici bir besin.. Sağlığa yararlı birçok vitamin, mineral ve bileşenden oluşuyor. Serbest zararlı radikalleri önleyen bir numaralı antioksidanlardan biri olan kirazın kanseri de önlediği belirtiliyor.

Serbest radikaller diğer sağlıklı hücrelere zarar veren kararsız değişkenlerdir.. Kiraz, serbest radikaller tarafından zarar görmüş hücrelerin yenilenmesine de yardımcı oluyor..

C ve A vitamini bulunuyor
Kuş üzümü ve çilek gibi meyveler kadar yüksek C ve A vitamini içermese de kiraz, yinede iyi bir vitamin kaynağıdır.

Diğer antioksidan ve bileşenlere katkıda bulunur. Kirazda C ve A vitaminleri, bioflavonoid, ellagic asit, melatonin ve bir kaç farklı bileşen bulunuyor.

Kirazın yararları..
Kanserle savaşmaya yardım ediyor.

Acil olarak kalp hastalıklarını önlüyor.

Kireçlenme, gut, başağrılarını hafifletiyor.

Fibromiyalji sendromu semptomlarını azlatıyor.

Psikolojik ve akıl sağlığı fonksiyonlarını geliştiriyor.

Meyvesi gibi kirazağacı kabuğu da, kabız ve ateş düşürücü, çiçekleri göğüs yumuşatıcı, yaprakları ise müshil olarak kullanılıyor.

Kiraz nasıl zayıflatır?
Yunan mitolojisinde karşılığı doğum ve yenilenme, Çin'de ise ölümsüzlük anlamına gelen kirazla zayıflayabilirsiniz! Kiraz düşük kalorili bir yiyecek... Düşük yağ ve bol su içeriyor. Araştırmalara göre yüksek su içeren gıdalar enerji seviyesini yükseltiyor ve metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlıyor. Birçok insan zayıflamak için kiraz gibi sulu gıdaları tüketerek kilo veriyor. Kirazda yüksek potasyum ve düşük sodyum bulunuyor. Bu özelliği ile vücudun su dengesini düzenlemeye yardımcı oluyor, içerdiği sodyum ile aşırı su kaybını önlüyor.