Kilo vermenin hızlı ve sağlıklı bir yolunu bulmak neredeyse imkansız ama araştırmalara göre diyet içecek karışımları (diyet shake'ler), bu konuda iyi bir alternatif oluşturuyor. Etrafınızdakiler zayıfladıkça, fazla kilolarınız iyice göze batıyor ve bunlardan kurtulmak için her zamankinden daha da büyük bir arzu duyuyorsunuz.. Peki diyet içecek karışımları daha ince bir vücuda giden yol olabilir mi? Belki. Diyet içecek karışımları: Iyi ve kötü yanları "İnsanların bol meyva ve sebze içeren, az yağlı, dengeli diyetlerle kilo vermesini tercih ederim." diye konuşuyor Amerikan Diyet Birliği sözcüsü ve NYC North General Hastanesi Obezite ve Diyabet bölümü başkanı Cathy Nonas. "Ancak bu yaklaşım herkeste aynı şekilde işe yaramayabiliyor. Bu nedenle sağlıklı beslenme planının bir parçası olarak zaman zaman sıvı diyet karışımlarını öneriyorum."


Diğer beslenme uzmanları aynı fikirde değiller: "Katı gıdalar, besleyicilik açısından öğün yerine geçen bu içeceklerden daha dengeli." diyor beslenme danışmanı Hillary M. Wright. "Buna ek olarak gerçek gıdalarla beslenmek, sizi verdiğiniz kiloyu uzun vadede korumanıza yardım edecek besinleri seçmeye zorluyor."


Avustralyalı araştırmacılarsa, öğün yerine geçen sıvı diyet karışımların, normal diyetler kadar etkili bir zayıflama sağladığını bulmuşlar. Ancak bu araştırmada kullanılan deneklerin diyete yaklaşımları, normal beslenme diyeti uygulayanlara göre çok daha olumlu imiş. Belki de diyet yapan insanların ihtiyaç duyduğu motivasyon budur.

Nonas, diyet içecek karışımlarının çabuk kilo vermek isteyenler için uygun olduğunu söylüyor (Aslında diyetisyenlerin önerdiği sağlıklı kilo verme ölçüsü, haftada bir kilo). Diyet içecek karışımları sıkı bir kalori kontrolü sağlamak açısından da faydalı. "Kalori kotalarını çok az aşsalar bile hemen kilo alıp kilo veremeyenler için özellikle uygun." diyor Nonas.

Tabii taktığınızdan daha az kalori almadığınız sürece, bu içecekler de bir işe yaramıyor. Bunları en etkili kullanma yolu, kilo vermek için bir günlük kalori kotası belirlemek. Hızlı kilo vermek için günde 1200 kalori almayı hedefleyebilirsiniz ama 1500 kalorilik bir uygulamayla bu yeme sistemini alışkanlığa dönüştürüp, kilo vermekle kalmayıp, verdiğiniz kiloyu korumanız da daha muhtemel. Tüm bunlara egzersizi de eklerseniz, daha kolay kilo verir, vücudunuzun sıkılaşmasını sağlarsınız.


Diyet içecek karışımları: Zayıflamaya giden en kısa yol
Diyet içecek karışımları, dengeli öğünler hazırlamaya vaktiniz ya da motivasyonunuz olmadığınız anlarda nimet gibidir. Ayrıca diyet yemeği olarak ne hazırlayacağınızı bilemediğiniz zamanlarda da işinizi kolaylaştırırlar. Bu içeceklere karşı olan Wright bile bir noktaya kadar yararlı olduklarını kabul ediyor. "Sürekli belli bir öğünü kaçırıyorsanız, mesela kahvaltı gibi, o zaman diyet içecek karışımları mükemmeldir; çünkü yapılan araştırmalar kahvaltı etmenin uzun süreli kilo kontrolünü olumlu etkilediğini gösteriyor."

Bazı diyet içecek karışımlarının üreticileri, kahvaltı ve öğle yemeği yerine birer tane bu karışımlardan içmeyi, akşam da az yağlı hafif bir yemek yemeyi öneriyorlar. Kendinizi bu içeceklere emanet edip, otomatik pilot kullanabilirsiniz belki, ama kalori ve diper besleyenleri düşünmekten kaçamazsınız. Diyet içecek karışımları üç öğünden ikisi yerine geçse de, akşam yemeğinde mutlaka sağlıklı bir şeyler yemek şarttır.

"Diyet içecek karışımı içenlerin sorun yaşaması muhtemel olan öğün akşam yemeğidir." diye anlatıyor Nonas. Bunun nedeni, çoğu kişinin günlük streslerini atmak için kendilerini yemeğe veriyor olmasıdır. Akşam yemeği ve sonrasında yemeyi abartmak, kilo vermeye yardımcı olan kalori açığını birden fazlasıyla kapatır. Sağlıklı ve az kalorili bir akşam yemeği için 115-140 gr kadar tavuk/hindi, deniz ürünü veya yağsız et, yarım fincan pilav/makarna ya da bir dilim ekmek ve bir fincan pişmiş sebze yiyebilirsiniz.

Akşam olduğunda, kendinizi kontrol etmek için fazlaca aç olabilirsiniz. Akşam yemeğine kadar tek tükettiğiniz şey 450 kalori -hatta 450 kaloriden de az olan- olan iki diyet iiçecek karışımıysa, almanız gereken günlük kalori miktarının sadece üçte birini almışsınız demektir. Bu nedenle de kurt gibi aç olmanız normaldir. Bu açlığı engellemek için gün ortasında iki ayrı ara öğünde, toplam 400 kalorilik bir şeyler yiyerek atıştırmak, bu açlığı önler. Akşamki kalori tüketimini kontrol altına almanın bir yolu da kahvaltı ve öğle yemeğinde normal beslenip, akşam yemeğinde bir diyet içecek karışımıyla beraber salata yemek olabilir.

Diyet içecek karışımını ne kadar süreyle kullanabilirsiniz?
Diyelim ki günde iki diyet içecek karışımı, iki ara öğün ve mütevazi bir akşam yemeğiyle gayet güzel kilo veriyorsunuz. Bu şekilde yemeye ne kadar devam edebilirsiniz? Nonas pek çok kişinin bu içecekleri üç ay gibi bir süre boyunca içtiğini ve daha sonra çoğu günde bir öğün için bir içeceğe düşürerek kilolarını koruduklarını söylüyor.

Yapılan bir araştırma bunu doğruluyor. Amerikan Diyet Birliği'nce yapılan bir araştırma, öğün yerine geçen içeceklerin de kullanıldığı az kalorili diyetlerle beslenen kadınların, öğünlerden biri yerine bu içecekleri içerek kilo verdikten bir sene sonra bile kilolarını koruduklarını gösteriyor. Aynı araştırmada, az yağlı standart besin diyetiyle beslenene ve bu içeceklerden içmeyen kadınlarsa, verdikleri kilonun çoğunu almışlar.

Son söz
Diyet içecek karışımları diyet dünyasının sihirli ilaçları değiller. Ancak akıllıca kullanılırlarsa, kilo vermenize ve bunu korumanıza yardımcı olabilirler. Nonas "Kilo vermek ve veya verdiğiniz kiloyu korumak için, katı olmalı ve etrafınızda aklınızı çelen pek çok şeye karşı savaşmalısınız. Öğün yerine geçen içecekler kolay bir yol sunar ama yapacağınız pek çok tercihten de çok daha sağlıklıdırlar." diyor.