Zayıflamak isteyen bireylerin en çok sıkıntı çektiği konu, evden dışarıda zayıflama diyetini sürdürebilmektir. Çoğumuzun gün boyu iş yerinde veya dışarıda olduğu düşünülürse, zayıflama diyetlerinin çoğunun neden uzun süre devam ettirilemediği daha iyi anlaşılacaktır. Dışarıda satılan ve restoranlarda sunulan yiyeceklerin çoğunun kalorisi ve yağ içeriği çok yüksektir.


Bunun yanı sıra arkadaş toplantıları, partiler veya iş toplantıları da zayıflama diyetini uygulamakta bireylerin sırtına yük bindirmektedir. Peki, zayıflama diyeti uygulayan birey sosyal hayatına son vererek ve evden dışarı çıkmadan mı diyet yapmak zorundadır? Tabiî ki hayır. Birkaç ufak püf noktasına dikkat ederek, normal yaşantımızı aksatmadan da kilo vermek mümkündür.


İşte uygulanması kolay pratik öneriler

  • Restoranda, ilk yapmanız gereken menünün analizini iyi yapmaktır. Zayıflamak isteyen çoğu birey restoranlarda salata veya balık tercih etmektedir. Fakat yağda kızarmış balıkların ve krutonlu, bol soslu, mayonezli salatalarında içerdiği kalori ve yağ, çok kalorili bildiğimiz besinlerle benzerdir. Restoranda yapılabilecek en iyi seçimler; çorba, ızgara et, tavuk veya balık, sirke ve limon soslu bir salata olacaktır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, çorbanın öğünlerde içilmesinin açlığı bastırdığı ve yemek tüketimini azalttığını ortaya koymuştur. Bu nedenler, ana yemeklerden önce çorba tüketmek, öğünde alınan kalori miktarını azaltabilir.  • Yavaş yemek yemek ve en az 30 kez çiğneyerek yutmak sadece evde uygulanması gereken bir kural değildir. Yemek yediğimiz her yerde besinleri yavaş tüketmeye gayret etmeliyiz. Yaklaşık 20 dakikada tokluk hissettiğimiz düşünülürse, ne kadar yavaş yersek bu sürede o kadar az kalori alacağımız ortadadır.  • Dışarıda tatlı tüketeceğimiz zamanlarda, tatlıların türüne göre şeker ve yağ içeriklerinin değiştiğini unutmamamız gerekir. Sütlü tatlılar ilk tercihler olmalıdır. Son dönemlerde üretilen düşük yağlı dondurmalar ve milk-shakelerde iyi bir seçenek olabilir. Fakat gözünüz hep yaş pastalarda veya hamur tatlılarında ise tabağınızdaki porsiyonun yarısını tüketebilirsiniz veya tatlınızın yarısını bir arkadaşınız ile paylaşabilirsiniz.


  • Fast food besinlerden ve fast food restoranlardan vazgeçemeyenlerdenseniz, sizin için güzel seçeneklerin orada da mevcut olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Salata barlardan güzel ve sağlıklı seçimler yapın, double burger yerine normal hamburger tüketin. Tabiî ki mayonezsiz isterseniz az miktarda ketçapla…


  • Sadece zayıflamaya odaklanmayın ve sağlıklı beslenme ilkelerine de önem verin… Bütün gün bekletilip tekrar ısıtılan yemek sunan yerler yerine besinlerin isteğinize göre hemen hazırlandığı ve taze seçenekleri olan restoranlara yönelin. Böylelikle yediğiniz besinin taze olduğundan emin olursunuz ve vitamin ve minerallerden daha çok faydalanırsınız.


  • Porsiyon ölçülerine dikkat etmelisiniz. Diyetinizde yer alan miktarları aşmamalısınız. Öğle yemeğinde tüketeceğiniz pilav veya makarna iki yemek kaşığı ise o kadar tüketmelisiniz. Yemek servisi yapan yerlerde bir porsiyon pilava en az 4 yemek kaşığı pirinç girmektedir. Yani sizin tüketmeniz gerekenin tam 2 katı! Restoranlarda ve işyerinizde çıkan yemeklerin miktarının sizin tüketmeniz gereken miktarlardan genellikle daha fazla olduğunu unutmayın.


  • Çantanızda mutlaka bir adet meyve veya bir paket diyet bisküvisi bulunsun. Açlık hissettiğiniz anlarda bunları tüketmeniz, ilk yiyeceğiniz öğünde tokluk hissi yaratarak daha az kalori almanızı sağlayacaktır.


  • İşyerinizde nostalji yapın. Aynı eski dönemlerde yapıldığı gibi yemeğinizi sizde işyerine götürün. Bol salatalı sandviçler, bir iki porsiyon meyve, kutu süt veya ayranlar restoranlarda tüketeceğiniz kalorilerin yarısını almanızı sağlayacaktır.


  • Arkadaş toplantılarına yeni bir nefes getirin. Arkadaşlarınızı da ikna ederek, börek günleri yerine sağlık partileri düzenleyebilirsiniz. Arkadaş toplantısı kokteyl tarzında ise, ufak çörekler, kekler yerine peynirli kanepeleri tercih edebilirsiniz. Tabi miktarları abartmadan…