İğneli epilasyon

Kalıcı çözümlerdendir. İnce ve yumuşak iğnelerle kıl köküne girip zayıf akımlı elektrikle köklerin yakılması yöntemidir. Tahrip olan kıl daha sonra cımbızla çekilerek alınır. Elektrik akımı zayıf olduğu için pek acı duyulmasa da hassas bölgeler için lokal anestezi yapılabilir. Seansların sayısı, yapılan bölgedeki tüy yoğunluğuna ve tüylerin alınmaya uygun gelişmişlik evresine göre değişir.


Hamilelerin uygulamaması gereken bir yöntemdir.

Riskleri: - İğneler nedeniyle ciltte geçici küçük izler oluşur.
- Tüm tüylerin temizlenmesi için uzun süreli seanslara katılmak gerekir.

Uygulama önerileri:- Uzman kişilere yaptırılmalı.
- Uygulamanın yapılacağı yer ve iğneler hijyenik olmalı. Eğer deneyimli kişiler tarafından doğru teknikle yapılırsa her insanda kalıcı epilasyon sağlayan bir yöntemdir.Yöntemin esası ucunda ince bir iğne bulunan kablo ile kıl köküne düşük dozda elektrik vererek kıl kökü hücresini yakarak öldürmektir

Avantajları

Yaklaşık 125 yıldır uygulandığından etkinliği ve güvenliği kanıtlanmıştır.
Uygulanan her kezde aynı sonucu verir
Her türlü cilt ve kıl tipinde etkilidir.
Küçük alan uygulamalarında ucuza gelir.

Sakıncaları
Uygulamalar ağrılıdır
Tek tek her kıla uygulama yapıldığından uzun zaman alır
Geniş alan uygulamaları pahalıya gelir.
Başarı şansı yapan kişinin deneyim ve tekniğine göre değişir.
Cilde batırılan iğnelerden dolayı ciltte yara izi kalabilir,yanık, su toplama cilt enfeksiyonu gelişebilir.
Uygun teknikle yapılmadığı takdirde kıllarda kısmi yada tümüyle geri büyümeler olabilir.
Epilasyon sonrası nüks görülme riski vardır ve oranı öngörülemeyecek düzeyde fazla olabilir.

Elektroliz epilasyon

Elektroliz epilasyon başarısı,uygulama tekniği ile çok ilgilidir. Tüm yanlış elektrot yerleşimleri, kıl kökü hücresini tahrip edemeyecek uzaklıkta kaldığından başarısız epilasyonla sonuçlanacaktır.

Aldatıcı İddialar

Epilasyon ağrısızdır yada ağrı kesici krem ve ilaçlar kullanmak suretiyle ağrı duyumsama önlenir. Her nekadar ağrı kesici uygulamalar ile ağrı biraz azalsa da tamamen yok olamaz ağrı eşiğine göre değişmek üzere az yada çok her durumda ağrı kaçınılmazdır.

% 100 kalıcıdır. Bu iddia da doğru değildir. Her nekadar uygun şekilde yapılan elektroliz epilasyon sonrası bir çok vakada kalıcı epilasyon sağlansa da %10 kadar olguda başarısızlık söz konusu olabilmektedir.
Ev tipi kişisel kullanım amacıyla üretilen pille çalışan elektroliz cihazlarının kesinlikle kullanılması önerilmemektedir.Hiçbir epilasyon etkinliği yoktur.

Flash Lambalı Epilasyon
Yaygın olarak foto epilasyon olarak bilinen bir epilasyon yöntemidir.Aslında terminolojik olarak foto epilasyon, ışık enerjisinden yararlanarak kıl hücrelerini tahrip etmeye yarayan sistemlerin genel adıdır. Bu amaca hizmet eden iki yöntem vardır.

Lazer Epilasyon
Flash Lamba Teknolojisi.

Mavi Işik Epilasyon

Bu yeni yöntem lazerlerden farklı olarak tek bir dalga boyu değil mavi ışık adı verilen 400-600 nm ışık aralığını kullanmaktadır.Mavi ışık tüm lazerlerden daha fazla melanin ismindeki boya maddesi tarafından emilmektedir.Bu sayede daha düşük enerjilerle etkin olabilmektedir.

Alanı tarayarak uygulama yaptığından kontrol seansı gerekmez.Kıllar pnomatik teknoloji sayesinde büyüme evresinde açığa çıkarılabildiğinden seans aralıkları tüm bölgeler için bir aydır.Bu özellik bir an önce tüylerden kurtulmak isteyenler için bir avantajdır.

Yapılan klinik çalışmalar ortalama 6 seansta %90 başarı oranları vermektedir.

Uygulama ağrısızdır.Bölgeye anestezik madde uygulanması, yardımcı bir soğutma sistemi gerektirmez.

Lazer Epilasyon


Gözleri direkt ışıktan özel gözlüklerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 - 6 dakikada, bıyık 1 - 2 dakikada, bacaklar 1 saat gibi denilebilir.

Tedavi sırasında ağrı hissedilmez.Sonrasında 5-10 dk kadar bir kızarıklık kalır
Seans aralıkları bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir