Kullanılacak Malzeme (5 Kişi İçin)

4 dolgun patlıcan (1 kilo),
2 kahve fincanı zeytinyağı,
1 limon,
1/2 kahve fincanı sirke,
4 orta irilikte domates,
5 yeşil sivri biber,
1 baş iri soğan,
yeteri kadar tuz,
1 demet maydanoz,
25 siyah zeytin.

Yapımı :


Biberler çekirdekleri çıkarıldıktan sonra kıyılırcasına ince ince doğranır. Soğanın kabuğu ayıklanır. Bir rendeyle rendelenir. Tuzla hafifçe ovularak suyu sıkılır.

Beri yanda patlıcanlar kuvvetli bir ateşte her bir yanı kavrularak pişirilir. Patlıcanlar pişince bunların yanmış olan kabukları bir bıçakla yukarıdan aşağı doğru soyulur.

Teker teker soyulan bu patlıcanlar, içinde zeytinyağı bulunan bir kâseye ya da çukur bir tabağa konur. Her patlıcanın üstüne dörtte bir limon suyu sıkılır, tuz serpilir ve çatalla birkaç defa çalkalayarak bütün patlıcanlar zeytinyağının içine gömülür.

Patlıcanların ayıklanmaları sona erince üzerlerine sirke dökülür. Çatalla iyice ezilerek dövülen patlıcanlara zeytinyağıyle sirke yedirilir. Patlıcanlar iyice ezilip macun gibi olunca kabukları ayıklanmış, çekirdekleri çıkarılmış ve küçük parçalara kesilmiş olan domatesler, kıyılmış biberler ve suyu sıkılmış soğanlar katılır ve bunlarla iyice karıştırılır.

Karışım beş küçük salata tabağına bölünür. Her tabağın üzeri beşer siyah zeytinle ve ince ince kıyılmış ve serpilmiş maydanozla süslendikten sonra tabaklar sofraya çıkarılır.