Kağıttan Çokgenler


Çokgenlerin çizilmesi ve oluşturulması, Rönesans dönemine ve belki daha öncesine kadar uzanır. Leonardo da Vinci (1452-1519), örneğin, 1509'da yayınlanan bir kitap için çokgenler içeren bir çizim yapmıştır.

Bunlar her türden, düz yüzeyli ve düzenli özelliklere sahip kristal benzeri şekiller idi. Pek çok kişi şu beş çokgeni iyi tanımaktadır: Düzgün dörtyüzlü, küp, düzgün sekizyüzlü, düzgün onikiyüzlü ve düzgün yirmiyüzlü. Ancak çokgenlerin oluşturduğu büyük ailede diğer pek çok üye mevcuttur: dikenli yıldızımsı çokgen, karışık, iç içe geçmiş şekiller, futbol topu şekli ve bunların değişik versiyonları ve pek çoğu.


Fr. Magnus J. Wenninger, Minnessota'daki St. John's Abbey'de matematik ve felsefe uzmanı olarak çalışmakta olup 1961 yılından beri özenle ve düzenli olarak çokgenler yapmaktadır. Kağıttan yapılmış renkli ve çok düzgün modelleri, simetrik bir çokgenin alabileceği oldukça geniş şekil olasılıklarını göz önüne getirmektedir.


Yıllar boyunca, Magnus bu konu hakkında çeşitli kitaplar ve makaleler yazmıştır. Çapları 30-40 santimetreyi bulan pek çok kağıt modelleri St. John's Abbey'de alıcılarını beklemektedir.


Böyle modelleri oluşturmak basit bir iş değildir. Pek çok yıl önce, bu makalenin yazarı (Ivars Peterson) olarak Magnus'u çalışırken izleme fırsatı buldum. Onun sabrı, özeni ve yeteneği dikkate değerdi. Ve sonuçlar inanılmazdı.


Magnus Wenninger'in bazı çalışmalarında matematik ve sanat bir arada.

Son yıllarda, Magnus diğer çokgen uzmanları ile bir arada çalışarak çokgen yapıları oluşturmak için bir yazılım geliştirmiştir.